avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 698 soluții astăzi
Forum Activitate catalinatravel2

Activitate catalinatravel2

Buna ziua,
Sunt agent asigurari.
Pentru a primi comisionul de la broker, eu le emit o factura ,
Aceasta trebuie sa fie e-factura?
Avand in vedere ca eu nu sunt clientul lor, sunt cu contract de colaborare.
Va multumesc
Buna ziua, sunt asistent in brokeraj cu CIF,
nu am cod caen,
trebuie sa emit factura pentru comisionul brokerului? mai nou e-factura?
multumesc
Discuție AJUTOR SOCIAL
Buna ziua,
Am un frate,a lucrat in Politie:11 ani,10 luni,29 zile,are decizie de pensionare in baza OG1/2011-revizuit=596 ron
Actualmente a suferit o operatie de tumoare la creier,diagnostic:glioblastrom.Ar dori sa stie daca poate beneficia de un ajutor suplimentar la pensie,din partea MAI-este pensionar MAI.are varsta:63 ani.Va multumesc.
Buna ziua,

Am contract de colaborare ca asistent in brokeraj cu un broker in asigurari,momentan sunt inregistrata la ANAF-cu CIF
Detin si o firma de turism
Am voie ca activitatea de asistent in asigurari sa o inregistrez pe firma de turism? Ce impozit voi plati pentru comisionul pe care-l primesc de la asigurator,pe firma de turism?
Cum se incadra in conturi?

Va multumesc
Buna ziua,
1)Am depus dosarul pentru pensie anticipata fara penalizare(4.06.2014),am crezut ca am:vechime:38 ani si 7 luni,dar am avut zile de concediu fara plata si am primit decizia de pensie(pensie anticipata partiala-cod:P10) pentru:38 ani si 4 luni si 22 zile penalizata cu:28,5%..Dupa ce am depus dosarul am reannoit contractul cu Casa si am platit cotizatia din 5 iunie-pana la 1 sept.2014,aceasta acoperind perioada lipsa de aprox. 70 zile.Se poate face contestatie, dupa primirea deciziei de pensionare,sa-mi recalculeze pensie anticipata fara penalizare?.
Daca da,ce penalizare voi avea pana la pensia de limita de varsta?
2)La dosarul de pensionare am depus si adeverinta de acord global.
Aceasta nu s-a luat in calcul.
Motivatia Casei:nu face obiectul art.165 din L 263/2010 si anexei 15 cap.VI din HG 257/2011.
La ghiseu mi s-a spus sa fac contestatie numai ptr. acordul global,dar aceasta va fi luata in considerare numai la implinirea limitei de varsta.
Nu se ia in calcul si la pensia anticipata:acordul global+spor vechime?
Astept cu mare interes raspunsul dvs.
Va multumesc anticipat
O zi placuta!!
Buna ziua,
Am contract de munca din oct.1975 pana in oct.2008.Dupa aceasta data am facut contract la Casa de Pensii unde am platit o cotizatie de 90ron/lunar ptr. un venit de 300ron iar de la 1ian.2011 am platit cotizatia aferenta salariului minim.
M-am nascut in 1956;10 dec,de la 1iulie 2012 pot beneficia de pensie anticipata.
1) Daca doresc pensie anticipata, cu ce procent imi va afecta pensia de varsta?
2) Unde sa ma adresez sa-mi calculeze pensia anticipata si cea de varsta?

Va multumesc
1)Daca solicit pensie anticipata,imi va afecta aceasta pensie anticipata la calculul pensiei de varsta?adica va fi penalizata pentru ca am beneficiat de pensie anticipata?
2)Sotul nascut in 1955/31aug,incepand cu ce data poate solicita pensie anticipata
si daca la pensia anticipata poate beneficia de reducerea de circa 1an si cateva luni ca a lucrat in conditii:ofiter mecanic pe vapor=9ani;actual are la vechime minim 36ani de munca;sau reducerea se aplica numai la pensia de varsta?
Am un contract de asigurare sociala incheiat in oct.2008,(sunt actionar la o firma care a incheiat anul 2010 pe pierdere),am fost la Casa de pensii si mi-a zis ca incepand din acest an nu mai am dreptul la acel contract de asigurari sociale deoarece am firma si ca trebuie sa ma angajez.Daca firma nu are profit nu ma pot angaja.Eu am venituri din inchiriere spatii la care platesc impozit si din acei bani plateam la aigurere sociala pensie.Va rog frumos sa-mi spuneti ce oportunitati am?nu vreau sa ma angajez, deoarece nu are firma bani.Am dreptul sa-mi mentin contractul de asig.sociale cu Casa de Pensii din oct.2008?Mi-au dat niste formulare sa le completez de renuntare la contract,ce sa fac?Va multumesc.