avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 544 soluții astăzi
Forum Activitate neli_rebe

Activitate neli_rebe

Un inspector de specialitate poate trece la cererea lui pe postul de muncitor ? Dar un director pe un post de execuție? Dacă da în ce conditii și care este baza legala ?
- care este ce a mai mare( am inteles ca se ia in functie de notar) taxa notariala la incheierea unui contract de vanzare cumparare apartament prin programul prima casa ? pret ap. 61500 euro acum mai dau 5700 euro ?
4500euro am dat la incheierea antecontractului,
- ce acte, schite, etc trebuie sa primesc de la dezvoltator cand preiau apartamentul ?
- care este ordinea : dupa primirea actelor mentionate mai sus semnez contractul ?
- orice sfat imi este folositor intrucat sunt la prima operatiune de acest fel, multumesc
am incheiat o promisiune bilaterala v-c si la data cand am incheiat-o nu am pus termen pt trimitere acte necesare obtinerii creditului bancar (prima casa), la incheiere ni s a spus ca se va rezolva pb cu cf ( are ipoteca si nu este grevat de niciunfel de sarcini, ipoteca este in curs de radierein baza declaratiei notariale nr..... intrucat suma a fost restituita), noi am semnat antecontractul in 07.04 si nici azi 28.04 nu am primit cf curat (la sarcini exista mentiunea : Drept de preemtiune la instrainarea creantei), juristii de la banca nu pun viza daca nu este liber de sarcini, deci nu pot obtine creditul, vanzatorul promite verbal ca se rezolva , stabileste date pe care nu le respecta, avansul o sa l dau dupa ce primesc cf -ul curat, deci nu este dat avansul, dar eu nu stiu ce sa mai fac sa obtin cf-ul curat si daca mai am nevoie de acte si nu mi le trimit la timp, in maxim 3 luni trebuie incheiat c-v final,
intrebarea este daca pot sa "rup" antecontractul incheiat sau ce sa fac ? imi este teama ca imi trimit cf-ul curat intrun final si restul actelor nu le primesc la timp pt a primi creditul si raman fara credit (se termina fondurile la prima casa), nu mai am incredere in ei, multumesc
daca un concurs pt notari stagiari a fost invalidat la noul concurs se mai pot inscrie si altii care nu au participat la concursul invalidat ?