Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie anticipata partiala
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie anticipata partiala

Buna ziua,
Am contract de munca din oct.1975 pana in oct.2008.Dupa aceasta data am facut contract la Casa de Pensii unde am platit o cotizatie de 90ron/lunar ptr. un venit de 300ron iar de la 1ian.2011 am platit cotizatia aferenta salariului minim.
M-am nascut in 1956;10 dec,de la 1iulie 2012 pot beneficia de pensie anticipata.
1) Daca doresc pensie anticipata, cu ce procent imi va afecta pensia de varsta?
2) Unde sa ma adresez sa-mi calculeze pensia anticipata si cea de varsta?

Va multumesc
Raspuns pentru femeie.
Limita de varsta la 60 de ani si 7 luni.Pensie anticipata sau anticipata partiala la 55 de ani si 7 luni(10 iulie 2012).Conditia de stagiu pentru pensie anticipata fara penalizare este de 38 de ani si 7 luni(fara stagiu asimilat).Pentru pensie anticipata partiala cu penalizare conditia de stagiu este de 30 de ani si 7 luni(fara stagiu asimilat).Penalizarea va fi de 45% pe luna.
Stagiul total de cotizare pe care il aveti,este de 36 de ani si 8 luni(octombrie 1975-iunie 2012).
Calculul pensiei de limita de varsta il va face Casa locala,la care se va aplica penalizarea de 45%.