avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 336 soluții astăzi
Forum Activitate coroana regala

Activitate coroana regala

Discuție Legea 76/2010 -
Buna ziua,
Am o firma care apare pe site ul Recom ca fiind in Dizolvare judiciara cf. art. 237 din Legea 31/1990 din mai 2008 .Acum conform noi legi in care spun ca vor radia din oficiu firmele aflate in dizolvare sau insolventa sa sper ca voi fii radiat din oficiu conform acestei noi legi ?Intru in categoria societatilor in dizolvare?Ce inseamna dizolvare fara lichidare?
Multumesc anticipat!
Răspuns la discuția banner pus pe peretele blocului
Stimate domn adriantot....nu incerc cu orice pret sa l acuz pe acest administrator de vreo infractiune ,dar cum acest domn nu a vrut sa arate respectivul contract vroiam sa ma asigur daca sa deschid sau nu gura in fata comitetului sau sa ma duc la altcineva competent.Din pacate ,mai nou,mi-a ajuns la urechi ca acest domn administrator in urma cu cativa ani chiar a fost demis de vechiul comitet din cauza ca a fost prins cu diverse chestii ilegale.Acum noul comitet este format de dansul pentru ca romanii nostrii din bloc sunt prea ocupati cu serviciul ca sa mai ia atitudine(ca na asa au vrut cei de la guvernare sa ajunga romanul de rand-un om care sa munceasca 13h pe un salariu de nimic...tocmai sa nu mai aibe timp sa si gandeasca).
Multumesc inca o data tuturor pentru informatii.
Răspuns la discuția banner pus pe peretele blocului
Prin urmare nu pot sa reclam nimic la adresa dumnealui .:((
Multumesc inca o data
Buna ziua,
As dori sa stiu ce s-ar intampla daca nu platesc taxa forfetara pe acest an?Am o firma dizolvata prin hotarare judecatoreasca din cauza nedepunerii situatiei la RC din aprilie 2008 si ma bate gandul sa nu platesc aceasta taxa care nu mi se pare deloc etica .O data ce eu nu am avut nici un fel de activitate de la infiintare nu vad de unde as putea sa dau acesti bani.Am depus la administratie doar declaratiile 100 si 300 conform spuselor domnisoarelor de la informati de acolo.
Prin urmare ..ce se intampla cand nu ti platesti datoriile acestea?Si cam ce penalitati ar exista in cazul intarzierii acestor datorii?
Buna ziua
Am si eu o nelamurire in privinta acestor bennere ...in blocul in care locuiesc s-au pus bannere doar pe o singura fata a imobilului,iar chiria pe care o plateste proprietarul bannerului se da doar chiriasilor care au acoperite geamurile cu aceste bannere.
Intrebarea mea ar fi: de ce acum nu se mai considera bun comun si o cota din banii primiti sa intre si pentru administratie?Adica atunci cand se fac reparatii pentru lift e bun comun,(prin urmare eu daca stau la etajul 1 si nu folosesc deloc liftul sunt nevoit sa platesc ) si cand e vorba de luat bani nu mai este bun comun (unul din beneficiari este chiar presedintele)??
Nu ar fii putut sa ia o cota din chiria bannerului si pt administratie si sa plateasca aceste reparatii(de lift,de acoperis si alte reparatii ce intra la bunuri comune)?
va multumesc anticipat ..daca ati putea sa mi spuneti ca presedintele comite vreo infractiune in acest caz #-o
Buna ziua,
Eu sunt in postura de locatar cei drept, dar sincer si eu sunt interesat de acelasi subiect...cati ani este valabila semnatura aia pe care o dai atunci la inceput patronului ( in cazul meu ,patronul si-a deschis o pizzerie exact sub apartamentul meu)?Auzisem pe la cativa cunoscuti ca ar fii valabil 5 ani si dupa 5 ani trebuie reinnoita la primarie.Trebuie sa ia din nou acordul Asociatiei de proprietari si pe cel al meu (adica locatarii de pe orizonatala si verticala direct implicati).Eu insa nu am reusit sa gasesc o lege clara in care sa se specifice acest lucru.
Prin urmare rog pe cine stie ...daca este adevarat ca trebuie reinnoita aceasta autorizatie din 5 in 5 ani...si care este legea respectiva?!?
Va multumesc anticipat