avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 713 soluții astăzi
Forum Activitate ionela_incred

Activitate ionela_incred

Buna,
Sunt divortata de 4 ani, dar abia acum am terminat partajul. Intre timp eu am achizitionat un apartament pe numele din c.i.(cel al sotului). In sentiinta de divort se specifica faptul ca trebuie sa revin la numele de fata.
Intrebarea mea este daca este un termen legal pentru acest lucru sau eu imi pot schimba C.I. (pentru noul domiciliu) tot pe numele vechi deoarece si actele de cumparare a apartamentului sunt tot pe numele cel vechi???????
Daca stie cineva sa-mi dea un sfat va rog.........
Ar fi mult prea comlicat sa revin la numele de fata, asta ar presupune schimbarea contractului de cumparare, modificare la fortele de munca,la carduri,conturi, curent,gaz,telefon, etc Exista vreo alta cale?
Va multumesc.
Răspuns la discuția recurs peste termen
va multumesc mult=D>=D>=D>=D>=D>
Buna
Este vorba despre un recurs la curtea de apel care a fost depus cu 2 luni peste termen, invocanduse ca din cauza schimbarii sediului reprezentantului acesta nu a primit comunicarea sentiintei El declara ca a invederat instantei schimbarea adresei si o considera viciu de procedura.
Daca m-am informat bine, acest lucru trebuie sa se faca print-o petitie catre instanta si cu aducerea la cunostiinta a partilor.... La dosar se precizeaza noua lui adresa (dar cu nici o specificare ca ar fia alta decat inainte ) intr-o obiectiune la suplimentul de expertiza. Dar aceasta este o simpla obiectiune la expertiza unde apare adresa de comunicare subliniata dar nu se face referire nici unde cum ca ar fi diferita de adresa anterioara si nici eu nu am primit nici o instiintare in acest sens.
al doilea motiv ar fi diminuarea sultei din cauza crizei....motiv pe care l-a invocat si la recursul trecut iar in acest sens la rejudecare s-a adus un supliment la expertiza pe care el nu il accepta Vrea o alta expertiza in ideea ca va obtine o sulta si mai mica. Se poate recura tot pentru acelasi motiv???
Intrebarea era daca eu pot invoca in intampinarea mea ca recursul nu se considera in termen deoarece ceea ce pretinde el nu este un viciu de procedura ci este nerespectarea obligatiilor lui?????
Multumesc mult pentru rabdare:(:(:(
pai spuneti daca trebuie sa dau datalii anume...
nu mai are nimeni nici un raspuns?//
va rog????
In anul 2008 am inaintat dosarul de partaj bunuri comune. S-a judecat cazul si s-a dat o sentiinta la care paratul a facut apel.S-a judecat si apelul la care s-a dat o sentinta pe care am facut-o definitiva si executorie in 18.08.2009 ca sa aflu peste o luna ca paratul a facut recurs la curtea de apel pentru diminuarea sultei cuvenita mie din cauza crizei. In urma recursului, s-a casat dosarul si s-a trimis spre rejudecare.
L-a rejudecare S-a facut un supliment de expertiza pentru stabilirea valorii imobilui de catre un expert autorizat de tribunal cu care paratul a fost de acord. S-a pronuntat sentiinta in data de 21.05.2010 si am investit-o cu formula executorie in 23.08.2010.
S-a inceput executarea silita si am ajuns in stadiul in care apartamentul era scos la licitatie in data de 19.11.2010. In data de 17.10.2010 am primit citatie de contestatie la executare deoarece avocatul paratului sustine ca vrea sa faca recurs la sentiinta invocand faptul ca el nu a primit pana in data de 30.09.2010 comunicarea sentintei
La curtea de apel m-am interesat si s-a facut recurs in data de 08.10.2010
Mai trebuie sa spun ca avocatul lui sustine ca a primit tardiv comunicarea deoarece acesta si-a schimbat sediul dar acel sediu era detinut in continuare de fratele acestuia. Oare chiar in 2 luni acestia nu s-au intalnit pentru a-si inmana corespondenta????/X-(X-(X-(

Ajutati-ma va rog, se mai poate face acest lucru ii mai permite legea???????????
Sunt disperata stau deja de aprope 5 ani in chirie
E posibil ca legea sa ii permita atatea cai de atac odata ce mi sa dat voie sa fac sentiinta definitiva si executorie?
va multumesc. Dar asta insemna ca el poate spune si dupa doua luni de la scurgerea termenului de recurs ca nu a primit sentiinta?
In anul 2008 am inaintat dosarul de partaj bunuri comune. S-a judecat cazul si s-a dat o sentiinta la care paratul a facut apel.S-a dudecat si apelul la care s-a dat o sentinta pe care am facut-o executiva si executorie in 18.08.2009 ca sa aflu peste o luna ca paratul a facut recurs la curtea de apel pentru diminuarea sultei cuvenita mie din cauza crizei. In urma recursului, s-a casat dosarul si s-a trimis spre rejudecare.
L-a rejudecare S-a facut un supliment de expertiza pentru stabilirea valorii imobilui de catre un expert autorizat de tribunal cu care paratul a fost de acord. S-a pronuntat sentiinta in data de 21.05.2010 si am investit-o cu formula executorie in 23.08.2010.
S-a inceput executarea silita si am ajuns in stadiul in care apartamentul era scos la licitatie in data de 19.11.2010. In data de 17.10.2010 am primit citatie de contestatie la executare deoarece avocatul paratului sustine ca vrea sa faca recurs la sentiinta invocand faptul ca el nu a primit pana in data de 30.09.2010 comunicarea sentintei
Ajutati-ma va rog, se mai poate face acest lucru ii mai permite legea???????????
Sunt disperata stau deja de aprope 5 ani in chirie
E posibil ca legea sa ii permita atatea cai de atac neintemeiate?
Va multumesc.
Deci daca o trimit pe fax este luata in considerare.
am si eu nevoie de un model de cerere pentru eliberarea deciziei prin care s-a solutionat recursul in regim de urgenta.
Instanta care a solutionat recursul, a trimis dosarul spre rejudecare la prima instanta.
eu pot sa fac aceasta cerere pe mail sau pe fax sau trebuie sa ma duc personal?
Ma puteti ajuta cu un raspuns?
multumesc
multumesc de sfat
Mi-am angajat avocata=D>