avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 543 soluții astăzi
Forum Activitate titinovac

Activitate titinovac

Răspuns la discuția Probleme cu casele de pariuri
Am anuntat la ANAF dar m-au trimis la firma. Adresa in scris cu toate dovezile ce le detin am facut deja iar luni trimit la sediul firmei comp. Juridic sa vad ce raspuns imi vor da. Daca nu-mi raspund sau spun ca nu au ce sa faca, ii reclam la toate organele de control posibile, inclusiv plangere la Parchetul Local.
Răspuns la discuția Probleme cu casele de pariuri
Corect, asa este, de aceea am luat legatura cu Serviciul de Investigatii Fraude de la Politie si azi ma duc sa fac plangere pentru demararea anchetei. Cred ca ceva angajati au facut fraude si s-au folosit de diverse CNP-uri crezand ca li se pierde urma. Nu ma intereseaza decat sa rectifice in baza de date la ANAF asa cum este corect. Multumesc pt. raspuns.
Am de cativa ani cont la o casa de pariuri online si uneori am jucat diverse jocuri de noroc unde am castigat ceva sume. O conditie a celor de la casa respectiva este sa trimiti scanat o copie a C.I. ceea ce am si facut. Pana aici nimic neobisnuit, am jucat, am castigat online dar si la agentia din orasul meu ( aceeasi firma) si am castigat si acolo destul de bine. Zilele trecute am cerut de la ANAF o adeverinta cu veniturile mele din ultimii 5 ani si....stupoare : figurez cu castiguri insumate aproximativ 350.000 de lei. Aceste sume nu-mi apartin sub nici o forma pentru ca stiu f bine ce am castigat, nu am tinut evidenta dar mai mult de 40.000 de lei nu am castigat in cei 5 ani. Problema este deosebit de grava din doua motive : adeverinta imi trebuie pentru a deschide proces cu Banca la care am credit in CHF( figurez ca un om bogat in evidentele ANAF ) si faptul ca CNP-ul a fost folosit la un fals, aceste sume nu-mi apartin. Va rog sa-mi spuneti ce este de facut? La cine sa ma adresez sa rezolv aceasta problema. Ca dovezi am print-screen din contul meu de pe sit-ul online cu toate retragerile de sume pe care le-am efectuat in 5 ani si suma nu depaseste 5.000 de lei iar in agentie, la fiecare castig, am semnat ceva. Este o situatie deosebita pentru mine dar trebuie sa gasesc o solutie !
Multumesc
Răspuns la discuția Proces cu banca
persoana in cauza a intarziat cu plata ratei doar o luna, dupa cateva luni banca respectiva a "pasat" creditul la o firma de recuperare care de fapt era o aripa a bancii respective. Firma a cerut restituirea intregului credit si cum persoana nu acea banii, a fost executata. Dupa cat stiu eu. nu ai voie sa treci la executare daca imprumutatul nu a depasit 90 de zile cu o restanta.
Răspuns la discuția Proces cu banca
multumesc!
dar in cazul in care am fost executat silit de catre o firma de recuperari, neavand baza legala ci mai degraba un abuz din partea lor, i-i mai pot da in judecata?
Discuție Proces cu banca
Buna ziua!
Va rog sa-mi spuneti daca pot actiona in judecata o anume banca, la 3 ani dupa lichidarea creditului. Dupa cateva restructurari, am cerut sa achit suma totala ce o datoram, inclusiv dobanda, dar mi se pare enorm ceea ce am achitat. In acea perioada, am constatat ca din suma de 16000 de lei, ce mi-a fost acordata cu titlul de credit de consum am achitat integral suma de 22000 de lei, in conditiile in care deja platisem timp de 4 ani cca. 25% din valoarea creditului.
va multumesc!
Răspuns la discuția Executare silita apartament
se mai poate da in judecata o firma de recuperari, in conditiile in care la ora actuala litigiul este lichidat? firma a executat silit o persoana fizica pentru doar 60 zile intarziere la plata a ratei. In aceste conditii, se mai poate actiona in judecata pe motiv ca executarea silita nu a fost corecta? ma refer la zilele relativ putine de intarziere. multumesc!
Laura Ciobeica ,
multumesc frumos :)

La Multia Ani D-nelor !

stie cineva daca BNR are competenta de a interzice bancilor sa acorde o a treia restructurare a creditelor de orice fel? asa am fost infoarmat azi de catre un operator al BP
multumesc!
Nu are obligatia? foarte corect!
Atunci de ce comunica in raspunsurile lor scrise, ca vin in intampinarea clientilor cu solutii ca sa reusim sa achitam in conditii normale creditul ?
mie mi se refuza restructurare, reducerea dobanzii, poate chiar si marirea termenului de rambursare a creditului. Atunci de ce nu spun foarte clar ca pt. mine nu mai exista nici o solutie si asta este.
Cat priveste parerea dumneavostra cu privire la executare, cred ca nu a-ti inteles....eu tocmai asa ceva vreau sa evit, din doua motive: 1-platesc de 4 ani la acest credit si 2- creditul nu se va acoperi cu valoarea obtinuta pe imobil si atunci ma va obliga sa platesc in continuare, diferenta; repet: nu sunt singurul din tara, sunt f multi ca mine, de aceea nu inteleg de ce sa le convina sa aiba pe cap zeci de imobile in conditiile in care piata imobiliara este slabita?