avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 261 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Taxa de timbru si timbru judiciar
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Taxa de timbru si timbru judiciar

Actiunea in anulare a unei decizii de destituire a unui functionar public se timbreaza? Daca da, cu cat?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 10:03, 16 Ianuarie 2010
fiind un litigiu de munca actiunea este scutita de taxe de timbru.
nu e litigiu de drept administrativ, ca mi-au zis sa atac in contencios?
Nu se aplica prevederile Art.17 alin (2) Legea 544/2004?
Pentru cererile formulate în baza prezentei legi se percep taxele de timbru prevăzute de Legea nr.146/1997 privind taxele judiciare de timbru, cu modificările şi completările ulterioare, pentru cauzeleneevaluabile în bani, cu excepţia celor care au ca obiect contractele administrative, care se vor taxa la valoare.

Puteti va rog sa-mi spuneti in ce temei?
8 lei...conform actiunilor neevaluabile in bani formulate in baza legii 544/2004 si 146/1997
Cred ca mai degraba se aplica art.3 lit.m din Legea nr.146/1997 .. 4 lei :)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Taxa de timbru ContSters134265 ContSters134265 Se platesc taxe la tribunal pentru atacarea la instanta de contencios administrativ a unei Hotarari a Colegiului Director al Consiliului National pentru ... (vezi toată discuția)
Taxa de timbru contencios administrativ monik monik buna ziua..revin si eu cu o intrebare dc se poate. la actiunile in instanta de contencios administrativ pt rambursare TVA se plateste taxa de ... (vezi toată discuția)
Taxa de timbru - actiune in contencios administrativ si fiscal manuelle manuelle Se plateste taxa judiciara de timbru in cazul unei actiuni in contencios administrativ si fiscal? Dar timbru judiciar? Va multumesc (vezi toată discuția)