avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 577 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Adaugare ulterior mostenitor
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Adaugare ulterior mostenitor

Buna ziua,
Bunicii mei au avut 4 copii . La succesiunea dupa bunicul au declarat doar 3 mostenitori.
Acum dupa moartea bunicii , nepotii mostenitorului lasat pe dinafara doresc si ei sa fie trecuti la mostenire.
Se poate rezolva la notar ? Poate fi adaugat si al patrulea daca ceilalti 3 sunt de acord ?
Multumesc!
Ultima modificare: Vineri, 5 Mai 2023
Barzote, utilizator
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 11:11, 16 Mai 2023
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu se poate.
Trebuie anulat certificatul de moștenitor în instanță și reluata procedura succesorala.
Ar fi și o varianta de bun simt fata de notar, având în vedere ca a fost mințit și de moștenitori și de martori.
Sau, cei 3 moștenitori sa ii doneze/vândă celui de-al 4-lea partea lui.
Ultima modificare: Vineri, 5 Mai 2023
raluk0207, utilizator
Am uitat sa precizez ca la momentul succesiunii mostenitorul netrecut era deja decedat ( cred ca din acest motiv nu l-au trecut ) . Si in acest caz trebuie anulat cert. de mostenitor in instanta si reluata procedura succesorala ?
Varianta cu cei 3 mostenitori sa ii doneze partea celui de al patrulea se face tot la notar ? Nu se mai aplica procedura de mai sus cu instanta ?
Multumesc
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Da, și în acest caz trebuie anulat, fiindcă la procedura succesorala ar fi trebuit sa participe si moștenitorii celui decedat.
Donațiile și vânzările se încheie la notar, pentru ca sunt acte între vii, translative de proprietate.
Anularea actelor notariale se face numai în instanță.
Anularea in instanta a certificatului se face la cererea mostenitorului netrecut sau la cererea celor 3 mostenitori din succesiune ?
Cheltuielile in instanta sunt suportate de cel care face cererea sau de toate partile implicate ?
Ultima modificare: Vineri, 5 Mai 2023
Barzote, utilizator
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
La cererea moștenitorului omis.
Ceilalți 3 nu au interes.
Cheltuielile vor fi suportate de toate părțile și vor fi stabilite de instanță
Ultima modificare: Sâmbătă, 6 Mai 2023
raluk0207, utilizator

Alte discuții în legătură

Probleme succesiune valentin1993 valentin1993 Buna ziua. Va rog sa ma ajutati,daca se poate, cu un sfat legat de urmatoare speta: In urma cu 8 ani bunicul meu a decedat iar in ultimele 9 luni de ... (vezi toată discuția)
Neintelegeri intre succesibili criscriscristina criscriscristina Buna ziua, Va rog frumos sa-mi spuneti daca, in situatia in care mostenitorii nu se inteleg intre ei in ceea ce priveste deschiderea succesiunii, unul ... (vezi toată discuția)
Locuiesc in sua si vreau sa fac renuntare la succesiune VZI VZI buna ziua Am dubla cetatenie si locuiesc in SUA. Tatal meu a decedat in 1994 si s-a dezbatut succesiunea pe legea de atunci la notariat de stat. In 1991 era ... (vezi toată discuția)