Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Taxa de timbru si timbru judiciar
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Taxa de timbru si timbru judiciar

Actiunea in anulare a unei decizii de destituire a unui functionar public se timbreaza? Daca da, cu cat?
fiind un litigiu de munca actiunea este scutita de taxe de timbru.
nu e litigiu de drept administrativ, ca mi-au zis sa atac in contencios?
Nu se aplica prevederile Art.17 alin (2) Legea 544/2004?
Pentru cererile formulate în baza prezentei legi se percep taxele de timbru prevăzute de Legea nr.146/1997 privind taxele judiciare de timbru, cu modificările şi completările ulterioare, pentru cauzeleneevaluabile în bani, cu excepţia celor care au ca obiect contractele administrative, care se vor taxa la valoare.

Puteti va rog sa-mi spuneti in ce temei?
8 lei...conform actiunilor neevaluabile in bani formulate in baza legii 544/2004 si 146/1997
Cred ca mai degraba se aplica art.3 lit.m din Legea nr.146/1997 .. 4 lei :)