Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Decizie pensionare fara aplicarea indicelui de ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Decizie pensionare fara aplicarea indicelui de corectie si numar ...

Decizie pensionare fara aplicarea indicelui de corectie si numar puncte redus.

Ma numesc Florin si in data de 26.07.2021 am primit decizia de pensionare pentru limita de varsta, conform dispozitiilor L.263/2010 beneficiind de reducerea cu 10 ani a varstei de pensionare datorita unui handicap accentuat. Am beneficiat incepand cu 03.03.2010 de pensie de invaliditate conform dispozitiilor L.19/2000.
Daca in prima decizie acumulasem 30.59 puncte, in a doua decizie nr total de puncte este de 28.58, numar ce cuprinde si punctele atribuite perioadei de pensie de invaliditate..
De asemenea nu este aplicat indicele de corectie.
Mentionez ca prima decizie are mentiunea inscriere noua iar a doua are mentiunea modificat.
De ce nu s-a aplicat DECIZIA nr.702 a Curtii Constitutionale din 31 octombrie 2019 publicata in MO nr.96 din 10.02.2020 ?

Multumesc
nyflorin, utilizator