avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 638 soluții astăzi
Forum Activitate mihaela3102

Activitate mihaela3102

eu as vrea sa scap de ea...este infiintata in iulie 08, nu am depus bilantul , ci doar declaratiile in noiembrie parca si o declaratie de inactivitate in februarie.
daca se cere dizolvarea ce se intampla cu datoriile catre finante(ca probabil exista impozitul forfetar de platit)?
daca se cere dizolvarea forfetarul curge in continuare?
cum credeti ca ar fi cel mai bine sa procedez?
Răspuns la discuția dizolvare
si eu as vrea sa scap de ea...este infiintata in iulie 08, problema e ca nu am depus bilantul , ci doar declaratiile in noiembrie parca si o declaratie de inactivitate in februarie. am inteles ca daca sunt doua dati consecutive in care nu s-au depus actele se cere dizolvarea firmei. activitate nu a avut niciodata, s-au luat candva pe firma niste lucruri marunte, deci ar fi pe minus. procedurile pentru a tine o firma, oricat de mica si inactiva ar fi, ma depasesc si e posibil sa pun intrebari sa zicem "prostesti".
daca se cere dizolvarea ce se intampla cu datoriile catre finante(ca probabil exista impozitul forfetar de platit)?
daca se cere dizolvarea forfetarul curge in continuare?
in cat timp pot cere Finantele dizolvarea firmei? ce presupune aceasta dizolvare ceruta de Finante?
multumesc.
Va rog sa ma ajutati sa ma lamuresc:
1. pentru o societate comerciala fara activitate infiintata anul trecut, purtatoare de tva (nu are activitatea suspendata) ce declaratii trebuie depuse? in ce termene? trebuie depuse si la Finante si la Registru?
2. pot merge cu dosarul la Reg Com pentru suspendare chiar daca nu are toate declaratiile depuse( nu sunt actele in regula)? (pt ca nu am fost in tara am neglijat depunerea lor iar procedurile chiar ma depasesc)
3.daca exista autorizatii pentru un punct de lucru inregistrat la Reg Com ce trebuie facut in plus? (am inchiriat un spatiu in dec. anul trecut cu ideea de a deschide magazin alimentar, intre timp am renuntat si la idee si la spatiu).
4.pot obtine de la Finante o situatie cu ce s-a depus si ce nu? mai pot depune acum chiar daca e tardiv?
Va multumesc! Si imi cer scuze daca repet ceva ce s-a mai discutat in forum, am cautat, dar am gasit doar bucatele din ce as vrea si ar trebui sa stiu.
Răspuns la discuția SRL -activitate suspendata
Multumesc foarte mult.
Răspuns la discuția SRL -activitate suspendata
Va rog sa-mi spuneti daca si ce amenzi pot primi daca nu am depus declaratiile pentru o firma fara activitate, dar nesuspendata. Inca o intrebare ar fi:unde trebuie mers pentru suspendarea activitatii?am inteles ca primul pas e la Registrul Comertului, dar care este locatia acestuia in Bucuresti?
multumesc anticipat pentru raspuns.