avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 322 soluții astăzi
Forum Activitate ticusorin

Activitate ticusorin

Răspuns la discuția prejudiciu lipsa folosinta auto
Buna seara,

Revin cu cateva precizari. Desi am probat cu doua devize, unul de la reprezentanta, altul de la unul din service-urile din lista agreata de catre asigurator, acesta a refuzat sa acorde Dauna totala desi valoarea reparatiilor din cele doua devize depasea valoarea calculata a vehiculului, potrivit normei CSA, asiguratorul motivand ca poate sa repare masina mai ieftin, intr-un service care este din grupul=holdingul lor (acelasi actionar) deoarece pot sa gestioneze mai bine costurile fata de service-ul de reprezentanta. Mentionez ca acest service nu se regasea pe lista initiala a service-urilor agreeate si este o oferta facuta in urma discutiilor.

Asiguratorul a facut o oferta de reparatie cu TERMEN FERM pe care noi am acceptat-o, dar nu este prevazut ce se intampla daca nu se respecta acest termen. Asadar NU exista o relatie directa intre noi si service-ul care a facut reparatia, relatia fiind directa cu societatea de asigurare, prin urmare consideram ca trebuie sa ne indreptam catre asigurator pentru a solicita remedierea reparatiilor efectuate, eventual si pt. acordarea de despagubiri - lipsa folosinta.

Pentru faptul ca pe devizul final de reparatie, inclusiv facturi emise de service reparator, sunt repere trecute ca au fost inlocuite dar acestea sunt cele care era inainte (deci neschimbate) nu exista consecinte?

In momentul de fata, avem o masina reparata indoielnic si dupa foarte mult timp. Consideram ca tb. sa ne aparam drepturile si sa nu ne lasam intimidati de societatea de asigurare.

Multumesc.
Răspuns la discuția prejudiciu lipsa folosinta auto
Asiguratorul RCA a preluat direct masina pentru reparatie (intr-un service propriu)garantand in scris un termen de reparatie care s-a depasit cu 2 luni. Putem cere daune pt expirarea termenului convenit?
Buna ziua,

Cum se poate cuantifica prejudiciul generat de lipsirea de folosinţă a autovehiculului pe o perioadă îndelungată pe care sa-l solicitam societatii de asigurare, in cazul in care am preluat masina reparata cu 2 luni intarziere fata de termenul acceptat?

Exista un prejudiciu minim stabilit de legislatie? Mentionez ca masina este pe firma, deci lipsa ei a cauzat perturbari in activitatea curenta a societatii fiind folosita pentru deplasarea la clienti, furnizori, etc.

In plus, s-a constatat ca exista repere care desi apar pe devizul (facturile) service-ului, ele nu au fost inlocuite, iar alte piese (ex. far, radiatoare) sunt de la producatori incerti si nu piese de origine . Avem dreptul sa solicitam sa fie schimbate aceste piese cu piese de origine, asa cum erau inainte de accident ?

Va multumesc.
Răspuns la discuția Probleme cu Carpatica Asig
Va multumesc !
Răspuns la discuția Probleme cu Carpatica Asig
Buna ziua,

Cum gasesc un expert tehnic judiciar auto? Exista o baza care se poate accesa pe internet?

Multumesc
Răspuns la discuția Imprumut "prieten"
Multumesc pentru sfat. Voi contacta un avocat pentru a incepe demersul deoarece azi m-am intalnit cu el si a refuzat sa-mi dea un inscris, deci nu mai alta cale.
Răspuns la discuția Imprumut "prieten"
Referitor la imprumutul despre care vorbeam, am gasit un e-mail de la prietenul meu, din ziua in care i-am dat banii in care imi spune ca a chimbat cei 1500 euro la banca, cursul la cat a schimbat, suma in lei si mentioneaza data. Este o proba suficienta? dupa cum decurg lucrurile, putin probabil sa mai obtin vreo hartie scrisa de la el. Multumesc.
Buna ziua,

Am o masina care a fost accidentata si a intrat in dosar de dauna pe polita RCA. Cum nu am avut Casco, au inceput problemele cu firma de asigurare deorece nu au fost de acord cu repararea masinii in reprezentanta pt ca au zis ca ei pot face masina mai ieftin. Dupa multi nervi consumati am acceptat, in cele din urma, sa-mi fie reparata masina de catre ei.

Insa cand am fost sa fac receptia am constatat o serie de pb: ornamente lipsa, piese care trebuiau schimbate si le-au lasat tot pe alea, elemente rupte, etc. Am refuzat sa ridic masina pana nu vor fi remediate defectele constatate. Problema este ca de atunci a mai trecut inca 1 luna si nu s-a intamplat nimic.

Vreau sa stiu ce trebuie sa fac sa ridic masina fara sa fie pb ulterioare? M-am gandit sa ma duc cu un martor sa iau masina, sa fac si un test de drum, dar nu stiu cum sa fac procesul verbal de receptie. Daca cei de la firma de asigurare refuza sa semneze procesul? Data trecuta mi-au pus in fata o hartie prin care nu mai am nici o pretentie ulterioara fata de ei dupa ce plec cu masina...

Multumesc.
Buna ziua,

Am imprumutat un "prieten" cu suma de 1.500 euro. Nu am facut nici un document, dar am un martor care a fost de fata cand i-am dat banii. Acum nu-mi mai raspunde la telefon, ma evita total... are mari pb de cand si-a platit ultima rata la un apartament.

Eu am incercat sa "smulg" macar pe e-mail confirmarea ca i-am dat banii, mi-a raspuns si a confirmat imprumutul dar nu si suma explicit. Au trecut mai bine de 6 luni, initial era vorba de 2 saptamani... si deja mi-am pierdut rabdarea cu el. Ce optiuni am? :(

Multumesc