avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 209 soluții astăzi
Forum Activitate PetruD

Activitate PetruD

Buna ziua

Va rog sa ma lamuriti daca este legal sa mi se pretinda mie ca nou proprietar achitarea datoriilor anterioare cumpararii locuintei.

La data cumpararii nu am fost informat despre existenta vreunei datorii, iar in
Actul notarial de vanzare-cumparare specifica limpede ca fostul propietar a facut dovada ca locuinta nu are datorii la asociatie si la fisc.

In februarie 2014 am cumparat o garsoniera si in prezent mi se cer bani pentru achitarea unor datorii pe care asociatia de proprietari le are din perioada anterioara anului 2010, sume constituite din penalitati catre fisc, urmare a achitarii cu intarziere a impozitelor datorate de Asociatie in perioada 2004-20010.



Discuție Cont Bancar
Buna ziua
Va rog sa ma lamuriti daca urmatoarea situatie poate fi calificata ca o solicitare abuziva de date cu caracter personal.

De mai multe luni o federaratie incearca sa obtina un cont la o banca in cadrul Pachetului Comunitate pentru ONG-uri. Federatia este infiintata recent si a depus la banca toate acte solicitate. Luni de zile mai tarziu, se cere in plus un extras de la registrul national ONG care contine toate datele despre asociatiile din federatie.

Dupa ce extrasele sunt depuse urmeaza un mail in care se spune :
"Pentru deschiderea contului, trebuie sa recompletam declaratia beneficiarului real si va rog sa transmiteti copii dupa CI-urile membrilor fondatori de la ONG-urile componente ale Federatiei"


Avand in vedere ca beneficiarul real este o persoana juridica si membrii fondatori ai ONG-urilor nu au nici o relatie cu Banca si contul Federatiei, se poate califica aceasta solicitare ca un abuz?
Răspuns la discuția Nerespectarea L 448/2006
Multumesc pentru raspunsuri si incurajari.

V-as ramane indatorat daca m-ati putea lamuri despre demersurile ce trebuie facute pentru deschiderea actiunii. De exemplu care ar fi valoarea taxei de timbru, daca pot initia actiunea in orasul meu la judecatorie sau tribunal, ce documente ar trebui sa insoteasca cererea.
Buna ziua

Cum pot da guvernul in judecata pentru a-l obliga la respectarea legii ?

Potrivit art. 58 alin. (13) din Legea nr. 448/2006 privind protecţia şi promovarea drepturilor persoanelor cu handicap ``Cuantumul drepturilor se actualizeaza anual cu indicele cresterii pretului de consum, prin hotarare a Guvernului``.

Guvernele din ultimii 6 ani nu au respectat aceasta prevedere si nu au emis nici un HG de actualizare.

De asemenea, autoritatile locale nu respecta prevederile art 22, 62, 63 si 64 ale legii privitoare la accesibilizarea transportului in comun si a cladirilor publice.

Tarzan2012 a scris:

.... nu se poate face nimic impotriva statului daca nu este o lege votata in parlament pentru marirea indemnizatiei!



Buna ziua

Exista o lege votata de Parlament dar nerespectata !

Potrivit art. 58 alin. (13) din Legea nr. 448/2006 ``Cuantumul drepturilor se actualizeaza anual cu indicele cresterii pretului de consum, prin hotarare a Guvernului``.

Guvernele din ultimii 6 ani nu au respectat aceasta prevedere si nu au emis nici un HG de actualizare .

Cum pot da statul/guvernul in judecata pentru obligarea la respectarea legii ?
Răspuns la discuția Iesire indiviziune locuinta
Multe multumiri pentru raspunsuri!
Buna ziua

Locuiesc singur intr-un apartament de 3 camere pe care-l detin in comun cu fosta sotie. Divortul a fost pronuntat in 2006 iar pana acum nu s-a facut partajul.
Locuinta a fost cumparata in timpul casatoriei. Exista cadastru in care suntem mentionati amandoi ca proprietari.
Cu toate ca apartamentul este scos la vanzare, copropietarul nu este multumit de ofertele primite si nici eu nu dispun de banii care imi sunt solicitati pentru ca sa raman unic proprietar.

Va rog sa ma lamuriti daca solicit iesirea din indiviziune voi avea posibilitatea sa-mi exercit drepturi asupra cotei mele de proprietete? De exemplu pot sa primesc in spatiu , sa inchiriez sau sa vand cota mea fara sa fiu impiedicat de coproprietar?
Buna ziua

A aparut vreo modificare legislativa prin care s-a revenit la obligatia existentei unui stagiu de cotizare pentru obtinerea pensiei de invaliditate ?
Răspuns la discuția Comodat sediu ONG
Multumesc pentru raspuns.

In 2009 am infiintat un ONG care a capatat personalitate juridica fara sa mi se ceara acordul asociatiei sau al vecinilor. Mentionez ca sediul este intr-o camera a apartamentului meu pentru care am depus un contract de comodat.

Cred ca este vorba de interpretari diferite ale legislatiei. Unele judecatorii cer acordul pentru ONG-uri, altele cer acest acord numai pentru societatile comerciale.