avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 600 soluții astăzi
Forum Activitate laraiva

Activitate laraiva

Buna ziua!
Tatal meu mi-a lasat o casa si curte .El le avea prin Act de vanzare-cumparare de la tatal lui.Mie mi le-a lasat prin Certificat de mostenitor.
Problema e ca unchiul meu-fratele tatei imi tot spune ca ma va da in judecata pt. o parte din ce am eu.El afirma ca Actul de vanzare-cumparare e doar din partea tatalui sau,nu si al mamei sale,asa ca vrea partea mamei lui.Spune ca va aduce martori care sa ateste ca aceasta casa a fost ridicata de amandoi,mama si tatal sau.Desi in Act scrie ca tata are aceste bunuri doar el ,de la parintii lui.
Intrebarea mea ar fi daca ar putea obtine acest drept.Mentionez ca el ar vrea ca eu sa-i vand ce am si poate vrea sa foloseasca doar o amenintare pt a imi oferi un pret mai mic...
Va multumesc anticipat!
Salutari din nou!
Sa formulez altfel:
Care sunt drepturile unui rezident in Romania din afara Europei(in cazul nostru,Egipt).Are dreptul sa lucreze si in alta tara in afara de Romania?Sotul meu are carte de rezidenta pe 2 ani...
Multumesc!
BUNA tuturor si mii de multumiri pt. raspunsurile primite!
Am reusit sa ne casatorim(eu cu cetateanul egiptean)aici,in Romania.(sunt romanca):D
In curand vom avea si rezidenta si am vrea sa stim despre tipuri de rezidenta(perioade) .Am mai vrea sa stim ce drepturi are ca rezident..Ce mai urmeaza dupa asta?
Multumesc frumos!
Buna ziua!
Sunt romanca si urmeaza sa ma casatoresc cu un cetatean egiptean.
El este acum in Egipt,dar vine curand in Romania.Tot in Romania vrem sa ne si casatorim.
I se cer la Starea civila a Primariei unde ne vom casatori(in Romania) actele autentificate(supralegalizate).Cum Egiptul nu are posibilitatea de a legaliza cu Apostila,v-as ruga sa-mi spuneti unde trebuie sa-si legalizeze el actele (certificat de nastere,buletin ,pasaport si documentul care atesta faptul ca nu e casatorit).Se legalizeaza in Egipt sau in Romania? La ce institutii?
Care din aceste documente trebuie traduse si unde?(la ce institutii si in care din cele 2 tari?)
Se legalizeaza,intr-adevar si buletinul lui,si pasaportul?
Am apelat la dvs.intrucat raspunsurile pe care le-am primit pana acum sunt diferite!
Va multumesc anticipat,cu respect!
Buna ziua!
Sunt romanca si urmeaza sa ma casatoresc cu un cetatean egiptean.
El este acum in Egipt,dar vine curand in Romania.Tot in Romania vrem sa ne si casatorim.
I se cer la Starea civila a Primariei unde ne vom casatori(in Romania) actele autentificate(supralegalizate).Cum Egiptul nu are posibilitatea de a legaliza cu Apostila,v-as ruga sa-mi spuneti unde trebuie sa-si legalizeze el actele (certificat de nastere,buletin ,pasaport si documentul care atesta faptul ca nu e casatorit).Se legalizeaza in Egipt sau in Romania? La ce institutii?
Care din aceste documente trebuie traduse si unde?(la ce institutii si in care din cele 2 tari?)
Se legalizeaza,intr-adevar si buletinul lui,si pasaportul?
Am apelat la dvs.intrucat raspunsurile pe care le-am primit pana acum sunt diferite!
Va multumesc anticipat,cu respect!
I s-a dat viza de aici,dar acolo i s-a cerut la ambasada un cont de 50 de euro pe zi,pt perioada ,,vizitei''.Ma intreb cu furie de ce nu sunt reglementari speciale pt cei ce vor sa se casatoreasca.?????????Cat despre,,casatoria din interes'',chiar nu a auzit nimeni de PREZUMTIA DE NEVINOVATIE?

INTREBARE: CE TREBUIE SA MAI STIM DESPRE ACEST CONT?Are vreun ,,termen de valabilitate'',ascunde alte conditii?Are importanta vechimea contului la acordarea vizei pt Romania?(la Ambasada Romaniei in Egipt).

Totul devine absurd...si chiar sadic#-o
Cica e ,,noua legislatie''...Nu ma pot casatori in tara mea?E chiar ff trist!...
Multumesc din suflet celor care mi-au raspuns si celor care imi vor raspunde!
Va rog sa ma lamuriti,caci simt ca innebunesc!!!!!!!
Buna sa va fie inima!
Doresc sa ma casatoresc in Romania cu un cetatean egiptean.
1.Stiu ce trebuie pt Primarie,dar nu sunt lamurita cu Apostila care trebuie sa fie pe Certificatul de nastere al viitorului sot egiptean.Este Egiptul parte a Conventiei pt.Apostila? Daca da,unde trebuie el sa mearga in Egipt pt. a o obtine? Daca nu,unde trebuie sa mearga in Egipt pt.a legaliza altfel acest act? Va fi valabil si acest alt tip de legalizare?
2.Adeverinta ca nu este casatorit trebuie legalizata la Ministerul de Externe din Egipt? Cu Apostila sau altfel?
3.Daca viitorul sot stie engleza(si eu,caci astfel am comunicat mereu),trebuie interpret la casatorie?Poate fi si un traducator legalizat pt.lb. engleza?Altfel,de unde sa scot eu un translator autorizat de lb.araba,aici,f. departe de capitala.(oras mic)
4.Ce alte actiuni mai sunt necesare cand vom merge amandoi la Ambasada Egiptului din Bucuresti(interviu?ceva timp de asteptare?declaratii?...)
Multumesc si sa aveti parte de o iubire ca a mea!