Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Firmã. Cum pot plãti o persoanã fizicã, pentru o ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Firmã. Cum pot plãti o persoanã fizicã, pentru o lucrare?

Bună ziua.

Am de făcut o lucrare electrică în sediul unei firme.
Printre ofertanţi sunt şi persoane fizice. Cum pot plăti persoanele fizice pentru lucrări făcute? Pe ce bază? Ce documente trebuie întocmite? Unde trebuie depuse?
Mulţumesc.
Acele persoane fizice trebuie sa fie autorizate (pfa sau alte forme) si veti face cu ei contract de prestari lucrari civile in respectivul domeniu. Si veti plati pe baza devizului de lucrari si materiale si a facturii primite.
Nu. Nu sunt persoane fizice autorizate, nici în alt mod.
Eu am o lucrare de făcut, lucrare care nu necesită persoane autorizate.
Autorizate in sensul inregistrate fiscal si apoi care sa plateasca impozit la venitul pe care-l obtine.
Adica dumneavostra ori va angajati persoane cu contract de munca pe perioada determinata (daca lucrarea nu e asa de complexa) sau faceti contracte (dupa cum v-am spus) cu societati comerciale sau persoane fizice autorizate care vin ele cu personal si materiale necesare lucrarii).
Întrebarea este doar pentru cazul persoanelor fizice neautorizate, persoane neînregistrate fiscal.
Pentru diferite lucrări, nu mă pot folosi de acele persoane decât dacă le fac un contract de muncă pe perioadă determinată? Eu nu am în CAEN asemenea obiect de activitate....
O Convenţie civilă de prestări servicii nu poate fi folosită / Contract de prestări servicii / Contract de lucrări?
danr, utilizator