avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 621 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters103501

Activitate ContSters103501

MIHAI GRIGORE a scris:

Mr Popeye, daca dvs sunteti profesor si nu sunteti de acord cu supravegherea video in sala de curs trebuie sa faceti distinctia intre supraveghere video si inregistrare video sau pe banda magnetica! Legea nu spune ca este interzisa supravegherea , ci inregistrarea! Si sunt aspecte diferite!

OK se pare ca n-am fost suficient de clar. Supravegherea video din clasa face parte dintr-un sistem complex, camerele pot fi accesate de oricine, pe baza de cod de acces si bine-nteles contra cost. Asadar exista toate premisele ca sa fii inregistrat de oricine. Atceva, da sunt prof si prevederile din legea invatamantului se refera la drepturile personalului didactic. Nu are importanta de ce sunt impotriva si daca e necesara o asemenea investitie sau nu. Aici e important daca am castig de cauza pe baza legii
E o adevarata nebunie sa se instaleze sisteme video in salile de clasa din scoli. Nu se incalca prevederile legii 128/1997 art 97 alin 2?
Art. 97. -
(2) Înregistrarea magnetică sau prin procedee echivalente a activitătii didactice poate fi făcută numai cu acordul celui care o conduce.
So, daca sunt impotriva, initiativa poate pica?
Care sunt termenele de rezolvare a reclamatiilor, sesizarilor, contestatiilor la nivel de scoala, Inspectorat, Minister?
Buna ziua,
cazul meu si intrebaril mele sunt urmatoarele:
-lucrez in invatamant si la evaluarea anuala am primit un calificativ micsorat fata de autoevaluarea mea, cu repercursiuni asupra salarizarii in noul an scolar, promovarii si altele.
-situatia se prezinta astfel: fisa de evaluare pusa la dispozitie nu este in conformitate cu fisa de evaluare legala (OM 3522/2000, ); nu s-a respectat metodologia prevazuta la art. 52 din Legea nr. 128/1997 privind Statutul personalului didactic ([ link extern ] .
Legat de toate aceste incalcari ale legislatiei, am sanse de anulare a vechiului calificativ si sa cer o noua evaluare?
By the way, CA si directoarea ma dusmanesc de moarte. Cum as putea sa ma apar impotriva nedreptatilor in situatia relatata?
Răspuns la discuția Hartuirea morala
avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:

Doar daca va incadrati din punct de vedere faptic pe discriminare sexuala, etc asa cum se prevede in OG va puteti judeca pe aceasta incadrare juridica.
Adica discriminarea sa fie strict pe lege.
Cat priveste probatiunea va fi foarte greu.
Daca e vorba de hartire sexuala in conditiile legii penale se poate face si plangere penala.

Mersi, dar aici e vorba de hartuire morala si nu sexuala, ar fi trebuit sa fim amandoua lesbi:P
Răspuns la discuția Hartuirea morala
Cand am intrebat despre acest subiect, citisem aici:
[ link extern ]
Inteleg ca este prima actiune de acest gen. Astept sa vad cum se va solutiona acest caz. Cazul meu este identic cu cel postat de costel galga, cu mici variatiuni.
Nu stiam ca exista si un OG in care se reglementeaza problema hartuirii morale.
Multumesc "freeelis"! Ma apuc de conspectat!
Răspuns la discuția Hartuirea morala
Multumesc de sfaturi. Amanunte nu e cazul sa le insir aici. Azi am consultat juristul de la sindicat, care m-a sfatuit sa ma adresez Colegiului de Disciplina din cadrul ISJ. Tot azi am consultat si un avocat din cadrul ANES (am citit undeva ca si ei se ocupa de asa ceva). Am fost sfatuita sa depun sesizare si la ANES si la Sindicat si la ISJ. Pastrez ca varianta ultima actiunea in justitie(nu am timp de tribunale, nu cred in reusita ei-asta si dupa ce am citit si raspunsurile dumneavoastra). Inca odata, multumesc de sfaturi. Sa auzim numai de bine!
Buna,
lucrez in invatamant si dupa 27 de ani de activitate cu rezultate si calificative numai de f bine a venit si momentul hartuirilor. Autori: directoarea scolii si o parte din CA al scolii. Am vreo sansa de succes daca intentez actiune in instanta pentru "Hartuire morala"?