avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 524 soluții astăzi
Forum Activitate mihai.xyz

Activitate mihai.xyz

Sunt relatii comerciale, facturi de marfa emise inainte de intrarea noului cod civil in vigoare, actiunea in pretentii, in schimb, este depusa dupa intrarea in vigoare. Multumesc!
Buna, am si eu o intrebare: am inaintat o actiune in pretentii motivata in baza vechiului cod civil, dupa intrarea in vigoare a celui nou. Paratul contesta, ce sa fac? Multumesc!
Ma refer la factura de stornare a facturii emise catre firma falimentara. Aceasta factura de stornare poate fi facuta pe intreg cuantumul debitului inregistrat de societatea falimentara sau doar pe cuantumul debitului inscris in tabelul creditorilor?
Ma ajutati, va rog, cu un raspuns: pentru a pretinde si penalitati de neplata conform contractului de vanzare-cumparare in cazul unei firme careia ii cer insolventa, trebuie sa emit factura de penalitati la depunerea cererii la tribunal sau pot sa o emit doar in momentul inscrierii creantei in tabelul creantelor la lichidator? Multumesc!
Ma ajutati, va rog, cu un raspuns: recuperarea TVA si impozit pe profit in cazul facturilor emise catre firme falimentare se poate face numai pentru facturile inscrise in tabelul creantelor sau si pentru restul? Dintr-o greseala nu am inregistrate toate facturile emise catre o firma falimentara in tabelul creantelor si nu stiu, in caz ca nu recuperez nimic, daca pot sa imi recuperez taxele si pentru facturile neinscrise. Multumesc!
Toate cheltuielile recuperabile trebuie sa fie achitate deja? Adica trebuiesc anexate la cererea de executare atat contracte si facturi, cat si chitantele de achitare? Intrebarea mea e trebuie sa platesc integral avocatul si executorul pentru a le pretinde la executare sau se poate folosi "comisionul de succes"?
S-a modificat Codul Familiei in sensul ca bunurile dobandite inainte de casatorie pot deveni bunuri comune dupa un anumit numar de ani de casnicie?
Multumesc, domnule avocat!
Poate cineva sa imi spuna care sunt categoriile de cheltuieli pe care mi le pot recupera de la debitorii pe care ii execut? Factura pe care o platesc unei firme de recuperari mi-o pot recupera sau nu? Si ce conditii trebuie sa indeplineasca cheltuielile acestea anexe debitului pentru a putea fi imputate debitorului?