Forum Discuţii juridice Executare silită Contract de imprumut incheiat sub semnatura privata cu ...
Discuție deschisă în Executare silită

Contract de imprumut incheiat sub semnatura privata cu Incheiere de data certa data de avocat

Contractul de imprumut incheiat sub semnatura privata cu data certa prin Incheiere de atestare avocatiala ( cf.art. 3 alin. 1, lit. c Din L: 51/1995, constituie titlu executoriu?
Contractul de imprumut sub semnatura privata cu data certa constituie titlu executoriu in conditiile art 2 157 Cod civil.
Si potrivit art. 2165 cod civil care se refera la imprumut de consumatie (sume de bani).
Contractul incheiat la avocat nu constituie titlu executoriu.
Daca doriti sa aveti titlu executoriu trebuie sa mergeti la notar.

Contractul de imprumut incheiat in fata avocatului are doar avantajul ca in caz de proces veti reusi sa faceti dovada fara dubiu in fata instantei de judecata decat daca incheiati un contract de imprumut aiurea.

La avocat se incheie contractul atunci cand partile contractante au incredere una in alta si nu este nevoie sa se achite sume mai mari de bani la notar.
Dar, exista riscul sa deschideti proces si atunci tot se vor cheltui niste bani cu taxa de timbru judiciar.
Pai art. 2165 cod civ. si art. 2157 spune ca un asemenea contract sub semnatura privata cu data certa facut la avocat, constituie titlu executoriu.
Contractul de imprumut incheiat sub semnatura privata cu data certa constituie titlu executoriu conform NCC. Cele incheiat la notar sunt si ele titlu executoriu in baza CC si al art 101 din legea notarilor publici si a activitatii notariale republicata.