Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Apometre cu citire radio probleme montaj
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Apometre cu citire radio probleme montaj

Apometre cu citire radio

Dorim sa montam (cel putin o parte dintre noi) apometre de citire de la distanta pentru a putea reduce din pierderile de apa ce apar la noi la asociatie.Sunt sigur ca vor fi si persoane ce nu vor dori sa isi puna asa ceva(nu neaparat din cauza costului unui apometru) .Daca nu isi pun si pierderile raman aceleasi cum putem face pentru a putea obliga si restul de oameni sa isi monteze apometre cu citire de la distanta?Nu e nevoie decat de un apometru pe apa rece deoarece teava este comuna pentru baie si bucatarie,iar apa calda in bloc nu mai este demult fiecare foloseste boiler electric sau centrala pentru incalzire.

Se poate face vreo adunare generala prin care majoritatea sa poata hotara ca de exemplu cei ce nu vor sa isi monteze apometre cu citire radio sa suporte pierderile de apa?
Nexus11, utilizator
Nu se poate, adunarea generala poate hotari doar in cazul proprietatii comune, apometrul este proprietate individuala.
Legea 196/2018 obliga proprietarii sa-si monteze apometru, nu apometru cu transmisie radio (art. 32).
Toate apometrele au aceeasi precizie, conform NML 003-05, indiferent ca au sau nu transmisie radio, 2% din valoarea instantanee, pe domeniul principal de lucru, Q2 - Q3.

latka a scris:

Nu se poate, adunarea generala poate hotari doar in cazul proprietatii comune, apometrul este proprietate individuala.
Legea 196/2018 obliga proprietarii sa-si monteze apometru, nu apometru cu transmisie radio (art. 32).
Toate apometrele au aceeasi precizie, conform NML 003-05, indiferent ca au sau nu transmisie radio, 2% din valoarea instantanee, pe domeniul principal de lucru, Q2 - Q3.

Bun atunci ce se poate face pentru a se da citirea apei cum trebuie?Suntem 18 apartamente cu pierderi lunare de 10-15 MC de apa. Au mai fost facute citiri și lumea a fost prinsa cu minciuni. Chiar și un om pensionar și liniștit despre care credeam ca da corect citirea după ce a murit și fiica lui a preluat apartamentul, l-a reparat și dat spre închiriere a transmis la întreținere fix în prima luna după preluarea apartamentului 20 de MC cu toate ca atunci nu a făcut nimic (ma refer la reparații) in acel apartament. Cativa dintre noi am spus de acest apometru dar administratorul a spus ca tot vor fi pierderi dacă nu vor pune toți apometre din acestea. Știu ca poate și asa vor mai fi pierderi dar poate vor fi acele pierderi care nu sunt reprezentate de rea voința.
Singura posibilitate e prin convingere, e o chestiune optionala. Stringeti banii in rate si apoi va montati toti odata. Si noi suntem pe scara cam tot atitea apartamente, cu apometre fara transmisie si nu am avut probleme niciodata. E cam mult 10-15 mc. Puteti face altceva, sa faceti o AG si sa propuneti ceea ce legea va permite, sa verificati periodic indecsii apometrelor. Puteti face si o verificare tehnica, cu un vas de capacitate cunoscuta (10 litri sa zicem) si vedeti ce indicatii obtineti la fiecare apometru, facind macar 3 incercari (si apoi mediere).

latka a scris:

Singura posibilitate e prin convingere, e o chestiune optionala. Stringeti banii in rate si apoi va montati toti odata. Si noi suntem pe scara cam tot atitea apartamente, cu apometre fara transmisie si nu am avut probleme niciodata. E cam mult 10-15 mc. Puteti face altceva, sa faceti o AG si sa propuneti ceea ce legea va permite, sa verificati periodic indecsii apometrelor. Puteti face si o verificare tehnica, cu un vas de capacitate cunoscuta (10 litri sa zicem) si vedeti ce indicatii obtineti la fiecare apometru, facind macar 3 incercari (si apoi mediere).

Când s-au făcut citiri asa cum ați recomandat în acele luni a fost cam cum trebuie. Ideea ca după un timp anumite persoane nu mai vor sa răspundă la ușa. Adunările când le facem nu reușesc sa unească decât vreo 6 oameni. Aceeași 6 care vin tot timpul. Mai sunt persoane care nu sunt trecute la întreținere sau care îți arată că 4 persoane(2 adulți + 2 copii mici deși stau destul pe acasă ei consuma doar 5-6 metri de apa.Cumva la unii le convine sa pună 1-2 metri (avem și persoane din astea) de apa și sa plătească acele pierderi plus metrii declarați.
Știu ca poate este prea urata ideea de a obliga, dar nu știu ce se mai poate face. Asa ca aștept și alte idei dacă mai sunt.
Folositi o alta metoda, sa trimita indexul cu fotografie, in fiecare luna, pe un grup de Whatsapp, de exemplu. In lege nu esteprecizata vreo metoda pe care s-o utilizeze asociatia pentru a "disciplina" cumva citirea corecta a indecsilor, asa ca fiti creativi. Hotariti legal asta, in AG (cei 6 oameni care se implica) si cine nu trimite in intervalul lunar ales acea poza (faceti o baza de date cu pozele initiale) va trebui sa suporte impartirea neinchiderii de bilant pe apa.