avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 435 soluții astăzi
Forum Activitate Vasile43

Activitate Vasile43

800 ron a fost suma.Acum,cu dobanda aferenta,am de plata 1700 ron
Creditul,daca bine tin minte,a fost ptr o luna.
Am primit o somatie de plata din partea Viva Credit,in care sunt instiintat ca au procedat la declararea scadentei anticipate a creditului si,evident,amenintarea cu inceperea executarii silite.Mentionez,”creditul este din anul 2015 si de atunci nu am primit niciun semn din partea lor.Exista posibilitatea sa nu fi intervenit prescriptia,dupa 8 ani?,Vorbind cu ei la telefon,mi-au spus ca prescriptia e valabila doar in ce priveste executarea silita si ca trebuie sa platesc creditul cu tot cu dobanzile acumulate,care,practic au dublat suma.Ce sa fac? Multumesc ptr eventualele indrumari.
Buna ziua. In anul 2007 am luat un credit de nevoi personale de la banca.Dupa aprox un an(2008) nu am mai platit nici o rata.Dupa cateva somatii,in anul 2011 am primit de la Banca o instintare prin care am fost imformat ca a fost reziliat contractul si am intrat in executare silita.In acest an(2012) am fost instiintat ca Banca a cesionat contractul unei firma. Am primit de la aceasta firma un telefon prin care am fost instiintat ca trebuie sa reiau platile si ca am o datorie de 5500 ron.Restantele mele la banca se ridica la aprox 9000 euro.In aceste conditii nu inteleg ce este cu aceasta suma de 5500 ron. Va rog sa ma ajutati cu un raspuns.
Va multumesc frumos.