Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Demisie dupa ccc
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Demisie dupa ccc

Buna ziua. Pe 31 mai copilul nostru face 2 ani. As dori sa imi dau demisia cu 60 de zile mai devreme si sa ma angajez in alta parte pt a lua si stimulentul de insertie. Este posibil sa-mi dau demisia fara alte consecinte? Multumesc
Buna ziua,Daca aveți certitudinea noului loc de muncă,trebuie înaintată demisia actualului angajator.
gianina stanescu a scris:

Buna ziua. Pe 31 mai copilul nostru face 2 ani. As dori sa imi dau demisia cu 60 de zile mai devreme si sa ma angajez in alta parte pt a lua si stimulentul de insertie. Este posibil sa-mi dau demisia fara alte consecinte? Multumesc

Cristinel Horeanu, Consilier juridic
De ce depuneti o cerere de incetare a c.i.m. cu acordul partilor ? .... intrucat demisia poate fi cu preaviz .
Cornel Vasile, Consilier juridic
Multumesc pt raspunsuri. Cred ca este mai buna varianta cu acordul partilor, pt ca in contract exista preaviz. Nu sunt obligata sa stau cateva luni cum este in cazul concedieri, neavand voie 6 luni de la intoarcerea mea sa ma concedieze?
Nu sunteti obligata sa stati .... intr-adevar, angajatorul neavand voie 6 luni de la revenirea din CCC sa va concedieze.