avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Activitate Barzote

Activitate Barzote

Buna ziua,
Uitându-mă pe cadastrul terenului meu , am vazut ca in continuarea terenului apare un drum de acces propus de primarie ( DE 103 . Cred ca DE vine de la drum de exploatare ) .
In prezent nu este drum facut acolo dar pe viitor daca se vor construi case se va face .
Drumul are 5 metri latime iar eu consider ca toti acesti 5 metri au fost luati din terenul meu .
In mod normal nu trebuia luat in mod egal si din terenul meu si din terenul vecinului din spatele meu ?
Cum pot rezolva acesta situatie ca drumul propus de primarie sa fie luat in mod egal din terenul meu si al vecinului ?
Multumesc!
Răspuns la discuția Adaugare ulterior mostenitor
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Multumesc pentru raspunsurile de pana acum.
Inainte a de da declaratia de acceptare a succesiunii dupa bunica din partea tatalui este obligatoriu de a face succesiunea dupa tatal meu sau de a da declaratie de accepatare a succesiunii dupa tata ?
Tatal meu a decedat inaintea bunicii si nu am facut succesiunea dupa el.
Multumesc!

raluk0207 a scris:

La cererea moștenitorului omis.
Ceilalți 3 nu au interes.
Cheltuielile vor fi suportate de toate părțile și vor fi stabilite de instanță

Răspuns la discuția Adaugare ulterior mostenitor
Anularea in instanta a certificatului se face la cererea mostenitorului netrecut sau la cererea celor 3 mostenitori din succesiune ?
Cheltuielile in instanta sunt suportate de cel care face cererea sau de toate partile implicate ?
Răspuns la discuția Adaugare ulterior mostenitor
Am uitat sa precizez ca la momentul succesiunii mostenitorul netrecut era deja decedat ( cred ca din acest motiv nu l-au trecut ) . Si in acest caz trebuie anulat cert. de mostenitor in instanta si reluata procedura succesorala ?
Varianta cu cei 3 mostenitori sa ii doneze partea celui de al patrulea se face tot la notar ? Nu se mai aplica procedura de mai sus cu instanta ?
Multumesc
Buna ziua,
Bunicii mei au avut 4 copii . La succesiunea dupa bunicul au declarat doar 3 mostenitori.
Acum dupa moartea bunicii , nepotii mostenitorului lasat pe dinafara doresc si ei sa fie trecuti la mostenire.
Se poate rezolva la notar ? Poate fi adaugat si al patrulea daca ceilalti 3 sunt de acord ?
Multumesc!
Răspuns la discuția Acceptare succesiune
Multumesc pentru raspunsuri .
Am inteles ca ma pot prezenta singur sa depun optiunea succesorala , iar apoi cand vom dezbate succesiunea trebuie sa fim prezenti toti mostenitorii .
In cazul in care nu mi se da certificatul de deces in original ( care se afla in posesia unuia dintre mostenitori ) pentru a ma prezenta cu el la notar sa imi exprim optiunea succesorala , ce optiuni am pentru a intra si in posesia mea ?
Multumesc!
Buna ziua,
Pot deschide singur acceptarea succesiunii la notar fara ca ceilalti mostenitori sa fie prezenti ?
Fac acest lucru deoarece ceilalti nu sunt interesati acum de acest lucru si nu vreau sa treaca termenul de 6 luni .
Ce acte am nevoie pentru deschiderea acceptarii succesiunii ?
Multumesc,
Buna ziua,
Exista vreo posibilitate sa donez partea mea din casa mostenita de la bunici ?
Nu am nici o pretentie financiara .
Doresc sa aflu metoda prin care sa ma coste cat mai putin actele care trebuiesc facute la donatie .
Multumesc!
Răspuns la discuția CASS pensionar - vanzare teren
Va multumesc pentru raspuns. Acum este foarte clar.
Din moment ce ANAF ne-a trimis instiintare de plata banuiesc ca trebuie sa ne adresam Casei de Sanatate care a emis decizia de impunere a platii CASS-ului . Trebuie sa le dovedim ca bunicul era pensionar la data vanzarii terenului si sa retraga decizia de impunere a platii CASS-ului .
Ganduri bune,
Răspuns la discuția CASS pensionar - vanzare teren
Buna ziua,
De la ANAF am primit raspuns cum ca in urma acelei tranzactii de teren reiese CASS-ul de plata in valoare de 5,5 % din valoarea tranzactiei . Casa de Sanatate a instiintat ANAF-ul de neplata CASS-ului
Revin la intrebarea mea : Pensionarii platesc CASS pentru vanzare de teren ?
Multumesc,

Grama Cornel - Consultant fiscal a scris:

Doar pt ca a vandut un teren nu se considera activitate independenta. Sigur a desfasurat si alte activitati pt care a avut acea decizie de la CASS.
Pentru vanzarea terenului NU SE DATOREAZA CASS.