avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 306 soluții astăzi
Forum Activitate legally brunette

Activitate legally brunette

Buna ziua!
O asociatie infiintata pe OG 26/2000 - asociatii si fundatii, isi poate tine contabilitatea in partida simpla? sau este oligatoriu sa iti tina contabilitatea in partida dubla?


multumesc anticipat
Răspuns la discuția Cenzor-asociatie sau fundatie
multumesc pt raspuns. deci nu voi numi nici un cenzor.
Si nici macar o persoana cu drept de control?
Ideea e sa nu am probleme la judecatorie, la infiintare, si sa mi se respinga actele pentru ca nu am nominalizat vreo persoana cu drept de control financiar.
Buna ziua!
In cazul unei asociatii (ONG) , persoana desemnata ca cenzor trebuie sa fie obligatoriu membru din asociatie sau poate fi si cineva din afara asociatiei?
Precizez ca este vorba despre o asociatie cu 3 membri fondatori care fac parte si din consiliului director. Alti membri ai asociatiei nu sunt deocamdata.
multumesc pt raspuns.
Este vorba despe 5 salarii acordate drept ajutor de concediere in momentul incheierii raporturilor din munca, prin concediere individuala pt motive care nu tin de persoana salariatului. Aceste salarii sunt prevazute prin CCM.
Ma intereseaza daca voi primi aceste salarii in suma bruta sau mi se vor retine de catre angajator contributiile pt CAS,CASS, somaj si impozit.


buna ziua !
imi poate spune cineva daca este legal ca un angajator sa retina contributiile pt pensie, sanatate si somaj in cazul ajutorului de concediere?
Buna ziua!
In cazul ajutorului de concediere acordat la concediere individuala pt motive care nu tin de persoana salariatului, angajatorul are dreptul de a retine contributia CAS si CASS??

multumesc anticipat
Răspuns la discuția reabilitare judecatoresca
multumesc !
Răspuns la discuția reabilitare judecatoresca
multumesc pentru raspuns.
persoana respectiva lucreaza in strainatate si nu cred ca poate fi prezent la termenele de judecata.
Buna ziua!
La solutionarea cererii de reabilitare judecatoreasca este necesara prezenta la termenele de judecata a persoanei care a formulat cererea? Este obligatorie audierea acestuia?
Buna ziua!
Imi puteti spune, va rog, daca cererea pentru reducerea pensiei de intretinere se timbreaza?

Multumesc