avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 607 soluții astăzi
Forum Activitate sinel

Activitate sinel

Buna ziua! Se poate candida in acelasi timp,ca independent pentru functia de primar si consilier local?cu aceeasi lista de semnaturi sau separat? Multumesc.
Răspuns la discuția Firma noua
Firma nu mi-a spus ca am nevoie de bani,ci,din contra,banii care ii iau imi pot cumpara masinile.
Nu mi-a spus ca trebuie sa am eu bani decit cei 8000-9000 euro ptr.comision.
Discuție Firma noua
1.Vreau sa deschid o firma;[activitate transport rutier marfa si persoane] cu activitate 0,adica,nu am nici macar masinile cu care sa fac treaba.
2.Am fost la o firma de consultanta si-mi spune ca pot accesa minimis ptr.achizitionarea de utilaje[in cazul meu autovehicule transport marfa si persoane]in limita a celor 200.000 EURO;
3.Aceasta firma pentru implementarea proiectului imi cere bani de comision in avans,vreo 1500 acum,alti 2000 cind este gata de trimis la MEF si restul cind am aprobarea ca primesc banii...total vreo 8000-9000 de EURO.
Tot firma spune ca in max.4 luni am banii.
Intrbari:
1.Daca nu se aproba,eu pierd comisionul dat pina in prezent?pot sa trag la raspundere firma de consultanta ptr esec?
2.Are dreptul o firma nou infiintata cu activitate 0 sa acceseze minimis?
3.in ce consta implementarea proiectului de mi se cer atitia bani de catre firma de consultanta?
4.Ce sau cite coduri CAEN ar trebui sa am pe acest tip de activitate?
si.....
...ma mai izbesc si de alte ascunzisuri?:(
Va multumesc!