Media Intră în comunitate
avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 8537 soluții astăzi
Forum Activitate Florescu Madalina

Activitate Florescu Madalina

Buna ziua

In cazul unui transfer de intreprindere, se vor transfera si contractele de munca al salariatilor aflati in concediu crestere copil si somaj tehnic? Avand in vedere ca aceste contracte sunt suspendate.
Multumesc
Buna ziua
Un angajator doreste sa faca concedieri colective, cu respectarea tuturor prevederilor legale. In notificarea catre sindicat, trebuie inclus si un criteriu pentru ordinea de departajare. Desi angajatorul are ccm, nu are inclus in ccm decat criteriul evaluarii profesionale si nu alte criterii de departajare. In aceste conditii, poate aplica si alte criterii la concedierea colectiva: abateri disciplinare, varsta pensionare, etc?

Multumesc
Discuție Asociat decedat
Buna ziua

Un asociat intr-un SRL (5%) a decedat, iar mostenitorul care este si celalalt asociat (95%) doreste cooptarea unui nou asociat in locul celui decedat.
Ce pasi trebuie urmati pentru acest lucru?

Multumesc frumos
Buna ziua

Societatea la care lucrez are 110 salariati dar a trimis in somaj tehnic doar un departament, de 50 salariati., pentru care a depus cererile pentru incasarea indemnizatiei de somaj tehnic.
Poate societatea sa plateasca salariile tuturor salariatilor, din fonduri proprii, sau trebuie sa astepte incasarea indemnizatiei de la stat pentru cei aflati in somaj tehnic? Banii nu au sosit inca si probabil, nu vor sosi pana la data de plata a salariilor in societate.

Multumesc
Răspuns la discuția Telemunca din strainatate
In aceste conditii, este nevoie de formular A1?
cum se realizeaza efectiv instruirea SSM?

Multumesc
Asa am considerat si noi, Anaf insa sustine ca in acest caz, se aplica legea 16/2017 care este lege speciala, iar salariul trebuie acordat tot de noi, dar in baza detasarii ???
Scopul acestei actiuni este, bineinteles, recalcularea salariilor si a diurnelor ceea ce inseamna contributii si impozite mult mai mari de platit la buget.
Buna ziua
Am primit un control de la ANAF care a urmarit salariatii detasati in UE si modul de calcul al salariului si contributiilor.
Din pct de vedere al formelor, societatea a folosit delegarea din Codul Muncii, cu plata salariului si a diurnei (salariatii plecand cu formularul A1).
Anaf pretinde ca acestia sunt detasati, in baza legii 16/2017 si ca in UE nu exista delegarea asa cum o stim din Codul muncii.
Din pct lor de vedere, societatea este obligata sa plateasca salariul minim din tara respectiva dar sa-l platesc in tara, cu contributiile aferente. Daca salariatul este detasat, nu trebuie sa-i plateasca salariul cel la care il detasez? in cazul detasarii, contractul de munca se suspenda la anagajatorul care il detaseaza, cum mai poate acesta sa-i plateasca tot el salariul si contributiile? si cum va aparea salariatul in Revisal?

Multumesc frumos!
Buna ziua
Avand in vedere noua L93/2019, care modifica art. 56 1) lit c din CM, as avea o intrebare: cum se aplica "la varsta de 65 ani"? este un pic confuz asa cum este scris: salariata opteaza pentru continuarea activitatii .. la 65 ani!? Nu se refera oare articolul la continuarea activitatii pana la 65 ani"?

Totodata, alin 4) spune: Pe baza unei cereri formulate cu 30 de zile înainte de data îndeplinirii cumulative a condițiilor de vârstă standard și a stagiului minim de cotizare pentru pensionare și cu aprobarea angajatorului, salariatul poate fi menținut în aceeași funcție maximum 3 ani peste vârsta standard de pensionare, cu posibilitatea prelungirii anuale a contractului individual de muncă.»
Daca se mentine in munca? inseamna ca cim nu inceteaza, nu?
Ce inseamna "prelungirea anuala a cim"?

Multumesc
Buna ziua

In aplicarea art. 56 (2) codul muncii, cand poate emite angajatorul decizi de incetare cim?
In speta, salariata a comunicat decizia de pensionare anticipata la data de 01.04.2019. Angajatorul trebuie sa emita aceasta decizie cu 01.04.2019 sau o poate ""constata si emite in 5 zile lucratoare"", respectiv la 05.04.2019?

Multumesc
Răspuns la discuția Perioada / drepturi delegare
Ar fi o solutie, insa pentru salariat este tot venit impozabil. Eu vreau ca astfel sa-i maresc venitul
pentru ca diurna nu este venit salarial....... si nu are contributii.........