avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 446 soluții astăzi
Forum Activitate borsh07

Activitate borsh07

Discuție Infiintare PFA
In cazul unuei afaceri sub forma unui stand de sucuri naturale, ca si PFA, ce act doveditor privind calificarea am nevoie ? e mai recomandat PFA , II sau IF?
Răspuns la discuția PFA - Comert ambulant
ok, si daca doresc să desfasor aceasta activitate ce trebuie sa fac ? ma refer la acte, aprobari ? Care sunt pasii ?
Buna ziua,
Ma intereseaza ce fel de activităti comerciale poate desfasura o PFA?
In special fabricarea si comercializarea ambulanta a bauturilor din fructe si legume.
Multumesc
Răspuns la discuția Infiintare Camping
si daca terenul se afla partial in cadrul unei arii protejate, pot primi autorizatie de functionare ?
Răspuns la discuția Infiintare Camping
Multumesc pt raspuns, si daca acestia nu isi dau acordul pot sa le cer sa motiveze acest lucru? pentru ca nnu sunt in relatii bune cu acestia.. si nu imi vor da acordul.
Răspuns la discuția Infiintare Camping
Multumesc mult, dar pe siteurile sugerate de dvs. nu am vazut nimic legat de acordul vecinilor.
Buna,
As dori sa stiu ce pasi trebuie sa urmez pentru infiintarea unui camping intr-o zona rurala , pe un teren aflat in posesia mea, in centrul satului.
Trebui sa precizez ca in comuna nu este inca apa curenta si canalizare.
De asemenea vreau sa stiu daca trebuie sa am acordul vecinilor pentru asta deoarece relatiile intre noi nu sunt prea grozave.

Va multumesc mult.
Răspuns la discuția incadrare cod CAEN
Dar eu nu fac comert in chiosc este un spatiu intr-o cladire...
in ce categorie ar trebui incadrata potrivit codului CAEN activitatea de producere si servire de sucuri naturale proaspete si cafea de la aparat espresso fara fise in pahare de unica folosinta, fara a se consuma in incinta, (servirea se face la geam). Primaria insista pentru inscrierea in categoria BAR desi nu se consuma bauturi alcoolice, lucru care nu m-i se pare corect. asta implicand si o anumita taxa ,
Codul CAEN precizeaza la codul 5630 (Baruri SI alte activitati de servire a bauturilor) deci nu inteleg de ce nu se incadreaza la "alte activitati de servire a bauturilor" si m-i se impune o taxa de BAR. taxa de BAR se plateste si pentru "alte activitati de servire a bauturilor" ?? se poate considera BAR atata timp cat nu servesc bauturi alcoolice?