avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 628 soluții astăzi
Forum Activitate dragomirelena78

Activitate dragomirelena78

Răspuns la discuția Partaj 2011
Din 03.11.2010 sunt 3 ani de cand am divortat. Acum mai pot sa deschid proces de partaj?Am o pensie de 446 lei pe care ii depun rata la banca, deoarece am ramas cu rata la banca din anul 2008.Daca mai am dreptul sa deschid proces de partaj, trebuie sa platesc taxa de timbru?Va multumesc.
Răspuns la discuția Succesiune
Ce sa va spun, ca eram cu tata in cosciug in casa mort de o zi, si sotia lui si fostul sot s-au dus la Primaria Comanesti sa ia actul de deces si ajutorul de inmormantare, iar primarul i-a dat ajutorul si i a obligat sa semneze o hartie precum ca, dupa inmormantare, timp de 6 luni vom dezbate succesiunea la NOTARIATUL SAMOILA GHEORGHE. Obligatoriu, altfel, nu ne dadea acel ajutor.Oricum va multumesc pentru informatie.
Răspuns la discuția Succesiune
Eu va multumesc, dar mi-ati dat raspunsul: "Daca nu se reuseste vanzarea si impartirea banilor procentual cu cota succesorala, puteti deschide o actiune in justitie, insa pe iesire din indiviziune, nu pe succesiune, intrucat aceasta (presupun) s-a dezbatut in mod corect.", nu stiu ce inseamna cuvantul iesire din indiviziune".O sa va rog, in calitatea dvs.sa m explicati mai detaliat.Va multumesc mult.
Cum se procedeaza cu persoanele care te angajeaza fara contract,te tin doua saptamani, te muncesc si nu ti plateste munca. Unde se reclama?Elena
Discuție Partaj 2011
Am divortat pe 5.11.2011.Am cazut de acord sa vindem apartamentul de 3 camere si am impartit banii.In ceea ce priveste toata aparatura electronica frigider, congelator, masina de spalat automata, aragaz, cuptorul cu microunde, masina de tocat carne automata si toate celelalte aparate electronice, inclusiv masina renault Symbol Best , mobila de bucatarie, 2 dormitoare, le a luat fostul sot.Acum, ce pot eu sa fac sa mi recuperez jumatate din suma celor dobandite de el?Nu pot sa deschid partaj deoarece nu am serviciu.Va multumesc.
Am lucrat intr- o unitate bugetara de stat.Am facut cerere sa mi iau concediu fara salariu pe o perioada de 1 (unu) an, sa ajut fata care are un baiat in cl.a 2a.Cererea mi a fost respinsa, m-au obligat sa mi dau demisia si pe deasupra nu vor sa mi dea foaia de lichidare.Fata de intreprinderea unde am lucrat nu am nici o datorie financiara.Mi s a spus, ca Fisa de lichidare sta la intreprindere.Dupa cate stiu eu, fisa de lichidare sta la fostul angajat.Daca doresc sa ma angajez in alta parte, fara aceasta foaie de lichidare nu te poti angaja.Doresc un raspuns din partea dvs.Va multumesc.
Discuție dobanzi banca
Am un credit din 2008. Lunar platesc rata de 571 ron.Niciodata pana acum in 2010 nu mi s a spus ca am de dat acel comision de administrare lunara de 1.5 ron/luna.S-a dus fata mea azi sa plateasca rata (caci eu nu m-am putut invoi de la serviciu) si la banca s-a trezit ca persoana de la ghiseu i-a mai cerut 20 ron, deoarece s-au strans dobanzile de 2 ani de zile la administrare cont.Daca ar fi asa suma care se strangea la comisionul de administrare ar fi fost de 49.5 ron. Doresc sa stiu, conform acestei ordonante mai exista acest comision de administrare bagat abuziv acum?Va multumesc.Elena