avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 337 soluții astăzi
Forum Activitate Simonsez

Activitate Simonsez

in caz de casare cu trimitere spre rejudecare la instanta de fond, trebuie refacuta intreaga probatiune (dupa cunostintele mele). insa ce se intampla dacao proba s-a pierdut de la dosar? este vorba despre un cd cu o inregistrare, pe baza caruia inculpatii au fost achitati initial. pe baza acestui cd s-a putut confirma faptul ca la data comiterii faptei acestia se aflau in alta parte. problema este ca in rejudecare cdul nu mai poate fi vizionat pt ca acesta a disparut de la dosar. se poate solicita ca proba sentinta primei instante, in care se consemneaza practic continutul cdului, daca aceasta a fost anulata? dc da, pe ce temei?
as dori sa stiu de ce nu se poate stabili domiciliul intr-o casa de vacanta.

m-am mutat recent intr-o casa ce figureaza ca destinatie ”casa de vacanta”, insa locuiesc in mod statornic aici. nu inteleg de ce mi se refuza eliberarea unei noi carti de identitate cu domiciliul aici. am cautat si in noul c civ si in leg. 243/2009, oug 97/2005 si nu am gasit nicio interdictie expresa. este putin ciudat mai ales ca doar recent aceasta zona de case in care locuiesc a fost declarata ”zona cu case de vacante”, adica nu mai avem voie sa construim aici doar case de vacanta, sau sa le numim asa chiar daca ele sunt dotate cu toate utilitatile si pot fi locuinte permanent. ce este si mai ciudat este faptul ca cei care locuiesc de mai mult timp aici si au CI pe aceasta zona, nu si-l vor putea prelungi #-o mie personal mi se pare absurd. adica in sit nefericita in care cuiva ii arde ”locuinta”, nu-si poate stabili dom in ”casa de vacanta”, chiar daca intruneste conditiile de trai necesare? ce as putea sa fac totusi sa am si eu domiciliu?
daca mi s-a respins contestatia impotriva pv de contraventie, eu in cal de contrav. trebuie sa cominic ceva pol?
da dar tranzactia depinde de vointele convergente a doua parti, retractul doar de vointa unei persoane. singura explicatie (cred eu) este ca retractul se considera aleatoriu cu privire la exercitarea lui, la luarea de fiinta (nu ca drept al paratului ci ca operatiune ppzisa) si nu la efectele pe care le produce, adica apare sau nu apare "ca o ciuperca" dupa cum apare vointa paratului de a o exercita. asta am gasit ca singura explicatie pentru care ar fi aleatoriu, desi mie sincer mi se pare mai digerabila varianta ca nu este aleatoriu. sper sa nu fie prea multe cazuri de-acum incolo de "teoria chibritului" ca ma trezesc ca trebuie sa dau si la psihologie sa acced la aceasta profesie :hammer: glumesc,ca doar n-a fost tot examenul o singura intrebare.:blush2:
m-am mai gandit ceva la treaba asta cu caracterul aleatoriu al retractului si am ajuns la concluzia ca are intr-adevar un asemenea caracter. asa cum spunea dl. L. Pop, fiind un dr potestativ depinde de simpla manifestare de vointa a retractantului. dar vointa de ce depinde in fond? nu prea depinde ea de nimic, depinde de...nasterea ei intr-un sens sau altul, de "rasarirea" ei. cred ca asta ar putea fi logica dr. potestative care toate au caracter aleatoriu.
Răspuns la discuția Admitere Barou 2010
adi_bucuresti2006 a scris:

Simonsez a scris:

adi_bucuresti2006 a scris:

Simonsez a scris:

eu m-am agitat mai mult cu retractul asta ca sa aflu cam dupa ce se ghideaza cei care fac grilele si baremele. sincer nici nu m-am gandit la faptul ca drepturile potestative sunt aleatorii :"> tot incercam sa inteleg ce sanse de gastig sau de pierdere exista dupa ce se exercita. si pt adi, retractul totusi nu este tot una cu cesiunea dr litigios. l-am intrebat pe prof. l.pop "exista vreo sansa sa se considere ca retractul este tot una cu cesiunea dr litigios?" si a reactionat asa cum ma asteptam: s-a uitat speriat la mine cu ochii cat cepele si a spus: " nu. va rog sa cititi!"

In ce imprejurare l-ai intalnit pe domnul prof.univ.dr. Liviu Pop? Din cate stiu, domnia sa preda la UBB Cluj-Napoca.

pai acolo l-am intalnit si-l intalnesc saptamanal la cursul de "raspunderea civila-aspecte actuale" de la masterul de drept privat.

am inteles. esti masteranda. bravo! Prof. Ion Turcu mai preda acolo parca, asa-i?

da, mai preda dar numai la master.
Răspuns la discuția Admitere Barou 2010
adi_bucuresti2006 a scris:

Simonsez a scris:

eu m-am agitat mai mult cu retractul asta ca sa aflu cam dupa ce se ghideaza cei care fac grilele si baremele. sincer nici nu m-am gandit la faptul ca drepturile potestative sunt aleatorii :"> tot incercam sa inteleg ce sanse de gastig sau de pierdere exista dupa ce se exercita. si pt adi, retractul totusi nu este tot una cu cesiunea dr litigios. l-am intrebat pe prof. l.pop "exista vreo sansa sa se considere ca retractul este tot una cu cesiunea dr litigios?" si a reactionat asa cum ma asteptam: s-a uitat speriat la mine cu ochii cat cepele si a spus: " nu. va rog sa cititi!"

In ce imprejurare l-ai intalnit pe domnul prof.univ.dr. Liviu Pop? Din cate stiu, domnia sa preda la UBB Cluj-Napoca.

pai acolo l-am intalnit si-l intalnesc saptamanal la cursul de "raspunderea civila-aspecte actuale" de la masterul de drept privat.
:)) cred ca (din ce explicatii am incercat eu sa-mi dau dupa ce l-am intrebat pe dl profesor) are caracter aleatoriu pentru partile cesiunii, adica din mom incheierii acesteia ea sta cumva sub "barda" retractului, nestiind daca va cadea sau nu. dar asta parca tot mai tare intareste caracterul aleatoriu al cesiunii. :hm:
Răspuns la discuția Admitere Barou 2010
eu m-am agitat mai mult cu retractul asta ca sa aflu cam dupa ce se ghideaza cei care fac grilele si baremele. sincer nici nu m-am gandit la faptul ca drepturile potestative sunt aleatorii :"> tot incercam sa inteleg ce sanse de gastig sau de pierdere exista dupa ce se exercita. si pt adi, retractul totusi nu este tot una cu cesiunea dr litigios. l-am intrebat pe prof. l.pop "exista vreo sansa sa se considere ca retractul este tot una cu cesiunea dr litigios?" si a reactionat asa cum ma asteptam: s-a uitat speriat la mine cu ochii cat cepele si a spus: " nu. va rog sa cititi!"
Răspuns la discuția Admitere Barou 2010
rspataru a scris:

Profu40, cu placere. Multa bafta !

Subiectele din anii trecuti sunt afisate, din cate imi amintesc, pe site-ul Baroului Bucuresti. Uitati-va acolo, la examene...

Ei asa au corectat grila cu retractul - dupa corectura reiese ca retractul litigios are caracter aleatoriu, a fiind un raspuns corect. Sigur nu se refera la cesiunea dreptului litigios, ci la retract. Cred ca s-au referit la asta :
- paratul cand exercita retractul litigios nu stie daca in cazul in care nu l-ar exercita, ar castiga procesul sau nu.
- valoarea platita de cesionar cedentului si pe care trebuie sa i-o dea deci si paratul cesionarului daca exercita retractul litigios nu e egala cu valoarea dreptului litigios - tocmai de asta cesiunea dreptului litigios are un caracter speculativ - cesionarul spera sa dea putini bani pe dreptul litigios si apoi sa castige procesul si sa obtina valoarea reala, mai mare, a acestuia.
- rezulta oarecum :) ca si retractul litigios are un caracter aleatoriu - paratul (cel putin teoretic) nu stie ce solutie va da instanta si deci daca plateste o suma de bani ca sa se subtituie in drepturile cesionarului, prin asta stingandu-se procesul, risca sa aiba o pierdere sau poate sa castige...Pierdere ar fi cand paratul, daca nu ar fi exercitat retractul litigios, ar fi castigat procesul si deci a dat niste bani degeaba ca sa obtina un drept pe care pana la urma l-ar fi obtinut pe gratis si castig, cand paratul, daca nu ar fi exercitat retractul litigios, ar fi pierdut si deci prin exercitarea retractului a obtinut un drept pe care nu l-ar fi dobandit prin solutia pe care ar fi dat-o instanta.

Eu acuma am scris cum cred ca au gandit ei, pentru ca asa gandisem si eu si eu chiar m-am mirat ca initial a-ul nu aparea ca raspuns corect in barem. Daca e corect sau nu d.p.d.v. al doctrinei chiar nu stiu. M-ai facut curioasa si poate ma uit si eu diseara in cartea lui Deak...dupa examen. :))

salut raluca si felicitari pt reusita! =D>
am vorbit azi cu L. Pop si a spus ca are caracter aleatoriu retractul pentru ca este un dr potestativ si ca toate dr potetative au caracter aleatoriu. adica este aleatoriu cumva in ce priveste exercitarea lui, existenta, luarea de fiinta (nu sunt cuvintele lui, dar cred ca asta inseamna) si nu in ce priveste efectele (sansa de castig sau pierdere). ce examen ai? eu sunt la masterul de institutii de dr. privat. simona :D shhh, sa nu-i spuneti lui adi de la bucuresti ca-i tot place sa-mi zica "Dl candidat":secret: