avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 474 soluții astăzi
Forum Activitate Traian ionescu

Activitate Traian ionescu

Irina S. a scris:

1.D.na, mai documentati-va in privinta asistentei juridice prin procurator (mandatar neavocat)!
Mandatarul neavocat, in baza procurii judiciare poate DOAR reprezenta partea care i-a incredintat acest mandat.
Asistenta juridica poate oferi doar avocatul!

2. Mandatul cu tilu oneros dat unei persoane fizice (neavocat) trebuie declarat de catre mandatar (ca venit) la finante in vederea impozitarii. Cei de la finante sunt interesati sa incaseze taxele aferente sumelor declarate si..cam atat.
Daca nu ati vazut dvs. un astfel de mandat nu inseamna ca el nu exista.


procurator.....:-/ (bine ca nu procuror sau procurator de fonduri...:stunned:)


2. sunt chiar foarte interesat...si cum te declari las fisc: mandatar de profesie ...sau procurator neautorizat:stunned:

chiar as dori sa stiu cum se poate asta?

atunci de ce se mai omoara toti sa intre in Barou?????nu stiu ca se poate si fara????
Sincer...nu inteleg nimic .., logic, cum as putea sa motivez ceva ce nu cunosc? avand in vedere ca am declarat recurs in termen de 5 zile de la prountare, iar Hotararea mi-a venit abea acum dupa o luna?...Ma poate lamuri cineva ? a avut in instanta cineva vre-un caz similar...ca, din cate vad nu exista doua pareri la fel..
D-na map96, e vorba de recurs la o ordonanta presedentiala, e tot termenul de 15 zile de la comunicare!? Va spun eu ca nu!#-o.era scris in registru , al judecatorie, 5 ZILE DE LA PRONUNTARE!....Sunteti avocat, nu?
Am facut recurs in teremnul de 5 zile de la pronuntatre la o hotarare prin ordonanta presedentiala de incredintare a copilului.In cat timp trebuie sa depun motivele de recurs? Si la primul termen de judecat in recurs?
Am facut o plangere de abuz in serviciu .Procurorul , fara sa ma audieze macar a dat n.u.p..Am contestat la superior.Mi s-a respins.pot s-o atac in instanta? Unde ? In ce termen?
Multumesc mult ..eu nu intrebam daca e legal , ci unde si in ce termen sa atac.
Daca seful s-a erijat in agent constatator si mi-a aplicat o snctiune prin proces-verbal de contraventie de 5.000 lei unde si in ce termen o pot contesta?Am uitat sa spun ca spun ca ete voba de lucratori in cadrul politiei ( atat eu cat si seful meu)
Răspuns la discuția Taxa de timbru si timbru judiciar
nu e litigiu de drept administrativ, ca mi-au zis sa atac in contencios?
Nu se aplica prevederile Art.17 alin (2) Legea 544/2004?
Pentru cererile formulate în baza prezentei legi se percep taxele de timbru prevăzute de Legea nr.146/1997 privind taxele judiciare de timbru, cu modificările şi completările ulterioare, pentru cauzeleneevaluabile în bani, cu excepţia celor care au ca obiect contractele administrative, care se vor taxa la valoare.

Puteti va rog sa-mi spuneti in ce temei?
Actiunea in anulare a unei decizii de destituire a unui functionar public se timbreaza? Daca da, cu cat?
Daca sunt functionarului public cu statut special din sistemul administratiei penitenciarelor unde contest Decizia de concediere?La Tribunal sectia litigii de munca siau la contencios?
Răspuns la discuția Jurisprudenta
Am inteles pozitia dvs. si multumesc pentru lamuriri.
V-as adresa o intrebare, atunci , de ce in CCM la nivel de ramura ( in speta sanitara) se prevede:
ART. 57
(1) În cazul concedierii colective salariatii beneficiaza de masuri active
de combatere a somajului si de compensatii în conditiile prevazute de lege si de
prezentul contract colectiv de munca.
(2) În cazul concedierii pentru motive care nu tin de persoana salariatilor,
angajatorul va dispune îndeplinirea tuturor masurilor sociale si de trecere în somaj a salariatilor concediati.
(3) La întocmirea planului de masuri sociale angajatorul este obligat sa
consulte reprezentantii organizatiilor sindicale afiliate organizatiilor
semnatare ale prezentului contract colectiv de munca, iar pentru adoptarea
planului de masuri este necesar acordul acelorasi organizatii sindicale.
(4) Înainte de dispunerea masurilor de concediere angajatorul va pune la
dispozitia reprezentantilor organizatiilor sindicale afiliate organizatiilor
semnatare ale prezentului contract colectiv de munca planul de masuri menit sa
duca la împiedicarea concedierii colective din unitate.
(5) În cazul în care Ministerul Sanatatii Publice va initia acte normative
de concediere colectiva, angajatorul va acorda salariatilor concediati
compensatii banesti în valoare de:
- pentru vechime 0-5 ani: 5 salarii brute lunare;
- pentru vechime între 5-10 ani: 12 salarii brute lunare;
- pentru vechime peste 10 ani: 24 salarii brute lunare.
(6) Pentru stabilirea prioritatilor la concediere angajatorul, cu
consultarea reprezentantilor organizatiilor sindicale afiliate organizatiilor
semnatare ale prezentului contract colectiv de munca, va elabora un proiect de
concediere colectiva. Proiectul de concediere va fi înaintat organizatiilor
sindicale semnatare ale prezentului contract colectiv de munca, Inspectoratului
Teritorial de Munca, cât si Agentiei Teritoriale de Ocupare a Fortei de Munca.


Nu se distinge clar ca numai in cazul concedierilor colective se acorda compensatiile?
Nu e la fel si in Codul Muncii?De ce se mai face departaajarea?