avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 263 soluții astăzi
Forum Activitate aniri

Activitate aniri

Discuție Angajare
Buna tuturor. Doresc sa-mi schimb locul de munca cu un post in invatamant. Am urmat cursurile de pedagogie in timpul facultatii in anul 2003, si sunt in posesia acelui Certificat de absolvire pentru pregatirea personalului didactic. De unde ar trebuie sa incep si ce ar trebui sa stiu inainte de a ma prezenta in fata unui ghiseu al inspectoratului fara pic de habar. Actualul loc munca nu are absolut nici o legatura cu invatamantul. Sunt dezorienatata :( . As vrea sa mai stiu daca din 2003 si pana acum legilatia este schimbata in ceea ce priveste angajarea in educatie si daca e suficient acest certificat sau mai e nevoie si de alte cursuri.
Multumesc celor care ma lumineaza!
Răspuns la discuția Copii alergici
Multumesc pentru raspuns!
Discuție Copii alergici
Nu stiu daca subiectul acesta se incadreaza in profilul site-ului. Totusi, copilul meu e polialergic(alergii alimentare). Intreband asistenta gradinitei cu program prelungit din localitatea noastra daca imi pot inscrie copilul la ei mi s-a raspuns negativ deoarece trebuie sa ii faca regim special. Este legal si normal ca acesti copii alergici sa nu poata beneficia de gradinita cu program prelungit? Cui trebuie sa ma adresez pentru a rezolva problema? A avut cineva experienta aceasta??
Multumesc din suflet!
O mama X-(
Am un credit ipotecar. Ce se intampla daca nu "vreau" sa platesc asigurarea de locuinta si cea de viata, asociate acestuia?? Multumesc pentru raspunsuri!
Prietena mea a terminat ccc pe 17 ianuarie 2012. De pe 16 pana pe 20 a fos internata( pentru o alergie puternica), si medicul de familie i-a dat concediu medical pana astazi, 25.01.2012. Dansa nu mai are posibilitatea de intoarcere la locul de munca pentru ca nu are cu cine lasa cei 2 copii. Institutia la care e angajata i-a spus ca nu o poate da in somaj deoarece ei au la fortele de munca anunt pentru angajare pe acel post si nu de desfiintare. Este vre-o solutie?
Scuze ca nu am fost destul de explicita de la inceput.
salut. dupa terminarea ccc de 2 ani se poate intra direct in somaj? daca da, care sunt conditiile? merci.
FOARTE PE LARG!!! MII DE MULTUMIRI!
Inseamna ca, chiar daca a anuntat angajatorul ca e insarcinata, contractul ei de munca va inceta de drept la 4 iulie 2012, nu?
alta nelamurire e in legatura cu concediul de maternitate(pre + postnatal) de 126 de zile. Cum il va imparti?? Cat are dreptul sa-si ia? Are dreptul doar la prenatal?? sau poate opri somajul pentru a intra in prenatal si apoi direct in ccc??????brrrrrrrrr....e complicat sa inteleg!!!
multumesc frumos :vishenka:
1an!