avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 251 soluții astăzi
Forum Activitate bb_yasmi

Activitate bb_yasmi

Răspuns la discuția Drept proprietate
Va rog un raspuns. maine trebuie sa mearga la notar cu cei care doresc sa cumpere.
Răspuns la discuția Drept proprietate
imi puteti raspunde va rog mai pe scurt si in termeni mai pe inteles .
nu inteleg raspunsul la ceea ce am intrebat eu. divortul, partajul, despagubirea a fost acum 20 si ceva de ani. multumesc
buna ziua
as avea nevoie de un raspuns cat mai urgent.
Mama mea vinde apartamentul, fiind unic proprietar in urma divortului, despagubirii.
Ceea ce doresc sa va intreb: poate intampina probleme daca in CF este trecuta ca si proprietar , dar contractul apartamentului a ramas asa cum era de cand a fost cumparat apartamentul ( impreuna cu tatal meu).
Multumesc
Răspuns la discuția buna ziua
eu care credeam ca am explicat in "detaliu":)
deci, soacra nu ne-a vandut noua ci a imputernicit sotul /(fiul ei) sa vanda un imobil al carui proprietar este soacra mea (proprietar 100% in urma partajului succesoral in care sotul meu a cedat partea lui mamei)
soacra vrea si ea sa renunte l;a uzufruct si intrebam cum putem proceda.
in caz contrar ce implica acest uzufruct asupra casei pe care eu si sotul meu o construim.
Discuție buna ziua
buna ziua
revin cu o noua problema :(
am sa scriu detaliat de la inceput pt a fi cat mai clar.
am primit avans pt un imobil.
imobilul este al soacrei mele (dupa succesiune si partaj succesoral facuta in urma socrului intre soacra si sotul meu).
soacra a facut o imputernicire pt sotul meu pt a putea vinde si folosi banii cum crede de cuviinta cu conditia de a i se asigura uzufruct viager in casa pe care noi o construim (nu este stipulat exact asa ci, ca avem obligatia de a i asigura uzufruct intr-un imobil in judetul X).
fara a fi prea decumentati noi am fost de acord.
acum ne apropiem de finalul vanzarii imobilului si am inceput sa citim despre ce semnifica uzufruct viager....noua la notar ni s a explicat ca noi suntem proprietarii si soacra are DOAR dreptul de a locui cu noi!!! pe cand acum, cand am citit despre acest uzufruct implica mult mai mult (un exemplu : si pt a ne schimba adresa in buletin avem nevoie de acordul ei :O sau ca poate beneficia de casa dupa bunul sau plac fara a fi obligata sa ne primeasca sa locuim in ea :(( ) la noi nu se pune pb de asta, soacra nu locuieste momentan in ro si in plus doreste sa putem rezolva aceasta problema si ea doar sa fie asiguarata cu 1 camera a ei unde sa poata sta in caz ca revine in tara.
ce este acum de facut????
procura nu o putem anula pana nu se finalizeaza actul de vz-cump /scos banii din cont. imobilul se vinde prin banca. joia viitoare soacra pleaca din tara...
cat costa anularea unei procure?? se poate anula doar partea in care este mentionat uzufruct, la cererea soacrei mele si sa ramana partea in care este sotul imputernicit de a vinde si scoate banii??
se poate face un contract de comodat?? cum ii putem asigura drept de a locui fara alte drepturi?
cum ar trebui sa procedam la contractul de cumparare a casei, sa spunem noi despre aceasta procura pt a fi trecuta in CF??
este obligatoriu sa trecem uzufruct in acest CF?? am intel;es ca o data trecut, ne v a costa destul de mult pt a scoate aceasta sarcina din cf.
nu mi se pare corect ca pt o suma care nu acopera nici macar jumatate din casa sa ramanem noi asa descoperiti, fara nici un drept de a dispune de casa pana la decesul dansei.....
se poate face acest drept de uzufruct doar pe o camera?
multumesc frumos.
asa a spus notara astazi; este nevoie de un martor care il cunoaste pe tatal sotului, sa stie ca sotul este singurul copil al acestuia si daca mama sotului s a recasatorit dupa aceea .
vedem acum sunt la notar.
multumesc frumos pt raspuns.
daca nu s a facut inregistrarea casatoriei in romania este obligata sa declare la notar acest lucru? astazi urmeaza sa fie intrebat martorul despre aceasta.. daca nu declara poate fi tras/a la raspundere?
inca o intrebare:
daca mama sotului este recasatorita in alta tara poate influenta succesiunea cu partaj succesoral (prin care sotul ii cedeaza partea lui pt ca mama sa fie unic proprietar) ?? trebuie declarat la notar acest lucru?? ce se poate intampla in caz contrar?
dna mirela multumesc frumos pt ajutorul dat.
am vorbit cu notarul astazi. vom face succesiunea cu partaj succesoral.ne costa mult dar se pare ca este singura solutie.
multa sanatate!
daca se vinde prin prima casa, banca cere acest certif.