avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 523 soluții astăzi
Forum Activitate Baciuc Claudiu

Activitate Baciuc Claudiu

Mulțumesc mult!

Autorizează creditorul să treacă la executarea silită a obligaţiei cuprinse în titlul executoriu. ----Fără cale de atac---. Dată în şedinţa camerei de consiliu. Pronunţată prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei, astăzi, 07.06.2019
Solutia pe scurt: Admite cererea de încuviinţare a executării silite formulată de creditorul Ultimo Portfolio Investment (Luxembourg) SA, prin executorul judecătoresc Turleanu Cornel. Încuviinţează executarea silită în baza titlului executoriu reprezentat de contractul de credit nr. 53305524329 din data de 29.11.2011 încheiat cu Provident Financial România IFN SA, împotriva debitorului Baciuc Claudiu, pentru recuperarea sumei de 807,68 lei, la care se vor adăuga cheltuielile prilejuite de executarea silită. Autorizează creditorul să treacă la executarea silită a obligaţiei cuprinse în titlul executoriu. Fără cale de atac. Dată în şedinţa camerei de consiliu. Pronunţată prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei, astăzi, 07.06.2019
Document: Încheiere - de executare silită 07.06.2019
In decembrie 2011 am imprumutat de la Provident 700 RON, am tot achitat cca. 300-350, in 2012 nu am mai putut plati fiindca suma nu mai scadea. Am fost notificat de firma Cycle cam pana in 2013,pe urma pauza. In 2017 am fost dat in judecata de o firma:
Nr. unic (nr. format vechi) : 5164/314/2017
Data inregistrarii 23.06.2017
Data ultimei modificari: 25.07.2017
Sectie: .
Materie: Civil
Obiect: încuviinţare executare silită
Stadiu procesual: Fond

Părţi
Nume Calitate parte
ULTIMO PORTFOLIO INVESTMENT (LUXEMBOURG) SA, LA CAB. AV. MINULESCU EVELINA, LA SC DEBT COLLECTION AGENCY SRL Creditor
BEJ TURLEANU CORNEL Petent
BACIUC CLAUDIU Debitor

Şedinţe
05.07.2017
Ora estimata: 8:30
Complet: CU16
Tip solutie: Respinge cererea
Solutia pe scurt: Respinge, ca neîntemeiată, cererea având ca obiect încuviinţare a executării silite formulată de creditorul Ultimo Portfolio Investment (Luxembourg) SA, prin executorul judecătoresc Turleanu Cornel împotriva debitorului Baciuc Claudiu. Cu drept de apel în termen de 15 zile de la comunicare. Cererea de apel se depune la Judecătoria Suceava. Dată în Camera de Consiliu. Pronunţată în şedinţa publică, astăzi, 05.07.2017.
Document: Încheiere - de executare silită 05.07.2017

Acesta fiind rezultatul atunci. In luna mai 2019, aceeași firma m-a dat in judecata prin acelasi executor rezultatul fiind: Nr. unic (nr. format vechi) : 4900/314/2019
Data inregistrarii 10.05.2019
Data ultimei modificari: 07.06.2019
Sectie: .
Materie: Civil
Obiect: încuviinţare executare silită
Stadiu procesual: Fond

Părţi
Nume Calitate parte
ULTIMO PORTFOLIO INVESTMENT ( LUXEMBOURG) SA - PRIN AV. MANOLACHE ADRIAN Creditor
BEJ TURLEANU CORNEL Petent
BACIUC CLAUDIU Debitor

Şedinţe
07.06.2019
Ora estimata: 8:30
Complet: CU7
Tip solutie: Admite cererea
Solutia pe scurt: Admite cererea de încuviinţare a executării silite formulată de creditorul Ultimo Portfolio Investment (Luxembourg) SA, prin executorul judecătoresc Turleanu Cornel. Încuviinţează executarea silită în baza titlului executoriu reprezentat de contractul de credit nr. 53305524329 din data de 29.11.2011 încheiat cu Provident Financial România IFN SA, împotriva debitorului Baciuc Claudiu, pentru recuperarea sumei de 807,68 lei, la care se vor adăuga cheltuielile prilejuite de executarea silită. Autorizează creditorul să treacă la executarea silită a obligaţiei cuprinse în titlul executoriu. Fără cale de atac. Dată în şedinţa camerei de consiliu. Pronunţată prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei, astăzi, 07.06.2019
Document: Încheiere - de executare silită 07.06.2019

Nu mi s-a dat posibilitatea sa-l contest sau sa rog instanta sa vada daca dupa atatia ani nu s-a prescris executarea. Luni 10-06-2019 m-am dus la executor sa achit suma datorata. L-am rugat sa-mi calculeze datoria insa a spus pe 7-06- 2019 de abia s-a pronuntat instanta si mai dureaza,dar ca v-a suna firma de recuperare sa mai negogieze sa scada suma sub 807 RON si ma va suna la telefon mi-a facut o copie de carte de identitate. Vazand ca nu mai suna azi, vineri 14-06-2019 ,am sunat mi-a raspuns un angajat care s-a uitat nu stiu pe unde si mi-a spus ca trebuie sa dau 1107 ,deci cu 300RON mai mult decat suma datorata. L-am rugat sa discute cu executorul, sa scada fiindca 40% din suma datorata in plus executarea mi se pare foarte mult,cu atat mai mult nu au pus in aplicare executarea, eu afland de ea intamplator de pe ,,cauta dosare", portalul instantelor, spunandu-mi ca executarea plus taxa de timbru atat ajunge, in cazul meu la 40% din suma. I-am explicat ca vreau sa platesc si azi integral, dar sa puna o suma mai mica. Iar nu au sunat, iar cand am sunat mi-a spus ca executorul este pe teren si nu raspunde. Mi se pare necurat atat suma cat si faptul ca vreau sa achit sa nu-mi puna poprire pe salariu si sa nu-mi blocheze conturi-nu am, dar nu vreau sa fiu pe lista de risc-neagra a bancilor, deci in baza lor de date. DE CE NU-MI IA PLATA, DE CE ESTE ATAT DE MARE TAXA-300RON??? SPUN CA TAXA DE TIMBRU ESTE MARE, DECI CHELTUIELILE LOR PENTRU A RECUPERA 807RON AU FOST de 300RON. MI-E TEAMA CA VOR SA-MI PUNA POPRIRE PE SALARIU, FIINDCA ALTFEL MA SUNAU SI SPUNEAU: AM NEGOCIAT S-A PUTUT/NU S-A PUTUT , VENITI SI ACHITAȚI. DECI EVIDENT MA EVITA. LUNA VIITOARE AM NEVOIE DE TOT SALARIUL MEU SI AL SOTIEI SA MERG SA MA OPEREZ ,IAR ATAT TIMP CAT MI-AM ARATAT DESCHIDEREA MA EVITA, SI SA LE PLATESC AMIABIL DATORIA! DECI CE SE INTAMPLA SI CUM SA PROCEDEZ?? CE ESTE NECURAT AICI??? VA MULTUMESC! PS: EI SPUN CA PRESCRIEREA DECURGE LA 3 ANI SI CEVA DUPA ULTIMA NOTIFICARE A FIRMEI DE RECUPERARE SI NU DE LA ULTIMA PLATA/INTELEGERE. CE DE FAUT? CUI SA MA ADRESEZ IN CAZ CA CEVA NU E IN REGULA AU UN FOR CARUIA SA DEPUN UN MEMORIU, DESIGUR DACA E CEVA IN NEREGULA CU SUMA DE 300RON IN PLUS, EXECUTARE SI TAXA DE TIMBRU JUDICIAR
Discuție Adoptie
Am primit o citatie de la judecatorie ca actualul sot al fostei sotii, cel de al trei-lea, vrea sa-mi infieze baiatul, care are acum 23 de ani, sa-i schimbe numele si certificatul de nastere pe numele lui. De la 9 ani pana la 14 ani copilul a fost crescut de mine si sotia mea, iar cand mama fiului meu s-a casatorit a treia oara, m-am trezit cu actualul ei sot, de care nu stiam, care mi-a luat copilul, interzicandu-mi exercitarea drepturilor parintesti ,motivand ca el este noul tata, indoctrinindu-l si interzicandu-i acestuia sa aiba legaturi cu mine si familia mea. Acum ,dupa 9 ani vrea sa treaca copilul de 23 de ani pe numele lui. Nu mi-am vazut copilul de 9 ani datorita lor, iar acum spune ca el l-a crescut,ca nu are legaturi cu mine,dincolo de vointa mea, datorita educației primite de la ei, si solicita instantei cele prezentate mai sus . Ce e de facut, poate fi oprit acest lucru tinand cont ca fiul meu are 23 de ani??? In cazul in care il adopta mai are drepturi ca mostenitor al meu sau il pierde?
Buna ziua! In vara anului 2009 am facut o descoperire de card in valoare de 7450 Ron la Reiffeisen Bank, avand cardul de salariu de cca 9 ani la dânșii. La 7450 ron dobanda lunara era de 100 ron ,aproape dublu fata de alte banci. In anul 2013, luna august, la schimbarea cardului am descoperit ca mi-au blocat cardul aparand cu- 7450ron. Descoperirea de card fiind valabila pana in anul 2048 si dandu-le lunar dobanda, cca. 5000ron in 4 ani ,am luat legatura cu cei de la Reiffeisen Bucuresti pentru a vedea ce se intampla. Mi-au spus ca mi-au blocat descoperirea de card fiindca imi scazuse salariul??? Le-am adus adeverinta de la locul de munca cum ca nu mi-a scazut cu nimic salariul dimpotriva sensibil mi-a crescut. Am incercat din rasputeri sa rezolv problema dar intr-un mod foarte arogant m-au refuzat. Le-am cerut solutii: ei cerandu-mi 4000 de ron sa aduc pentru deblocarea cardului sau sa transform descoperirea in cont de imprumut. Le-am trimis memoriu in care le-am explicat ca din cei aproape 1000ron, cat castigam atunci, 260 am rata la alta banca,250ron am pensie alimentara si-n plus un copil in prezenta casatorie iar 100ron lor, eu obligandu-ma sa las lunar 200 ron din care 100 fiind dobanda care pe masura ce plateam avea sa scada. Fiind in pericol de a nu putea plati rata fixa la cealalta banca si pensia alimentara si nereusind sa dezamorsez situatia am luat banii prin caserie ( practic prin ceea ce au facut imi luau toate veniturile salariale). Mi-au motivat a 2 oara ca pentru a rezolva problema trebuia sa iau banii pe card,gaselnita. Am vrut sa ma mut la alta banca unde dobanda era jumatate dar Reifeissen m-au bagat rapid pe lista neagra, luandu-mi si aceasta sansa. Nu mult dupa aceeea m-am trezit cu somatii de la Top Factoring, deci prin 2014. In septembrie 2015 am luat legatura cu Top Fatoring ,acestia comunicandu-mi ca au cesionat datoria mea si le datorez 13.000 ron. Am trimis o cerere la Reifeissen in care i-am rugat sa-mi comunice cat datoram in momentul cand au cesionat la Top factoring ,suma fiind cca 8.700 ron. De asemeni am rugat Reifeissen sa tranforme datoria in cont spunand ca ei nu mai au nici o treaba singura solutie fiind sa rezolv cu Top Factoring. Am cerut Top Factoring sa reduca datoria la 10.000 ron si sa le platesc in rate lunar la salariu fiind refuzat. Ma puneau pentru a imi demonstra buna credinta sa le platesc urgent 6.000 ron, eu neavand aceasta posibilitate, de atunci neprimind de la ei nici un semn de viata. In luna mai 2017 am primit o scrisoare de la Top Factoring in care ma anunta ca datorez 16.690 ron suma crescand ca Fat Frumos. Cum sa rezolv aceasta situatie ce pot face sa scap de aceasta escrocherie? Va multumesc !
Discuție Dobanda Kruk
Acum 2 și jumătate ani am fost executat silit de către firma de recuperare Kruk prin hotărâre judecătorească, executorul trimițând decizia de poprire, 33% din retributie, la institutia unde lucrez. In ianuarie a.c. am terminat de platit suma prevazuta in hotararea judecatoreasca. Vazind ca am in continuare contul bancar blocat m-am dus la cabinetul executorului pentru rezolvare. Aici mi s-a spus ca da am achitat suma prevazuta in hotărârea judecătorească dar mai am o dobânda pusa de Kruk la suma ,neprevazuta în hotărârea judecătorească de executare silita. Kruk a cumpărat creanța mea cu cca. 10% ,din câte știu kruk nu are voie sa pună dobânzi (banii kruk pleacă la o căsuța postala in Monaco). Executorul refuza sa-mi deblocheze contul dacă nu plătesc dobânda ceruta de kruk. ÎNTREBAREA ESTE: -1.ESTE LEGAL ASA CEVA ? CUI SA MA ADRESEZ : OPC ,MINISTERUL JUSTIȚIEI,INSTANTA PENTRU A SCAPĂ DE ACEASTA EXCROCHERIE? PREJUDICIUL AVÂND CONTUL BLOCAT CINE-L PLĂTEȘTE? 2. EU AVÂND CALITATEA DE OPERATOR DATE CU CARACTER PERSONAL(LUCREZ ÎN SISTEMUL DE ORDINE PUBLICA) ÎNTREB ARE DREPTUL KRUK SA INTRE FĂRĂ ACORDUL MEU ÎN POSESIA DATELOR CU CARACTER PERSONAL ȘI SA LE OPEREZE. LEGEA SPUNE CA NU. ESTE O INFRACȚIUNE ACEASTA FAPTA ,CUI MA ADRESEZ??? v A MULȚUMESC FOARTE MULT
Răspuns la discuția Liber in weekend
deci...practic nu avem dreptul la weekend.deși ar fi foarte simplu ,lipsește bunăvoința și respectul fata de colectiv al celor ce fac graficul lunar de lucru! De sindicatul no combat care n-a rezolvat ceva vreodată nu mai pomenesc !
Răspuns la discuția Liber in weekend
SUNT POLITIST LOCAL!
Lucrez ca polițist local (funcționar public),problema este următoarea: de la începutul anului nu am avut decât un weekend(am ieșit din tura de noapte sâmbăta dimineața). In luna martie pe perioada de weekend nu am avut decât o sâmbăta liber,restul liberelor fiind haotice în cursul săptămânii(o zi munca,1libera,4 zile munca una libera,2 munca ,1 libera,etc) .pe cursul lunii curente,aprilie, am 2 sâmbete libere în zilele de weekend,NICI O DUMINICA, LA FEL CA ÎN LUNA ANTERIOARA și un program haotic. doar de 2 ori în aceasta luna fiind în cursul săptămânii liber cate 2 zile consecutive. soția este libera în weekend ,având și 2 copii ,doresc sa știu AVEM DREPTUL LA WEEKEND (POSIBIL SA DORESC SA MERG CU FAMILIA UNDEVA LA TARA SAU SA IES LA UN PICNIC,WEEKENDUL FIIND SINGURA PERIOADA DIN SĂPTĂMÂNA CÂND CA FAMILIE PUTEM FI TOȚI LA UN LOC). ZILELE LUCRATE ÎN WEEKEND NU SUNT COMPENSATE ÎN VREUN FEL DOAR O ZI LIBERA 1/1 ÎN CURSUL SĂPTĂMÂNII. CE DREPTURI AVEM ȘI CE ESTE DE FĂCUT(EFECTIV NE ESTE INTERZIS DREPTUL DE A FI CU FAMILIA ȘI A PUTEA MERGE UNDEVA CU EA IN WEEKEND). MENTIONEZ CA LUCRAM IN TREI SCHIMBURI