avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 196 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Demisie dupa ccc
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Demisie dupa ccc

Buna ziua. Pe 31 mai copilul nostru face 2 ani. As dori sa imi dau demisia cu 60 de zile mai devreme si sa ma angajez in alta parte pt a lua si stimulentul de insertie. Este posibil sa-mi dau demisia fara alte consecinte? Multumesc
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 19:22, 10 Decembrie 2019
Buna ziua,Daca aveți certitudinea noului loc de muncă,trebuie înaintată demisia actualului angajator.
gianina stanescu a scris:

Buna ziua. Pe 31 mai copilul nostru face 2 ani. As dori sa imi dau demisia cu 60 de zile mai devreme si sa ma angajez in alta parte pt a lua si stimulentul de insertie. Este posibil sa-mi dau demisia fara alte consecinte? Multumesc

Ultima modificare: Marți, 10 Decembrie 2019
Cristinel Horeanu, Consilier juridic
De ce depuneti o cerere de incetare a c.i.m. cu acordul partilor ? .... intrucat demisia poate fi cu preaviz .
Ultima modificare: Marți, 10 Decembrie 2019
Cornel Vasile, Consilier juridic
Multumesc pt raspunsuri. Cred ca este mai buna varianta cu acordul partilor, pt ca in contract exista preaviz. Nu sunt obligata sa stau cateva luni cum este in cazul concedieri, neavand voie 6 luni de la intoarcerea mea sa ma concedieze?
Nu sunteti obligata sa stati .... intr-adevar, angajatorul neavand voie 6 luni de la revenirea din CCC sa va concedieze.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediere la intoarcerea din concediu crestere copil rodicab76 rodicab76 Buna ziua, Ma confrunt cu urmatoearea situatie: in august 2012 am optat pentru concediu crestere copil de 1 an de zile, in ideea de a ma intoarce la serviciu ... (vezi toată discuția)
Stimulent inserție adrianaa.alina adrianaa.alina Buna ziua! Momentan sunt in concediu de creșterea copilului, acesta va împlini 2 ani pe 9 martie 2019. Tatăl nu dorește să își ia luna de concediu. În ... (vezi toată discuția)
Intoarcerea la munca dupa ccc MirelaOprescu MirelaOprescu Buna ziua! Spre sfarsitul anului va trebui sa ma intorc la munca dupa CCC. Am avut ceva discutii cu angajatorii cand am intrat in concediu prenatal, acum nu ... (vezi toată discuția)