avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 410 soluții astăzi
Forum Activitate ionelpop

Activitate ionelpop

Se intimpla ca consilierul psihologic al scoli unde invata copilul meu sa aiba un comportament neadecvat atit in cadrul scolii , cit si in comuna provocind scandalui de tot felul, religiose, politice... etc. In acelasi timp certindu-se cu toate autoritsatile locale. In cadrul scoli, avind ca tema opinia parintilor despre comportamentul dinsei, la sedintele cu parinti isi face prezenta in mod obligatoriu si totodata facind anumita presiune asupra parintilor pentru ca acestia sa voteze in favoare dinsei. Ce se poate face pentru ca dinsa sa nu poata participa la aceste sedinte cu parinti? Daca exista vreaun regulament, lege prin care dinsa sa nu poata participa?
Intrind sa cer secretarei un numar de inregistrare, surori mele care tocmai trimise o cerere prin fax, aceasta ma pune sa astep, dupa care imi da telefonul sa vorbesc cu vicepresedintele organizatie, care ma face in tot felul spre surprinderea mea, ma acuza de tot felul si ma ameninta ca o sa am de-a face cu el. nu ma lasa la replica dreptul de a ma apara cind incercam sa zic si eu ceva. ca imi spune ca vorbesc pe bani lui si ca sa am grija cum vorbesc cu dinsul ca ma da afara in orice clipa si imi repeta de nenumarate ori ca vorbesc pe bani dinsului, si toate bine la care eu raspun : bine domnule, dar dumneavoastra m-ati suna , nu v-am cerut eu sa ma sunati si totusi nu am inteles inca ce doritii cu mine... em fim fara sa ma scota din fire a mai zis unele altele.... in fim...Doresc sa stiu daca pot face reclamati la adresa serviciilor, privind modul cum s-a adresta si exprimat care este calea de a face reclamatie, si ce trebuie sa fac atunci cin imi refuza condica de reclamatii? :stunned:

Multumesc pentu raspuns! Calitatea de consilier local ramine activa chiar si in urma cereri de suspendare facuta de propriul partid de unde acesta a fost exclus catre consiliul local referinu-se la la legea 393/2004 art 8h1) pierderea calitatii de membru al partidului politic sau al organizatiei minoritatilor nationale pe a carei lista a fost ales ? Stiind insa ca excluderea acestuia a fost facuta fara motive evidente ce masuri poate lua Consiliul local in acest sens pentru a pastra calitatea de consilier local?

In cazul excluderi unui membru din partid, ce sanse are acesta de a ramine consilier local?
Ce poate face Consiliul Local pentu a sprijini acesta ?

Este posibil substituirea unui profesor, cadru didactic doar in baza semnaturilor parintilor si a elevilor?