avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 165 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Decizie pensionare fara aplicarea indicelui de ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Decizie pensionare fara aplicarea indicelui de corectie si numar ...

Decizie pensionare fara aplicarea indicelui de corectie si numar puncte redus.

Ma numesc Florin si in data de 26.07.2021 am primit decizia de pensionare pentru limita de varsta, conform dispozitiilor L.263/2010 beneficiind de reducerea cu 10 ani a varstei de pensionare datorita unui handicap accentuat. Am beneficiat incepand cu 03.03.2010 de pensie de invaliditate conform dispozitiilor L.19/2000.
Daca in prima decizie acumulasem 30.59 puncte, in a doua decizie nr total de puncte este de 28.58, numar ce cuprinde si punctele atribuite perioadei de pensie de invaliditate..
De asemenea nu este aplicat indicele de corectie.
Mentionez ca prima decizie are mentiunea inscriere noua iar a doua are mentiunea modificat.
De ce nu s-a aplicat DECIZIA nr.702 a Curtii Constitutionale din 31 octombrie 2019 publicata in MO nr.96 din 10.02.2020 ?

Multumesc
Ultima modificare: Vineri, 20 August 2021
nyflorin, utilizator

Alte discuții în legătură

Indice de corecție pensie Angela. Șandru Angela. Șandru Soțul meu sa pensionat pe caz de boala in 20.11.2000 și a ieșit la limita de vârstă pe 25.01.2019 cu indice de corecție 0.00. E posibil sa nu aibă ... (vezi toată discuția)
Bună ziua revin cu detalii suplimentare despre chestiunea indicelui ... ciorneidumitru ciorneidumitru Bună ziua Revin cu detalii suplimentare despre chestiunea indicelui de corecție a pensiei . Începând cu data de 1.09.2015 am beneficiat de o pensie de ... (vezi toată discuția)
Indice de corectie-stagiu complet ? Agata2 Agata2 Pentru a se aplica indicele de corecție pentru pensia de invaliditate, trebuie sa ai stagiu complet de cotizare sau nu ? Eu sunt pensionata pe caz de boală ... (vezi toată discuția)