avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 771 soluții astăzi
Forum Activitate nyflorin

Activitate nyflorin

Buna ziua

Domnule Carp am o intrebare pentru d-voastră:
cei 23 ani si 4 luni pot conține parțial si perioade asimilate ?

Va mulțumesc
Decizie pensionare fara aplicarea indicelui de corectie si numar puncte redus.

Ma numesc Florin si in data de 26.07.2021 am primit decizia de pensionare pentru limita de varsta, conform dispozitiilor L.263/2010 beneficiind de reducerea cu 10 ani a varstei de pensionare datorita unui handicap accentuat. Am beneficiat incepand cu 03.03.2010 de pensie de invaliditate conform dispozitiilor L.19/2000.
Daca in prima decizie acumulasem 30.59 puncte, in a doua decizie nr total de puncte este de 28.58, numar ce cuprinde si punctele atribuite perioadei de pensie de invaliditate..
De asemenea nu este aplicat indicele de corectie.
Mentionez ca prima decizie are mentiunea inscriere noua iar a doua are mentiunea modificat.
De ce nu s-a aplicat DECIZIA nr.702 a Curtii Constitutionale din 31 octombrie 2019 publicata in MO nr.96 din 10.02.2020 ?

Multumesc
Art.60 restricționeaza DOAR art.55 și alte acte normative cu trimitere la condiții speciale și deosebite și NU art.58 sau cele similare ce acordă reduceri de vârstă.
Cel puțin așa înțeleg eu.

Mulțumesc

Carp Mircea a scris:

Legea 263/2010

Art.60
(2) Reducerile vârstelor standard de pensionare prevăzute la art. 55, precum și cele prevăzute de alte acte normative pot fi cumulate fără ca reducerea totală să fie mai mare de 13 ani.

Art.58 face parte din acelasi act normativ(legea 263/2010).

Imi puteti argumenta va rog?
Buna ziua,
Sunt Florin si in 07.2020 implinesc 54 ani.
Din data de 03.03.2010 beneficiez de pensie de invaliditate cu stagiu de cotizare realizat in data respectiva de 24 ani 10 luni si 3 zile, din care stagiu aferent grupa II(L.3/1977) 3 ani 7luni 6 zile.
Pot beneficia de certificat de handicap accentuat preexistent stagiului de cotizare.
Pot cumula cele doua reduceri de varsta, 1 an respectiv 10 pentru a beneficia de pensie de limita de varsta ?
Multumesc
Buna ziua,
Ma numesc N.F., sunt din Slatina. Sunt persoana cu handicap gradul accentuat. Handicapul il am din nastere. Am certificat de handicap preexistent calitatii de asigurat. Din 01.2010 beneficiez de pensie de invaliditate, cauza fiind alta boala. La data respectiva aveam stagiu total de cotizare de 24 ani 10 luni.. Sunt nascut in data 07.1966. Doresc sa stiu daca la implinirea varstei de 55 ani, beneficiind de reducerea varstei de pensionare cu 10 ani si reducerea stagiului de cotizare cu 2/3, la calculul pensiei limita de varsta se va lua OBLIGATORIU in cosiderare ca stagiu de cotizare perioada aferenta pensiei de invaliditate.
Cei 24 ani si 10 luni reprezinta mai mult de 2/3 din stagiul total de cotizare.
Va multumesc si astept raspunsul Dvs. cu mare interes.
multumesc mult
Buna ziua

Vreau sa stiu baza legala calcul CM, pentru a demonstra angajatorului faptul ca baza de calcul a concediului medical succesiv se pastreaza de la concediul medical initial(sunt in CM succesiv-in continuare- de 5 luni , iar calculul mi se face in fiecare luna cu alta baza - veniturile pe ultimele 6 luni, inclusiv CM care sunt in continuare)

Multumesc mult