avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Activitate Nexus11

Activitate Nexus11

In fata blocului nostru la o distanta destul de mica de acesta a fost construit acum ceva timp un bloc nou.Inaintea lui se afla o zona delimitata cu verdeata si un drum de acces catre 2 din scarile blocului nostru(de vreo 20 de ani e acel drum). Dupa ce a aparut ca nuca in perete acest bloc acel drum se afla langa blocul respectiv.Toate bune si "frumoase".Acum 2 zile cei de la acel bloc au imprejmuit cu gard acel drum cum ca face parte din blocul lor.
Si ca acel drum nu mai e drum de acces.
Drumul respectiv nu e mare ar incape cam 2 persoane mergand una langa alta.
Azi am vazut ca au pus si 2 tablii prin care e scris ca e drum proprietate privata.
Au voie sa faca acest lucru?
Cu toate ca au recunoscut ca blocul a fost facut cu autorizatii aiurea(in locul lui trebuia sa fie o sala de sport si blocul este construit prea aproape de cel in care locuiesc) pe ei nu ii intereseaza ca ei sunt propietari si platesc taxe. Dupa blocarea acestui drum exista o cale de acces mult mai indepartata. Ce se poate face pentru a putea debloca acest drum?Ca persoana fizica sau ca asociatie de proprietari daca nu se poate ca persoana fizica.
Răspuns la discuția E.ON si 2 puncte de consum


ynocentta a scris:

Legiuitorul in inteleapta lui misiune nu s-a deranjat cand a gandit legea sa prevada concret solutia situatiilor particulare
Legea in vigoare prevede facilitati numai pentru o singura proprietate indiferent cine locuieste in celelalte proprietati


Dar daca schimb contractul de pe propietatea a 2-a aceea unde stau eu nu merge? Trebuie sa inchei eu ceva?Practic sa nu mai fie 2 puncte pe numele mamei.Asta doresc sa fac doar ca acolo nu stiu ce sa bifez in hartia respectiva de la eon.
2 puncte de consum la energie cu acelasi propietari(mama).La unu stau parintii mei la unul stau eu (baiatul ei).
Cum procedez pentru a schimba contractul pe numele meu? Propietatea in care stau ei este pe numele ei. Ce pot bifa la E.ON?
(propietar,co propietar,altele dar aici ce trec?)


latka a scris:
Daca ati adoptat o hotarire AG care nu incalca nici o lege, de ce sa nu plateasca ? Ce lege sa va opreasca ? Prin reducere la absurd, daca proprietarii nu ar declara vreun index, cum s-ar face repartizarea ? Daca nu le place asa, le aratati urmatorul document:
[ link extern ]
Art. 6. (1) Citirea indecşilor repartitoarelor de costuri pentru apă se face de către
persoana desemnată de asociaţia de proprietari/locatari, sefi scara sau de reprezentanti ai
operatorului serviciului de alimentare cu apa si canalizare, împreună cu proprietarul spaţiului
cu destinaţie de locuinţă
sau cu altă destinaţie, în aceeaşi zi în care se citesc contoarele
montate la branşamente, citindu-se şi indecşii repartitoarelor de costuri pentru apă montate în
instalaţiile de utilizare comune.



Deci poți obliga pe cei care nu dau indexul în datele cerute în AG pot fi obligați sa plătească pierderile? Oamenii dau dar nu dau cum trebuie.


latka a scris:

Folositi o alta metoda, sa trimita indexul cu fotografie, in fiecare luna, pe un grup de Whatsapp, de exemplu. In lege nu esteprecizata vreo metoda pe care s-o utilizeze asociatia pentru a "disciplina" cumva citirea corecta a indecsilor, asa ca fiti creativi. Hotariti legal asta, in AG (cei 6 oameni care se implica) si cine nu trimite in intervalul lunar ales acea poza (faceti o baza de date cu pozele initiale) va trebui sa suporte impartirea neinchiderii de bilant pe apa.

Si poti obliga sa plătească cei ce nu dau citirea în intervalul de timp sa plătească diferențele de apa? Cum putem proceda? Ma refer nu ne blochează vreo lege? Cu whatssap s-ar putea sa fie mai greu ca avem și vreo 2-3 pensionari dar sa zicem ca ii rezolvam cumva.


latka a scris:

Singura posibilitate e prin convingere, e o chestiune optionala. Stringeti banii in rate si apoi va montati toti odata. Si noi suntem pe scara cam tot atitea apartamente, cu apometre fara transmisie si nu am avut probleme niciodata. E cam mult 10-15 mc. Puteti face altceva, sa faceti o AG si sa propuneti ceea ce legea va permite, sa verificati periodic indecsii apometrelor. Puteti face si o verificare tehnica, cu un vas de capacitate cunoscuta (10 litri sa zicem) si vedeti ce indicatii obtineti la fiecare apometru, facind macar 3 incercari (si apoi mediere).

Când s-au făcut citiri asa cum ați recomandat în acele luni a fost cam cum trebuie. Ideea ca după un timp anumite persoane nu mai vor sa răspundă la ușa. Adunările când le facem nu reușesc sa unească decât vreo 6 oameni. Aceeași 6 care vin tot timpul. Mai sunt persoane care nu sunt trecute la întreținere sau care îți arată că 4 persoane(2 adulți + 2 copii mici deși stau destul pe acasă ei consuma doar 5-6 metri de apa.Cumva la unii le convine sa pună 1-2 metri (avem și persoane din astea) de apa și sa plătească acele pierderi plus metrii declarați.
Știu ca poate este prea urata ideea de a obliga, dar nu știu ce se mai poate face. Asa ca aștept și alte idei dacă mai sunt.


latka a scris:

Nu se poate, adunarea generala poate hotari doar in cazul proprietatii comune, apometrul este proprietate individuala.
Legea 196/2018 obliga proprietarii sa-si monteze apometru, nu apometru cu transmisie radio (art. 32).
Toate apometrele au aceeasi precizie, conform NML 003-05, indiferent ca au sau nu transmisie radio, 2% din valoarea instantanee, pe domeniul principal de lucru, Q2 - Q3.

Bun atunci ce se poate face pentru a se da citirea apei cum trebuie?Suntem 18 apartamente cu pierderi lunare de 10-15 MC de apa. Au mai fost facute citiri și lumea a fost prinsa cu minciuni. Chiar și un om pensionar și liniștit despre care credeam ca da corect citirea după ce a murit și fiica lui a preluat apartamentul, l-a reparat și dat spre închiriere a transmis la întreținere fix în prima luna după preluarea apartamentului 20 de MC cu toate ca atunci nu a făcut nimic (ma refer la reparații) in acel apartament. Cativa dintre noi am spus de acest apometru dar administratorul a spus ca tot vor fi pierderi dacă nu vor pune toți apometre din acestea. Știu ca poate și asa vor mai fi pierderi dar poate vor fi acele pierderi care nu sunt reprezentate de rea voința.
Apometre cu citire radio

Dorim sa montam (cel putin o parte dintre noi) apometre de citire de la distanta pentru a putea reduce din pierderile de apa ce apar la noi la asociatie.Sunt sigur ca vor fi si persoane ce nu vor dori sa isi puna asa ceva(nu neaparat din cauza costului unui apometru) .Daca nu isi pun si pierderile raman aceleasi cum putem face pentru a putea obliga si restul de oameni sa isi monteze apometre cu citire de la distanta?Nu e nevoie decat de un apometru pe apa rece deoarece teava este comuna pentru baie si bucatarie,iar apa calda in bloc nu mai este demult fiecare foloseste boiler electric sau centrala pentru incalzire.

Se poate face vreo adunare generala prin care majoritatea sa poata hotara ca de exemplu cei ce nu vor sa isi monteze apometre cu citire radio sa suporte pierderile de apa?
Răspuns la discuția Fond rulment si fond reparatii
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
De ce se mai adaugă lucrarea care a fost facuta pe lista de plata, împărțită la toți oamenii și tot atunci este trecut și fond de reparatii la plata tot în aceeași luna? Dacă exista bani în cont prin fondul de reparații nu ar fi normal ca lucrarea sa fie reparata din acei bani, iar pe afișier sa fie trecuta doar suma lucrării cu un deviz de lucrări, iar la plata întreținerii sa plătim în continuare doar acel fond de reparatii. Nu și lucrarea încă odată.
Răspuns la discuția Teava de gaz aviz eon
Teava noua de gaz a fost trasa mai demult de asociatie .Intre timp la ea s-au legat mai multe persoane ce au dorit sa isi puna centrala.Nu asta ar fi problema ci faptul ca au chemat ei pe "cineva de la eon" care a vazut ca teava de la comun ar fi foarte stricata si cica nu se mai da drumul la gaz pe teava veche ,iar administratia obliga lumea sa se mute pe teava noua.
Mai pe scurt de la aceasta smecherie, parintii mei stau de vreo saptamana fara gaz.

Ai mei ce pot sa ceara de la administrator ca sa se poata convinge ca ce au spus cei de la EON e asa cum a fost scris pe afisier?Ma gandesc ca o teava de gaz nu se poate strica asa de tare incat sa fie inutilizabila (iesita din garantie) cum li s-a spus de la administratie.
Asta era de fapt intrabarea principala.