avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 583 soluții astăzi
Forum Activitate elagrosu

Activitate elagrosu

Intii de toate va urez La multi ani !!!!! si un 2014 mai prosper si mai linistit.....

as vrea sa ma ajutati sa imi clarific unele necunoscute:
urmeaza in ianuarie sau februarie fie prima infatisare(sper si ultima) pentru divortul solicitat de sotul meu... dupa ce a depus la Judecatorie solicitarea de divort si-a gasit si alta locuinta(eu nu l-am dat afara si nici nu am insinuat asa ceva) , a carat o parte din lucruri , i-am zis sa semneze proces verbal , nu a vrut ... dar in continuare vine la domiciliul comun ca sa isi spele hainele, sa isi gateasca , pe motiv ca la noua locuinta nu are toate cele necesare . Nu ar fi problema dar nici nu achita nici un ban la facturile de utilitati .
neclaritatile mele sint:
1. cum pot sa procedez sa imi recuperez banii ptr utilitati ( am uitat sa precizez ca eu nu am loc de munca si deci nici un venit inca din martie 2013)
2. chiar si dupa pronuntarea divortului , nefacindu-se partajul din lipsa de bani, dinsul are liber acces la domiciliul comun? in acest caz eu trebuie sa fiu in permanenta acasa ca sa nu ia lucruri fara stiinta mea... pot sa schimb incuietorile ?
3. cum procedez cu procesul verbal cu bunurile pe care le-a luat pe care nu vrea sa il semneze ?

multumesc anticipat
Răspuns la discuția Divort - sedinta de informare
multumesc frumos pentru raspuns..... care ma mai linisteste .... mai ales acum in prag de sarbatori....

SARBATORI FERICITE SI MULTA SANATATE...
Răspuns la discuția Divort - sedinta de informare
eu dadeam acordul la mediere ... dar nu am mai apucat deoarece sotul se grabeste si a introdus la tribunal actiunea..... cerind in acelasi timp si cheltuielile de judecata ... cum procedez ca sa nu le achit?
am inteles ca daca la prima infatisare imi dau acordul atunci nu le mai platesc? dar nu stiu daca este adevarat
problema mea este de bani, din cauza ca nu am nici un venit la aceasta data , neavind loc de munca
Răspuns la discuția Divort - sedinta de informare
nu am mai ajuns la mediere( am solicitat aminare , nu am motivat de ce, imi cautam loc de munca , am uitat sa spun ca pe linga divort situatia mea este si mai crunta aduca in primavara am ramas fara loc de munca -eu am fost cea care a intretinu familia financiar) , deoarece dinsul s-a grabit sa depuna la instanta de judecata cererea de divort... ca urmare ii voi acorda divortul - voi depune o intimpinare in acest sens-nu am bani de avocat .... el a solicita sa achit ch de judecata - nu am de unde si avind in vedere ca la prima infatisare ii acord divortul voi mai achita aceste cheltuieli? cum trebuie sa procedez.....
multumesc anticipat
jumatatea mea s-a hotarit sa divorteze... dupa 19 ani....eu nu sint de acord... motive nu are , dar asa a hotarit
am primit de la un avocat care l-a angajat sotul o invitatie la o sedinta de informare privind avantajele medierii
intrebarea este:
sint obligata sa particip?
avind in vedere ca eu nu sint de acord cu divortul.... particip sau nu particip sotul meu este hotarit, timp pierdut pentru mine
partajul nu il vom face acum neexistind aceasta posibilitate deoarece casa este ipotecata , nu avem cum sa o vindem acum ca sa acoperim creditul si sa ne mai si ramina sa ne luam alte locuinte...

multumesc anticipat ptr raspuns
Răspuns la discuția cercetare disciplinara
multumesc mult pentru informatii
Răspuns la discuția cercetare disciplinara
deci daca nu va fi un acord atunci va fi solicitare in instanta pentru recuperarea integrala a prejudiciului...nu mai exista 5 salarii ?

multumesc anticipat
Răspuns la discuția cercetare disciplinara
vin iar sa solicit parerea dumneavoastra competenta.....si anume:
daca s-a terminat cercetarea disciplinara cu desfacere CIM disciplinar si pe deasupra se face si precizarea ca se vor demara demersurile pentru recuperarea prejudiciului cf art 254-259 Codul muncii...am citit articolele mentionate si nu inteleg clar suma care urmeaza a fi recuperata este cea aferenta a 5 salarii minime brute pe economie ? sau este vorba de suma totala ....
imi trebuie aceasta informatie ca sa pot sa iau o decizie fff importanta pentru mine


va multumesc anticipat
Răspuns la discuția cercetare disciplinara
" 6 luni de la savirsirea faptei" sau de la data constatrii ei de catre angajator ?
Răspuns la discuția cercetare disciplinara
In final au fost de acord sa merg cu avocat...

Va rog sa ma ajutati sa inteleg (nu am gasit clar) care este durata cercetarii disciplinare?

Pe perioada cercetarii am CIM suspendat...deci cit dureaza aceasta cercetare....30 zile/ 2 luni/ 6 luni?

Care este momentul de referinta de la care se calculeaza aceasta perioada?

Multumesc anticipat...