avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 584 soluții astăzi
Forum Activitate ksimona

Activitate ksimona

Răspuns la discuția pensie anticipata partial
dar am pensie gr. III, de patru ore chiar credeti ca este avantajoasa atunci cand am fara pensia de invaliditate ( 1 an si 5 luni) 36 de ani stagiu (fara cursuri de facultate la zi si fara pensia de invaliditate) la pensia de limita de varsta trebuie sa am 62 de ani si 32 de ani stagiu. Deci in februarie cand implinesc 57 de ani am dreptul la pensie anticipata - dar am 4 ani peste stagiu. Rezulta o penalitate de 18%
Răspuns la discuția pensie anticipata partial
As dori si a doua opinie deoarece trebuie sa existe exceptii. In situatia mea ma avantajeaza pensia anticipata partial. Ce pot face? Daca renunt la pensia de invaliditate, in cererea mea pentru pensia anticipata partial ar fi o solutie?
Răspuns la discuția pensie anticipata partial
Imi puteti transmite baza legala ?
In momentul de fata sunt in pensie de invaliditate de gradul III, din 01.07.2016. La aceasta data aveam deja conform calculu Casei de pensii 36 de ani vechime si varsta de 55 de ani. Astfel in februarie 2018 implinesc 57 de ani, am 4 ani lucrati peste stagiul de cotizare de 32 de de ani si doresc sa trec la pensie la limita de varsta partial anticipata (voi avea o penalizare de 18%). Va rog sa imi spuneti care sunt documentele de care am nevoie, cand pot sa depun documentele si daca voi primi mai multi bani (eu asa cred).
Cu stima,
Discuție Infintare SRL-D
Buna ziua,

Doresc sa imi infintez un srl, cat mai repede si cu costuri cat mai mici. Intrebarea mea este daca pot lucra pe el in mod obisnuit sau sunt obligat sa acceses fonduri,
O persoana care are un PFA se poate angaja la acesta ?

Cu stima,
Buna ziua,

Va rog sa imi spuneti daca sunt asociat unic la o microintrprindere pot sa ma angajez la aceasta.

Cu stima
Buna ziua,

Doresc sa cumpar bunuri scoase la licitatie (societatea care le detinea a falimentat) si deoarece la a doua licitatie pretul este cu 25% mai mic voi participa atunci.
Intrebarea mea este garantia de participare va fi 10% + TVA din pretul de 75% fata de cel initial sau va fi egala cu cea de la prima licitatie.
Răspuns la discuția mandat expirat
adrian stoica a scris:

NU exista prevederi care sa va oblige !



Buna ziua,

Raspunsul Dvs este foarte clar, asa am gandit si eu dupa ce am citit legislatia. Dar am nevoie de un raspuns bazat pe legislatia in vigoare.
Si asta deoarece intre timp unul din creditori a solicitat instantei ridicarea dreptului de administrarea a administratorilor statutari - sentinta a fost: "se respinge cererea deoarece intre timp societatea aintrat in faliment si s-a ridicat automat dreptul de administrare a administratorilor statutari".
Am facut recurs, prin care instanta sa ia la cunostiinta faptul ca noua ne-a expirat mandatul acum 3 ani, si mai sunt cateva zile pana la judecarea acestuia.
Va rog sa ma ajutati, deoarece societatea a acumulat datorii la stat a caror valoare prefer sa nu o scriu.
Sunt o persoana fara pregatire juridica si lupta in instanta ma depaseste. Nu am sa scriu cine ar beneficia de decizia ca am fost administratori in perioada de insolventa, pentru ca stiti si Dvs.

Am nevoie de ajutor.

Cu stima,
Realitatea este ca nu are nici o legatura. Problema mea este ca in situatia in care nu a fost ridicat dreptul de administrare conform Legii 85, dar a expirat freptul de administrare confirm Legii 31 - ce se intampla? mai pot fi considerata administrator sau ne. Si implicatiile sunt mai multe.