avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 229 soluții astăzi
Forum Activitate gianina stanescu

Activitate gianina stanescu

Buna ziua,

Sunt in crestere copil cu handicap, copilul are varsta de 5 ani, iar indemnizatia o voi primi pana va implini varsta de 6 ani. As dori sa deschid un PFA pe numele meu fara sa afecteze indemnizatia de creste copil. Care sunt conditiile si pasii de urmat.

Va multumesc
Buna ziua. Se mai depune declaratia referitor la beneficiari reali? Imi poate explica cineva despre ce este vorba? Multumesc frumos!
Buna ziua. As dori sa introduc la magazin plata cu cardul de bonuri de masa, insa nu stiu care este procedura si nici contabilitatea lor. Ce se intampla cu banii retrasi de la client, ii primesc si pot achita cu ei.....
Ma poate ajuta cineva?
Multumesc mult
Răspuns la discuția Demisie dupa ccc
Multumesc pt raspunsuri. Cred ca este mai buna varianta cu acordul partilor, pt ca in contract exista preaviz. Nu sunt obligata sa stau cateva luni cum este in cazul concedieri, neavand voie 6 luni de la intoarcerea mea sa ma concedieze?
Buna ziua. Pe 31 mai copilul nostru face 2 ani. As dori sa imi dau demisia cu 60 de zile mai devreme si sa ma angajez in alta parte pt a lua si stimulentul de insertie. Este posibil sa-mi dau demisia fara alte consecinte? Multumesc
Buna ziua. Detin o firma care are 2 activitati. registrul de casa il tinem pe analitice pe fiecare activitate. intrebarea mea este: pot mari soldul 5311.1 de la 5311.2? care este nota contabila, prin virament intern? multumesc
Buna ziua. Detin o firma care are ca activitate comert cu prajituri (cofetarie, doar desfacere). Doresc ca in acelasi spatiu sa mai am o activitate de magazin alimentar mixt, inclusiv mezeluri si carne proaspata. Intrebarile mele sunt: 1. Pot avea aceeasi casa de marcat pt aceste doua activitati? 2. Pot vinde mezeluri si carne proaspata pe codul caen 4711? Multumesc
Buna seara. Detin o firma care are ca activitate comert cu prajituri (cofetarie, doar desfacere). Doresc ca in acelasi spatiu sa mai am o activitate de magazin alimentar mixt, inclusiv mezeluri si carne proaspata. Intrebarile mele sunt: 1. Pot avea aceeasi casa de marcat pt aceste doua activitati? 2. Pot vinde mezeluri si carne proaspata pe codul caen 4711? Multumesc
Buna seara. Doresc sa cumpar ca si firma o vitrina frigorifica la pret de 2800 lei. Pers respectiva nu imi da factura. As putea sa fac un borderou de achizitii? Ce implica asta pt pers fizica si cum o inregistrez eu in contabilitate? Multumesc
Buna ziua. As dori sa cumpar o masina de inghetata la cornet si sa vand inghetata in cadrul cofetariei. Ce cod caen folosesc? Multumesc frumos.