Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Acte si alte proceduri necesare pt casatorie in ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Acte si alte proceduri necesare pt casatorie in Romania cu un cetatean egiptean

Buna sa va fie inima!
Doresc sa ma casatoresc in Romania cu un cetatean egiptean.
1.Stiu ce trebuie pt Primarie,dar nu sunt lamurita cu Apostila care trebuie sa fie pe Certificatul de nastere al viitorului sot egiptean.Este Egiptul parte a Conventiei pt.Apostila? Daca da,unde trebuie el sa mearga in Egipt pt. a o obtine? Daca nu,unde trebuie sa mearga in Egipt pt.a legaliza altfel acest act? Va fi valabil si acest alt tip de legalizare?
2.Adeverinta ca nu este casatorit trebuie legalizata la Ministerul de Externe din Egipt? Cu Apostila sau altfel?
3.Daca viitorul sot stie engleza(si eu,caci astfel am comunicat mereu),trebuie interpret la casatorie?Poate fi si un traducator legalizat pt.lb. engleza?Altfel,de unde sa scot eu un translator autorizat de lb.araba,aici,f. departe de capitala.(oras mic)
4.Ce alte actiuni mai sunt necesare cand vom merge amandoi la Ambasada Egiptului din Bucuresti(interviu?ceva timp de asteptare?declaratii?...)
Multumesc si sa aveti parte de o iubire ca a mea!
Iubirea dvs presupune intrebari grele!:D
O parte din informatiile solicitate le gasiti la linkurile urmatoare:
[ link extern ]

:)
Pentru lamuriri, va puteti adresa si direct serviciilor de obtinere acte de stare civila din cadrul ambasadelor celor doua tari:

Ambasada României în Republica Arabă Egipt
Adresa: 6, El-Kamel Mohamed Street, Zamalek, Cairo
Telefon: (00202) 2736.01.07
Telefon direct: (00202) 2735.95.46
Fax: (00202) 2736.08.51
Web: [ link extern ]
E-mail: roembegy@link.net
Secţie Consulară:
Telefon: (00202) 2735.53.26
E-mail : roegyvisa@tedata.net.eg

Ambasador: Dl. Gheorghe DUMITRU

Ambasada Republicii Arabe Egipt în România

Cancelaria: 010407 Bucureşti, B-dul Dacia Nr.67, Sector 1
Telefon: (0040-21) 211.09.38, 211.09.39
Fax: (0040-21) 210.03.37
E-mail: embassy.bucharest@mfa.gov.eg
Program de lucru: luni-vineri 10.00-15.00

Serviciul de vize: luni, joi 10.00-14.30

Ambasador: E.S. Dna Sanaa Esmail Atallah Esmail

Sa fiti fericiti :)
buna ziua , si pe mine ma intereseaza subiectul asa ca am pus cateva intrebari si mi s a raspuns ... actele lui sint fara apostila ci supralegalizate . deci vine cu originale supralegalizate la ambasada Rom din Egypt , si aici se traduc si se apostileaza la noi . te poti marita in Romania , dar am inteles ca actele dureaza mult oricum , si dupa casatorie el trebuie sa se intoarca in Egy sa si ia viza de familie , care o poate lua sau nu , daca se constata ca e o casatorie din interes . Cam atat stiu deocamdata .