avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 680 soluții astăzi
Forum Activitate victoriada

Activitate victoriada

Si potrivit art. 2165 cod civil care se refera la imprumut de consumatie (sume de bani).
Răspuns la discuția Recuperare datorie
Aveti contract autentificat la notar? Sau o chitanta de mana? Daca e varianta a, mergeti la executor, daca e varianta b, depuneti cerere de chemare in judecata la judecatoria sectorului paratului si cereti obligarea lui la restituirea sumei. Daca aveti o chitanta, sau martori !
Din pacate in penal nu poate fi cercetat, practica judiciara penala e clara.
Pot ca pana la primul termen de judecata, care nu s-a stabilit inca, sa modific cererea de ordonanta de plata cu actiune de drept comun?
Sunt pe vechiul cod de proc. civ, am introdus actiunea inainte de 15 feb. 13, apoi s-a declinat si astept termen.
nu, nu am fost citati!!!!!!!, s-a dat termen 17 si 18 sept. deci o zi dupa alta si atat. Deci in camera de consliliu, ca verificare prealabila.
si, mai frumos ca neindeplinirea unei proceduri prealabile poate fi invocata doar de parat, asa scrie la art. 193.

Am depus o contestatie la executare in iulie 2013. Vad publicat pe site ca Instanta a anulat cererea pentru neindeplinirea procedurii prealabile prevazuta de noul cod de procedura civila.
Trebuie sa fac cerere prin executor judecatoresc catre creditor sa conciliem? Eu stiu ca fac punere in intarziere, dar in contestatie la executare, unde poate cer si o suspendare de executare si sunt tinuta de termenul de 15 zile, cum sa fac procedura prealabila?
Răspuns la discuția Suspendare permis auto
Faceti plangere in termen legal. Instanta decide. E clar ca nu avea ce sa caute o masina pe sens invers, deci nu ati fi avut cui sa dati prioritate.
Am o datorie de recuperat. Cursul prescriptiei a inceput in mai 2010 (data executarii lucrarilor de betonare). Am facut cerere ordonanta de plata in 2013, dar mi s-a respins si mi s-a motivat ca am dreptul sa introduc actiune de drept comun. Acum, dupa solutionarea ordon. de plata, in mai 2013 termenul de prescriptie s-a implinit. Mai am dreptul sa merg pe drept comun? In noul cod civil se prevede acel termen de 6 luni in care ti se considera intrerupt termenul daca noua actiune se admite, DAR IN DECRETUL 167/58 NU SE PREVEDEA ASA CEVA.
Ce fac?

Am o datorie de recuperat. Cursul prescriptiei a inceput in mai 2010 (data executarii lucrarilor de betonare). Am facut cerere ordonanta de plata in 2013, dar mi s-a respins si mi s-a motivat ca am dreptul sa introduc actiune de drept comun. Acum, dupa solutionarea ordon. de plata, in mai 2013 termenul de prescriptie s-a implinit. Mai am dreptul sa merg pe drept comun? In noul cod civil se prevede acel termen de 6 luni in care ti se considera intrerupt termenul daca noua actiune se admite, DAR IN DECRETUL 167/58 NU SE PREVEDEA ASA CEVA.
Ce fac?
Ma intereseaza si pe mine problema aceasta, vreau sa depun un astfel de divort.. Ce inseamna, va rog sa ramana 6 luni in Romania? Cum se face proba, intrucat nu mai avem stampile la frontiera, decat la aeroport, iar instanta cum sa isi dea seama daca ei calatoresc cu masina?
Merge facuta resedinta aici cu un an inainte de promovarea actiunii, timp in care italienii cu siguranta ca se intorc in tara lor, iar apoi sa depunem cererea de divort?
Ati avut vreo speta care a fost admisa? Multumesc.
Răspuns la discuția Hotarare judecatoreasca
Punctele de lucru nu au personalitate juridica. Revisalul se tine la sediul social. Deci acolo unde este sediul principal trimiteti cu confirmare de primire
.