avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 556 soluții astăzi
Forum Activitate Costi BIOLAN

Activitate Costi BIOLAN

Am cateva spete de CAD si un arbitraj dupa regulile ICC-ICA Paris. Are cineva experienta? Putem colabora?
Multumesc!
Caut avocat pentru o cale de atac extraordinara la Curtea de Apel Paris. Pierdut pe fond la ICCC Paris. Detalii si oferte la 0745 525299 prin SMS, zilnic, intre 10-18. Mail to: cardinal_mail@yahoo.com.
Puteti solicita si dvs deschiderea succesiunii la notar, chiar daca nu aveti acte de deces sau nastere ale defunctilor(mama, tata). Notarul va solicita un extras de uz oficial(copie a certificatelor pe care nu vi le da fratele. Notarul il va cita, iar el va trebui sa se pronunte. Pana aici va poate costa, functie de notar 300-400 lei. Daca nu va intelegeti atunci va ramane calea de mai sus, descrisa de dl avocat(1500 lei onorariu avocat + 3% taxa de timbru la valoarea masei succesorale). Parerea mea e sa incercati prima varianta, cu concilierea la notar. Va raspund si la alte intrebari cu placere: cardinal_mail@yahoo.com
Astept un sfat salvator daca stiti! Multumesc!
Speta: "A" a cumparat de la "B" un teren de 1000 mp, intravilan, teren agricol intr-un oras, in luna februarie 2001. Contractul de vanzare/cumparare s-a facut in baza unui titlu de proprietate emis de Prefectura(si celelalte autoritati..) in noiembrie 2000. S-a intabulat, in deplina regula, pe numele Cumparatorului "A", inainte fiind intabulat pe numele lui B.
Dupa 11 ani si 1 luna, in martie 2012, "A" este chemat in judecata ca parat intr-o actiune de revendicare imobiliara si se cere radierea sa din Cartea Funciara.

A aparut un "C" in 2007-2008 care pretinde ca el e adevaratul mostenitor al proprietarului terenului, proprietar care l-a cumparat cu titlu valabil inca din 1934. In 2008 acest mostenitor isi vinde drepturile succesorale catre 2 persoane care au initiat aceasta actiune in revendicare imobiliara, impotriva mea.
Din cate inteleg se va merge pe comparare de titluri, titlul in baza caruia am cumparat eu si titlul in baza carora au cumparat aceste persoane. Totusi eu am cumparat de la cineva care avea intabulat pe numele lui terenul. Ele nu ! Poate interveni uzucapiunea de 10 ani aici, avand in vedere ca este teren agicol fara nici o constructie pe el ?
Ce alte exceptii mai pot invoca? Pot sa chem in garantie pe vanzatorul meu, "B" ? De fapt, B a murit in 2008 si ar trebui chemati mostenitorii lui....

Ce altceva, admisibil, mai pot invoca? "Buna credinta" a mea la momentul cumpararii are valoare, ca sa le resping actiunea.

Daca stie cineva ceva cat de putin il rog sa-mi scrie 2 randuri. Multumesc mult pentru atentie!
Si eu recomand sa cereti daune pentru Denunt Calomnios, mai ales ca v-ati si speriat la aflarea vestii ca banca va acuza de niste infractiuni, creindu-va nu numai disconfort, dar si prejudicii imaginii si demnitatii Dvs. Oricum consultati un avocat din zona Dvs.
@okey... Se poate pleca la munca in strainatate, in limitele respectarii Hotararii Judecatoresti. Consilierul de Probatiune te poate ajuta cu frecventa, daca dai dovada de un comportament exemplar. Pentru detalii contacteaza-ma sau cere detalii la Serviciul de Probatiune de pe langa Tribunalul tau de resedinta. TEORETIC se poate, PRACTIC depinde de "istoricul" tau, indeplinirea masurile din Hot Jud., relatia buna cu Serviciul de Probatiune. Multumit?
Am un dosar de daune depus la Asiban in 23;02.2008 pentru un accident din 06.03.2007. In 23.05.2008 primesc o adresa de la Asiban ca sunt de acord cu plata despagubirii, dar sa le trimit un original al unui "proces verbal/nota interna de inlocuire a piesei deteriorate" trimisa de la service auto prin fax la Asiban. Eu am plecat din tara cateva luni. Cand m-am intors in august 2009 ia firma Asiban de unde nu-i. In 2011 cand am revenit a doua oara in tara am facut demersuri si am aflat ca Asiban a fost "cumparata/absorbita" de Groupama Asigurari. Am fost pe 30.12.2011 la Groupama pentru a-mi plati dauna. Inca nu am primit raspunsul lor. Intrebarea mea este daca ei pot invoca prescriptia de 3 ani? Cineva mi-a spus ca nu pentru ca la fuziunea/absorbtie din iunie 2009, obligatiile Asiban au fost preluate de Groupama, iar pentru ca CUI lui Groupama e diferit de CUI Asiban, fiind alta persoana juridica a intervenit NOVATIA. Astfel noul termen de prescriptie ar fi 20.06.2012 ?!? Poate fi cazul unei SUBROGATII daca nu este Novatia ?!?
Rog un raspuns de la cineva care are experienta in Drept Comercial, Asigurari. Ma intereseaza daca solicitarea mea s-a prescris sau inca mai pot solicita despagubirea? Multumesc pentru atentie!
Am o bunica de 87 ani care are doar 1 clasa si hemipareza dreapta(nu poate semna..) la Tr Severin, iar eu sunt din Bucuresti. Are o singura fata in viata care locuieste cu ea, dar si are dificultati la deplasare, mers. Cum se poate trece bunica sub tutela mea sau a fiicei ei( matusa mea) ? Care sunt pasii, demersurile ce trebuie facute? E clar ca bunica mea, ne stiind sa citeasca, nu-si poate administra drepturile si are nevoie de cineva apt fizic si psihic s-o ajute. Multumesc pentru atentie!
Apelez la bun simt si dialog civilizat. Sunt proaspat absolvent de Drept si doresc sa urmez o cariera in Avocatura. Desi in facultate nu ni s-a spus nimic, ne-am trezit la inscriere pentru examen de admitere in profesie in mijlocul unui razboi "fraticid": "Unde te duci la Florea sau la Bota?". Din ce am vazut pe net la UNBR Florea se percepe un sistem de taxare anuala mai ceva ca un bir. Nu ma mira ca sunt sute si mii de avocati membrii care nu pot face fata taxarii exorbitante. Si mai sunt si publicati pe site-uri spre a li se terfeli demnitatea. Este cineva multumit de acest sistem prohibitiv? Poate fi considerat o taxa de "protectie" pe care daca nu o platesti risti sa fi exclus din profesie? Cum sa intelegem aceste lucruri?

La UNBR Bota conditiile par mai prietenoase si omenesti, mai ales pentru avocatii la inceput de cariera. Contestarea calitatii de Avocat afiliat acestei Uniuni (nu intelegem temeiul contestarii ei) este legala sau nu? Poate cineva sa se implice in 2 comisii mixte care sa negocieze unificarea UNBR-urilor? In care din Uniuni sta in centru atentiei Avocatul si profesia? Va rugam sa ne informati printr-un articol sau este un subiect tabu? Sau facut incercari de Mediere? Este vreuna din parti care refuza dialogul?!?
Sper ca sunt membrii AvocatNet din ambele barouri...Multumesc pentru atentie!
Spuneti-ne si noua daca UNBR Bota are acte de infiintare si UNBR Florea nu are de ce Hotul striga :uite hotul ?!?
Nu mai intelegem nimic. Sa existe 2 barouri, care ar fi problema ?!?

Multumesc pentru atentie!