Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Cheltuieli cu executia silita recuperabile de la ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Cheltuieli cu executia silita recuperabile de la debitor

Poate cineva sa imi spuna care sunt categoriile de cheltuieli pe care mi le pot recupera de la debitorii pe care ii execut? Factura pe care o platesc unei firme de recuperari mi-o pot recupera sau nu? Si ce conditii trebuie sa indeplineasca cheltuielile acestea anexe debitului pentru a putea fi imputate debitorului?
Buna ziua,

cheltuielile pe care vi le puteti recupera sunt cele facute in cadrul executarii silite :
- onorariul executorului
- onorariul avocatului
- taxele de timbru
-cheltuieli de publicitate ( daca se face publicitate pentru vanzarea bunurilor)
-onorariul expertului daca se face vreo expertiza

Firmele de recuperari lucreaza semilegal iar in final apeleaza tot la avocati si la executori. Factura platita lor nu se poate recupera de la debitor.

Avocat Boncu
Multumesc, domnule avocat!
Toate cheltuielile recuperabile trebuie sa fie achitate deja? Adica trebuiesc anexate la cererea de executare atat contracte si facturi, cat si chitantele de achitare? Intrebarea mea e trebuie sa platesc integral avocatul si executorul pentru a le pretinde la executare sau se poate folosi "comisionul de succes"?