Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Asociatia de Proprietari ameninta cu darea in judecata ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Asociatia de Proprietari ameninta cu darea in judecata fara preaviz si cu listarea rauplatnicilor

Buna ziua. Asociatia de Proprietari din blocul unde locuiesc saptamana tecuta a pus la avizier un Anunt care citeaza cateva familii, printre care si eu, cu mentiunea ca in termen de 15 zile daca nu platim restantele, vom fi dati in judecata. Intrebarea mea este: aceasta asociatie are dreptul de a face amenintari fara un preaviz, fara o vorba sau un telefon initial? Si cum isi poate permite sa foloseasca numele meu in liste ca in vremea comunismului cand se faceau liste negre pt rau platnici, asteptand ca de rusine cumva eu acum sa merg spasit si sa platesc? Ca sa nu mai vorbesc ca sumele la marea majoritate nu depasesc 1000 lei.
Dreptul asociatiei de proprietari de recuperare sume cu titlu de restanta ,este legal prevazut de disp art 50,51 din L nr 230/2007
Pentru a indeparta situatiile mentionate de dvs desfasurati demersuri pentru plata in termen a obligatiilor de intretinere
Dispozitia in vigoare prevede dreptul asociatiei de proprietari de a desfasura in instanta demersuri pentru recuperare sume cu titlu de restanta neachitate in termen de 90 de zile fara a face referire la cuantumul acestora
Dar cum ati dori - preavize, rugaminti pe la usi, invitatii la dialog, telefoane - asa cum propuneti?
Nu mai bine v-ati pune dvs. telefonul sa va aduca aminte ca aveti de achitat intretinere pe data de... ?
Da dom-le comunisti, nu alta... Habar nu aveti ce-i aia comunism, dar va deranjeaza ca sunteti afisati la avizier, deh, sunteti cetateni europeni!

Luati si va achitati debitele ca as. prop. nu are nicio problema de a va actiona in instanta fara niciun preaviz - adica ce sa va spuna ca aveti un debit de 1000 de lei, ca nu ati achitat intretinerea n luni, da? Ca din cauza dvs. asociatia nu-si poate achita la timp facturile, da?
Pai propuneti aceste lucruri in urmatoarea AG, ca cei de la asociatie sa stie ce au de facut - aratati-le cum procedeaza cei din capitalism - adica nu ti-ai achitat chiria / intretinerea, te arunca in strada in secunda 2 - asa vreti? Nu cred!
Buna ziua, referitor la problema dvs., Legea 230/2007 prevede in art.12 lit.B , sectiunea "Obligatii" lit.c :(...)"propietarii trebuie sa achite in termenul stabilit cotele de contributie care le revin in cadrul cheltuielilor asociatiei de propietari." Mai mult, conform art.50 alin(1)din aceiasi lege prevede ca "asociatia de propietari are dreptul de a actiona in justitie pe orice propietar care se face vinovat de neplata cotelor de contributie la cheltuielile asociatiei de propietari mai mult de 90 de zile de la termenul stabilit". Dupa cum observati, legea face referire la faptul ca nu ati achitat cotele la termenul stabilit si nu la cuantumul acestora. Acest cuantum se stabileste in interiorul fiecarei asociatii si poate fi mai mare sau mai mic...Termenul de 15 zile este termenul legal...Referirea la comunism mi se pare,mie cel putin, deplasata pentru ca indiferent de forma, ati beneficiat de servicii si trebuie sa le achitati. Poate vi se pare mica suma, dar daca adunati toate restantele, s-ar putea sa ajungeti la o suma totala destul de mare, ceea ce inseamna un efort financiar din partea celor care achita luna de luna intretinerea si trebuie sa suporte din fondul lor de rulment restantele celorlalti...
Comunism sau capitalism (de tarla) tot aia e, dv. sunteti restantier, ati consumat ceva pe care nu l-ati achitat, datoria dv. preseaza pe plata facturilor, intarziind-o, apasa pe fondul de rulment al celor care platesc la timp, inseamna ca sunteti dator celorlalti vecini ai dv.
Nu cred ca in situatia in care asociatia are nevoie de lichiditati, mai e cazul sa umble cu dichisuri, gen telefon de complezenta, notificari etc. cu restantierii. Dv. nu stiti ca datorati niste bani? Trebuie sa vedeti si o hartie scrisa?
Daca nu puteti plati, mergeti la presedintele asociatiei, la comitet si faceti un plan de esalonare, adica sa se vada ceva interes din partea dv.
@ahero 1 legea spune clar dupa 90 zile...indiferent de suma
2.mai citit despre fond de rulment...si explicati mi cum ceilalti...trebuie sa suporte din fondul lor de rulment restantele celorlalti...si cum... ceea ce inseamna un efort financiar din partea celor care achita luna de luna intretinerea
Nu cunosc nici un caz cand cineva a achitat datoriile altora
@elga,ce inseamna..un plan de esalonare, si cum se aplica?
banat, utilizator