avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 701 soluții astăzi
Forum Activitate danr

Activitate danr

Întrebarea este doar pentru cazul persoanelor fizice neautorizate, persoane neînregistrate fiscal.
Pentru diferite lucrări, nu mă pot folosi de acele persoane decât dacă le fac un contract de muncă pe perioadă determinată? Eu nu am în CAEN asemenea obiect de activitate....
O Convenţie civilă de prestări servicii nu poate fi folosită / Contract de prestări servicii / Contract de lucrări?
Nu. Nu sunt persoane fizice autorizate, nici în alt mod.
Eu am o lucrare de făcut, lucrare care nu necesită persoane autorizate.
Bună ziua.

Am de făcut o lucrare electrică în sediul unei firme.
Printre ofertanţi sunt şi persoane fizice. Cum pot plăti persoanele fizice pentru lucrări făcute? Pe ce bază? Ce documente trebuie întocmite? Unde trebuie depuse?
Mulţumesc.
Răspuns la discuția Dividende 2011
Mulţumesc pentru răspuns.
Încă 2 nelămuriri.
Profitul net=dividendul brut?
Impozitul pe dividende este plătit de firmă?
Mulţumesc.
Răspuns la discuția Dividende 2011
Din toate punctele de vedere, vă rog frumos.
ªi documente depuse dar şi procedura de plată efectivă.
Bilanţul a fost depus în 01.04.2010.
Mulţumesc.
Răspuns la discuția Dividende 2011
fat frumos a scris:

Dividendele se pot ridica dupa ce AGA aproba situatiile financiare anuale si hotaraste repartizarea profitului. Nu are legatura cu depunerea bilantului.
Situatiile financiare anuale se intocmesc si se depun in termen de 150 de zile (pentru societatile comerciale) de la incheierea exercitiului financiar precedent (in jurul datei de 30.05.2011), conform Legii Contabilitatii nr. 82/1991, dar nu mai tarziu de 15 zile de la data hotararii AGA de aprobare a respectivelor situatii financiare, conform Legii 31/1990 art. 201.

Deci daca bilantul pentru 2010 se intocmeste pe 14.01.2011, pe 15.01.2011 AGA aproba bilantul si hotaraste repartizarea profitului pe dividende, pe 16.01.2011 se pot ridica dividendele.

Atentie:
1. in acest caz, pana pe 30.01.2011, trebuie depus bilantul;
2. pana pe 25.02.2011, trebuie platit impozitul pe dividendele aferente anului 2010 ridicate;
3. pana pe 25.02.2011, in declaratia 100, trebuie declarat impozitul aferent dividendelor din 2010, ridicate in 2011.
4. pana pe 30.06.2012, trebuie depusa declaratia 205.


Am cam rămas în urmă cu toate aceste documente pentru că nu sunt sigur care este ordinea în care trebuie întocmite.

SC cu (acelaşi) asociat unic, administrator, angajat.
Bilanţul a fost depus în 01.04.2010.
Doresc să iau dividendele pe 2009, 100%.

Ce documente trebuie întocmite şi în ce ordine (cu ce dată)?

Mulţumesc.
Răspuns la discuția Hotarari Aga SRL
În cazul S.C. cu un (acelaşi) asociat unic - administrator - director cum se prezintă cerinţele pentru evidenţa hotărârilor luate?
Sună cam ciudat Adunare Generală a Asociatului unic....
Mulţumesc.
Răspuns la discuția Administrator asociat unic SRL
marzalaw a scris:

....mai mult administratorul nici nu se mai poate angaja cu carte de munca, dupa ultima modificare legislativa...


Despre ce modificare este vorba?
Eu sunt asociat unic, administrator şi angajat din 2009.
Mulţumesc.
Răspuns la discuția Dividende 2011
În situaţia de faţă, cu un acţionar unic, un proces verbal:

½PROCES VERBAL

1) Asociatul unic aprobă bilanţul contabil pe anul 2010

2) Asociatul unic hotărăşte:

-profitul S.C. ....S.R.L. aferent anului 2010 se va repartiza sub formă de dividende în proporţie de 100%.

Asociat unic
.....½

este suficient?

Mulţumesc.
Răspuns la discuția Impozitul 3% pt IMM in 2010?
½Informare de presă

Referitor la impozitarea activităţii microîntreprinderilor în anul 2010 vă aducem la cunoştinţă următoarele:

În conformitate cu prevederile art. 107 din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificările şi completările ulterioare, sistemul de impozitare pentru microîntreprinderi, a avut o aplicabilitate limitată în timp, respectiv pâna la data de 31 decembrie 2009, prin modul de reglementare a cotelor de impozitare numai pentru anii 2007-2009.

Astfel, pe cale de consecintă, începând cu 1 ianuarie 2010, prevederile Titlului IV "Impozit pe veniturile microîntreprinderilor", normele metodologice de aplicare corespunzătoare, precum şi alte prevederi incidente acestui sistem, nu mai produc efecte juridice.

Prin urmare, începând cu data de 1 ianuarie 2010, microîntreprinderile care pâna la data de 31 decembrie 2009 au aplicat prevederile Titlului IV din Codul fiscal, vor intra în categoria contribuabililor plătitori de impozit pe profit, potrivit Titlului II "Impozitul pe profit" din Legea nr.571/2003 privind Codul fiscal, cu modificările şi completările ulterioare. ½

[ link extern ]