Forum Discuţii juridice Executare silită Executor judecatoresc-eXECUTARE SILITA
Discuție deschisă în Executare silită

Executor judecatoresc-eXECUTARE SILITA

In decembrie 2011 am imprumutat de la Provident 700 RON, am tot achitat cca. 300-350, in 2012 nu am mai putut plati fiindca suma nu mai scadea. Am fost notificat de firma Cycle cam pana in 2013,pe urma pauza. In 2017 am fost dat in judecata de o firma:
Nr. unic (nr. format vechi) : 5164/314/2017
Data inregistrarii 23.06.2017
Data ultimei modificari: 25.07.2017
Sectie: .
Materie: Civil
Obiect: încuviinţare executare silită
Stadiu procesual: Fond

Părţi
Nume Calitate parte
ULTIMO PORTFOLIO INVESTMENT (LUXEMBOURG) SA, LA CAB. AV. MINULESCU EVELINA, LA SC DEBT COLLECTION AGENCY SRL Creditor
BEJ TURLEANU CORNEL Petent
BACIUC CLAUDIU Debitor

Şedinţe
Ora estimata: 8:30
Complet: CU16
Tip solutie: Respinge cererea
Solutia pe scurt: Respinge, ca neîntemeiată, cererea având ca obiect încuviinţare a executării silite formulată de creditorul Ultimo Portfolio Investment (Luxembourg) SA, prin executorul judecătoresc Turleanu Cornel împotriva debitorului Baciuc Claudiu. Cu drept de apel în termen de 15 zile de la comunicare. Cererea de apel se depune la Judecătoria Suceava. Dată în Camera de Consiliu. Pronunţată în şedinţa publică, astăzi, 05.07.2017.
Document: Încheiere - de executare silită 05.07.2017

Acesta fiind rezultatul atunci. In luna mai 2019, aceeași firma m-a dat in judecata prin acelasi executor rezultatul fiind: Nr. unic (nr. format vechi) : 4900/314/2019
Data inregistrarii 10.05.2019
Data ultimei modificari: 07.06.2019
Sectie: .
Materie: Civil
Obiect: încuviinţare executare silită
Stadiu procesual: Fond

Părţi
Nume Calitate parte
ULTIMO PORTFOLIO INVESTMENT ( LUXEMBOURG) SA - PRIN AV. MANOLACHE ADRIAN Creditor
BEJ TURLEANU CORNEL Petent
BACIUC CLAUDIU Debitor

Şedinţe
Ora estimata: 8:30
Complet: CU7
Tip solutie: Admite cererea
Solutia pe scurt: Admite cererea de încuviinţare a executării silite formulată de creditorul Ultimo Portfolio Investment (Luxembourg) SA, prin executorul judecătoresc Turleanu Cornel. Încuviinţează executarea silită în baza titlului executoriu reprezentat de contractul de credit nr. 53305524329 din data de 29.11.2011 încheiat cu Provident Financial România IFN SA, împotriva debitorului Baciuc Claudiu, pentru recuperarea sumei de 807,68 lei, la care se vor adăuga cheltuielile prilejuite de executarea silită. Autorizează creditorul să treacă la executarea silită a obligaţiei cuprinse în titlul executoriu. Fără cale de atac. Dată în şedinţa camerei de consiliu. Pronunţată prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei, astăzi, 07.06.2019
Document: Încheiere - de executare silită 07.06.2019

Nu mi s-a dat posibilitatea sa-l contest sau sa rog instanta sa vada daca dupa atatia ani nu s-a prescris executarea. Luni 10-06-2019 m-am dus la executor sa achit suma datorata. L-am rugat sa-mi calculeze datoria insa a spus pe 7-06- 2019 de abia s-a pronuntat instanta si mai dureaza,dar ca v-a suna firma de recuperare sa mai negogieze sa scada suma sub 807 RON si ma va suna la telefon mi-a facut o copie de carte de identitate. Vazand ca nu mai suna azi, vineri 14-06-2019 ,am sunat mi-a raspuns un angajat care s-a uitat nu stiu pe unde si mi-a spus ca trebuie sa dau 1107 ,deci cu 300RON mai mult decat suma datorata. L-am rugat sa discute cu executorul, sa scada fiindca 40% din suma datorata in plus executarea mi se pare foarte mult,cu atat mai mult nu au pus in aplicare executarea, eu afland de ea intamplator de pe ,,cauta dosare", portalul instantelor, spunandu-mi ca executarea plus taxa de timbru atat ajunge, in cazul meu la 40% din suma. I-am explicat ca vreau sa platesc si azi integral, dar sa puna o suma mai mica. Iar nu au sunat, iar cand am sunat mi-a spus ca executorul este pe teren si nu raspunde. Mi se pare necurat atat suma cat si faptul ca vreau sa achit sa nu-mi puna poprire pe salariu si sa nu-mi blocheze conturi-nu am, dar nu vreau sa fiu pe lista de risc-neagra a bancilor, deci in baza lor de date. DE CE NU-MI IA PLATA, DE CE ESTE ATAT DE MARE TAXA-300RON??? SPUN CA TAXA DE TIMBRU ESTE MARE, DECI CHELTUIELILE LOR PENTRU A RECUPERA 807RON AU FOST de 300RON. MI-E TEAMA CA VOR SA-MI PUNA POPRIRE PE SALARIU, FIINDCA ALTFEL MA SUNAU SI SPUNEAU: AM NEGOCIAT S-A PUTUT/NU S-A PUTUT , VENITI SI ACHITAȚI. DECI EVIDENT MA EVITA. LUNA VIITOARE AM NEVOIE DE TOT SALARIUL MEU SI AL SOTIEI SA MERG SA MA OPEREZ ,IAR ATAT TIMP CAT MI-AM ARATAT DESCHIDEREA MA EVITA, SI SA LE PLATESC AMIABIL DATORIA! DECI CE SE INTAMPLA SI CUM SA PROCEDEZ?? CE ESTE NECURAT AICI??? VA MULTUMESC! PS: EI SPUN CA PRESCRIEREA DECURGE LA 3 ANI SI CEVA DUPA ULTIMA NOTIFICARE A FIRMEI DE RECUPERARE SI NU DE LA ULTIMA PLATA/INTELEGERE. CE DE FAUT? CUI SA MA ADRESEZ IN CAZ CA CEVA NU E IN REGULA AU UN FOR CARUIA SA DEPUN UN MEMORIU, DESIGUR DACA E CEVA IN NEREGULA CU SUMA DE 300RON IN PLUS, EXECUTARE SI TAXA DE TIMBRU JUDICIAR
Baciuc Claudiu, utilizator
Nu mi s-a dat posibilitatea sa-l contest

Cum adica nu vi s-a dat ? Aveti termen de 15 zile in care puteti contesta. Dreptul lor de a va executa e prescris.
Solutia pe scurt: Admite cererea de încuviinţare a executării silite formulată de creditorul Ultimo Portfolio Investment (Luxembourg) SA, prin executorul judecătoresc Turleanu Cornel. Încuviinţează executarea silită în baza titlului executoriu reprezentat de contractul de credit nr. 53305524329 din data de 29.11.2011 încheiat cu Provident Financial România IFN SA, împotriva debitorului Baciuc Claudiu, pentru recuperarea sumei de 807,68 lei, la care se vor adăuga cheltuielile prilejuite de executarea silită. Autorizează creditorul să treacă la executarea silită a obligaţiei cuprinse în titlul executoriu. Fără cale de atac. Dată în şedinţa camerei de consiliu. Pronunţată prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei, astăzi, 07.06.2019
Document: Încheiere - de executare silită 07.06.2019

Autorizează creditorul să treacă la executarea silită a obligaţiei cuprinse în titlul executoriu. ----Fără cale de atac---. Dată în şedinţa camerei de consiliu. Pronunţată prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei, astăzi, 07.06.2019
Dacă s-a prescris faceti contestație.
Dacă suma este mare mergeți la avocat ca sa nu riscati aiurea și dacă castigati va vor plăti ei avocatul.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Fara cale de atac e incheierea prin care se incuviinteaza executarea, dvs puteti contesta executarea, nu are legatura una cu alta.
Nu mai scrieti cu majuscule!