avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 672 soluții astăzi
Forum Activitate NubreeD

Activitate NubreeD

Buna ziua,

Am o afacere online si am importat multa marfa din Thailanda.Toate actele de import sunt corecte si as dori sa aflu daca se poate recupera TVA-ul platit in Romania sau cel platit in Thailanda ( inclus in pretul de achizitie ) . Care este procedura si mai ales care sunt riscurile cu autoritatile ? Va multumesc pentru timpul acordat.
Buna seara,

Urmeaza sa termin facultatea si as dori sa aflu daca pot beneficia de somaj.Eu am si o mica firma de 1 an unde sunt administrator doar , nu si angajat.

Pot beneficia de somaj ?

Va multumesc pentru timpul acordat.
Buna seara,

S-a spart o conducta veche in apartamentul unde sunt chirias si a inundat tot astazi.Mi-am mutat obiectele in alta parte si acum doresc sa inchei colaborarea cu proprietarul insa el refuza sa imi returneze garantia.

Problema tine de el pentru ca nu a verificat instalatiile si nici macar nu are asigurare la apartament.

Exista si o problema , contractul dintre noi nu este inregistrat la finante.

Ce solutii as putea gasi pentru aceasta problema neplacuta ?

Va multumesc mult pentru timpul acordat.
Buna ziua,

Va scriu sa va intreb care este procedura.Trebuie sa primesc acasa o notificare care ma obliga sa ma prezint cu carnetul ? Daca nu ma prezint ce se intampla ? Se suspenda pe 30 zile sau 90 zile.Va multumesc anticipat.
Heh,instantaneu mi-a sarit in cap o fraza destul de des intalnita.."Localul isi rezerva dreptul de a-si selecta clientela"...asta inseamna ca daca doresc , pot sa refuze accesul unor rromi ( orice tine de rasism ) ? Extrapoland , ceea ce face cinematograful am putea spune ca este un fel de practica anticoncurentiala...impiedica accesul unor produse identice,cumparate din locuri cu preturi decente.

Multumesc si astept si alte pareri.
Buna seara,

De multe ori am avut discutii neplacute cu stewarzii care rup biletele la Cinema City.Dupa spusele lor este INTERZIS sa vii cu produse ( sucuri,mancare,pop corn,etc. ) din alta parte si cica esti OBLIGAT sa le sechestrezi intr-un dulapior cu cheita pana la sfarsitul filmului :D Intotdeauna mi`am dorit sa aflu daca este ilegal ceea ce fac ei si daca se poate face ceva.Practic ei nu te informeaza in momentul in care cumperi biletul ci doar la intrare.

Multumesc si sper ca nu va plictisesc cu intrebari mai putin "serioase".
Intamplator am citit alte raspunsuri adresate de dumneavoastra pe alte posturi si vreau sa va felicit pentru rabdarea/tactul de care dati dovada.

Am incercat sa ma imprietenesc cu el in timp insa nu da semne ca ma accepta si nici nu doresc sa risc sa fiu atacat de un caine atat de masiv ( 80 kg ++ ).Momentan am o angajata iar in urmatoarele 2 luni voi mai aduce inca 1-2 persoane deci nu este o solutie viabila.Mutatul implica costuri si neplaceri suplimentare si este nefiresc deoarece ei s-au mutat dupa noi.Zarurile inca nu au fost aruncate,insa vreau sa stiu ce pot face daca ma trezesc cu el in curte iar proprietarul ( cainelui ) se face ca ploua ? Cui sa ma adresez ?

Inca un lucru amuzant este ca sotia proprietarului ( cainelui ) este avocat , deci trebuie sa fiu informat si foarte ferm in urmatoarea DISCUTIE :)
Răspuns la discuția Colet "violat" - fan courier
Si eu colaborez cu Fan Courier ( Cluj ) iar cand am avut probleme , au fost rezolvate.

Daca pe colet nu era specificat ca se poate verifica inainte de achitare,dumneavoastra aveti dreptate.Parerea mea este sa asteptati sa il trimita retur iar daca a fost alterat in vre`un fel continutul , sa le cereti suma totala declarata pe ramburs.Daca aveti timp/nervi puteti face scandal chiar daca continutul a sosit in regula :D Depinde ce ati declarat la continut.Bafta!
In primul rand va multumesc pentru raspunsurile promte..este primul post si sunt surprins de amploare acestei comunitati.Felicitari!

Referitor la caine , partea cea mai amuzanta este ca apartine rasei "Saint Bernard" si nu este inclusa in acea lista :) ; in realitate cainele este deosebit de periculos.Optim ar fii o rezolvare amiabila insa doresc sa fiu pregatit in caz ca nesimtzirea umana continua sa ma deranjeze.Daca ma trezesc intr-o zi cu el prin curte iar proprietarul e de negasit , ce optiuni REALE pot avea ? Multumesc anticipat.
Buna ziua,

De 3 luni am inchiriat nivelul inferior al unei case ca si sediu pentru firma mea.De 1 luna a fost inchiriat si nivelul superior de catre o familie care are si un caine agresiv de peste 80 kg.Eu am program zilnic de la 8:00 - 17:00 insa de multe ori merg la sediu si seara.Chiriasul ii da drumul cainelui prin curte dupa ora 17:00 si are pretentia sa il sun de fiecare data cand vin "in afara programului".Am incercat sa rezolv amiabil problema insa nu am cu cine discuta

Concluzia : Vreau sa tina cainele legat in permanenta si sa nu-mi mai faca program pe banii mei.

Va multumesc pentru timpul acordat si sper ca vom gasi o solutie.