Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... O persoana cu handicap poate da statul in judecata?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

O persoana cu handicap poate da statul in judecata?

buna ziua

o persoana cu handicap poate da statul in judecata pentru marirea indemnizatiei?
Nu!
Legea de marire a indemnizatiei este votata de catre parlament. Parlamentul a hotarat ca persoanele cu handicap de gradul 1,2 sau 3 sa primeasca o anumita suma conform gradului de handicap. Din acest moment, statul ofera banii de indemnizatie fiecarei persoana cu handicap. Daca statul nu va mai ofera banii de indemnizatie, atunci puteti da statul in judecata pentru nerespectarea legii de a vi se inmana indemnizatia
Privitor la titlul topicului,da ,conform Legi Fundamentale,orice cetatean are garantata accesul la justitie-personal sau prin persoana mandatata
Referitor la obiectul actiunii,trebuie sa precizati concret interesul persoanei cu handicap
Aceasta nu primeste indemnizatie sau valoarea acesteia este apreciata insuficienta?
si cum o persoana cu handicap traieste cu 234 ron pe luna?
nu era in lege ca indemnizatia trebuie sa fie 50% din salarul minim pe economii?
ynocentta a scris:

Referitor la obiectul actiunii,trebuie sa precizati concret interesul persoanei cu handicap
Aceasta nu primeste indemnizatie sau valoarea acesteia este apreciata insuficienta?

@galatanu1981 a precizat perfect ce doreste, anume: daca o persoana cu handicap poate da statul in judecata pentru marirea indemnizatiei? Din datele oferite de user, mai mentioneaza ca acesta doreste o marire a indemnizatiei de 234 lei.
In acest caz raspunsul meu este clar, nu se poate face nimic impotriva statului daca nu este o lege votata in parlament pentru marirea indemnizatiei!
Tarzan2012 a scris:

.... nu se poate face nimic impotriva statului daca nu este o lege votata in parlament pentru marirea indemnizatiei!

Buna ziua

Exista o lege votata de Parlament dar nerespectata !

Potrivit art. 58 alin. (13) din Legea nr. 448/2006 ``Cuantumul drepturilor se actualizeaza anual cu indicele cresterii pretului de consum, prin hotarare a Guvernului``.

Guvernele din ultimii 6 ani nu au respectat aceasta prevedere si nu au emis nici un HG de actualizare .

Cum pot da statul/guvernul in judecata pentru obligarea la respectarea legii ?
PetruD, utilizator