avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 168 soluții astăzi
Forum Activitate bizi

Activitate bizi

Răspuns la discuția proces cu politia rutiera
Buna,

Pt Gavril: multumesc pt raspuns, dar: mesajul nu a fost deloc ironic, nu inteleg de ce afirmi asta, cat despre daunele morale: ti se pare usor sa pierzi 3 zile pe luna, stand la cozi ja judecatorie si politie pt prelungirea dreptului de a conduce? Ca sa nu mai zic de stresul pe care il am din aceasta cauza.....

Recursul inca nu l-am incercat, pt ca nu mi s-a comunicat hotararea, dar il voi incerca cu siguranta.

Oare ati mai auzit despre asemenea cazuri? Sa pierzi procesul, desi ai dreptate si ai si martori?

Mi se pare incredibil. Credeam ca totusi justitia mai are putina demnitate si judeca corect, dar......


Multumesc,
Buna ziua,

Oare cum este posibil ca o instanta din Bucuresti sa-ti respinga plangerea ca neintemeiata, atata timp cat a venit si un martor, care a relatat adevarul si care adevar era in favoarea mea?

Adica: am permisul retinut de o idioata, tanara politista rutiera, din dec 2006, pe motiv ca zice ea, desi nu avea cum sa vada semaforul, am trecut pe rosu. La proces a venit martorul care a precizat clar ca am trecut pe verde. Idioata de judecatoare mi-a respins plangerea, ca neintemeiata.

Oare cum e posibil asa ceva?

Ce sa mai fac? Pot sa actionez cumva impotriva judecatoarei sau a politistei? Pentru daune morale?

Multumesc tuturor celor care imi vor raspunde.

Răspuns la discuția probleme cu permisul de conducere
mergi la politia care ti-a emis dovada si o prelungesti, cred ca politia rutiera sinaia sau prahova
dragi colegi de forum,
mai intai, va multumesc mult pentru sfaturile bune pe care mi le-ati dat in alte probleme.
acum am o alta problema:
sunt adm. intr-un srl si asoc cu 50%. mai sunt 2 asoc. ei nu vor sa inchidem firma si eu nu mai vreau sa mai fiu administrator in srl.
am trimis convocator prin scrisoare recom. cu confirmare de primire la adresele, mentionate in statutul soc, celor doi asoc.
problema este ca: un asoc nu mai locuieste la acea adresa si mi s-a intors confirmarea de primire si scrisoarea inapoi, cu mentiunea "mutat de la adresa". cealalta confirmare nu s-a intors.
INTREBARI:
1. Desi eu stiu adresa unde locuieste asociatul respectiv, dar el nu mi-a comunicat-o, trebuia sa trimit convocatorul la acea adresa, stiuta de mine, sau la cea din statut?
2. Daca vine cealalta confirmare, pt celalalt asociat, dupa data stabilita pt. AGA, ce pot sa mai fac? Bineinteles ca asoc nu se prezinta.


sper ca am fost destul de coerenta.
multumesc pentru ajutor, voua, membrilor si Admin.-ului.
Răspuns la discuția aveti vreo pila pe la ORC?
pentru Romy:
din Bucuresti
oameni buni, vreau sa stiu daca exista cineva dintre voi care are un cunoscut pe la ORC.
vreau sa ma sfatuiasca cum sa ies din SRL-ul in care sunt administrator, cat mai repede.
asociatii nu vor sa inchidem firma, dar nici nu avem activitate. nu e nici suspendata.
platesc, nu vreau gratis.
multumesc.
Răspuns la discuția vreau sa nu mai fiu administrator
pentru Romy:
declararea starii de insolventa trebuie facuta in instanta, sau aceasta nu are nici un amestec?

in 3 luni de la admiterea in barou trebuie sa inchei un contract de colaborare cu un avocat definitiv. abia dupa aceasta esti inscris in tabloul avocatilor.
multa bafta si ai grija la ce maestru iti alegi.
poate gasesti unul sa te si plateasca ca de muncit, vei munci la greu. in nici un caz sa nu accepti sa-i dai tu bani.
in timpul stagiaturii, poti avea un client doar cu aprobarea maestrului. daca clientul are bani multi, s-ar putea sa nu-ti dea maestrul voie sa-l iei tu, pe motiv ca, vezi doamne, tu nu o sa te descurci.
vorbesc din experienta.
inca o data BAFTA!!!
Răspuns la discuția vreau sa nu mai fiu administrator
Multumesc mult Yagunz!
Voi trimite convocatorul.
Daca ei nu ridica scrisoarea de la oficiul postal?
Pot sa il public si intr-un ziar.
Daca are loc, totusi, AGA si ei nu vor sa semneze retragerea mea, ce pot sa fac?
Crezi ca ma pot tine cu forta administrator?
Eu oricum nu primesc indemnizatie de administrator.
Tot ce am facut a fost gratuit.
Răspuns la discuția vreau sa nu mai fiu administrator
ma gandisem ca pot demisiona pur si simplu.
pe urma actele firmei le detin asociatii, pe motiv ca la ei acasa este sediul social. e normal asa? cum sa fac sa le iau?
le-am spus ca vreau sa lichidam firma, iar ei au zis: nu ca nu vrem sa scapi asa repede. este oare vorba de rea credinta?
pentru a suspenda firma pot sa merg la ORC cu convocatorul la AGA, la care nu s-au prezentat si sa suspend firma.
VA ROG AJUTATI-MA!!!!