Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Adaugare ulterior mostenitor
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Adaugare ulterior mostenitor

Buna ziua,
Bunicii mei au avut 4 copii . La succesiunea dupa bunicul au declarat doar 3 mostenitori.
Acum dupa moartea bunicii , nepotii mostenitorului lasat pe dinafara doresc si ei sa fie trecuti la mostenire.
Se poate rezolva la notar ? Poate fi adaugat si al patrulea daca ceilalti 3 sunt de acord ?
Multumesc!
Barzote, utilizator
Nu se poate.
Trebuie anulat certificatul de moștenitor în instanță și reluata procedura succesorala.
Ar fi și o varianta de bun simt fata de notar, având în vedere ca a fost mințit și de moștenitori și de martori.
Sau, cei 3 moștenitori sa ii doneze/vândă celui de-al 4-lea partea lui.
raluk0207, utilizator
Am uitat sa precizez ca la momentul succesiunii mostenitorul netrecut era deja decedat ( cred ca din acest motiv nu l-au trecut ) . Si in acest caz trebuie anulat cert. de mostenitor in instanta si reluata procedura succesorala ?
Varianta cu cei 3 mostenitori sa ii doneze partea celui de al patrulea se face tot la notar ? Nu se mai aplica procedura de mai sus cu instanta ?
Multumesc
Da, și în acest caz trebuie anulat, fiindcă la procedura succesorala ar fi trebuit sa participe si moștenitorii celui decedat.
Donațiile și vânzările se încheie la notar, pentru ca sunt acte între vii, translative de proprietate.
Anularea actelor notariale se face numai în instanță.
Anularea in instanta a certificatului se face la cererea mostenitorului netrecut sau la cererea celor 3 mostenitori din succesiune ?
Cheltuielile in instanta sunt suportate de cel care face cererea sau de toate partile implicate ?
Barzote, utilizator
La cererea moștenitorului omis.
Ceilalți 3 nu au interes.
Cheltuielile vor fi suportate de toate părțile și vor fi stabilite de instanță
raluk0207, utilizator