Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Termenele de rezolvare a reclamatiilor, sesizarilor, ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Termenele de rezolvare a reclamatiilor, sesizarilor, contestatiilor

Care sunt termenele de rezolvare a reclamatiilor, sesizarilor, contestatiilor la nivel de scoala, Inspectorat, Minister?
Autorităţile şi instituţiile publice sesizate au obligaţia să comunice petiţionarului, în termen de 30 de zile de la data înregistrării petiţiei, răspunsul, indiferent dacă soluţia este favorabilă sau nefavorabilă.

În situaţia în care aspectele sesizate prin petiţie necesită o cercetare mai amănunţită, conducătorul autorităţii sau instituţiei publice poate prelungi termenul cu cel mult 15 zile.
~ Conținut șters la cerere ~
Termenul de prelungire de 15 zile este prevazut chiar de OG nr.27/2002 :)

P.S.
ce treaba are OUG nr.2/2001 cu solutionarea petitiilor ? :hm: ... OUG nr.2 din 4 ianuarie 2001 pentru stabilirea unor măsuri privind înfiinţarea, organizarea/reorganizarea sau funcţionarea, după caz, a unor ministere, organe de specialitate ale administraţiei publice centrale şi instituţii publice ;)