avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 447 soluții astăzi
Forum Activitate iudith2000

Activitate iudith2000

Discuție Informare ITM
As avea o intrebare va rog:daca in calitate de angajator,nu am informat ITM ul ca am o salariata gravida,ce mai pot face?
Discuție CAS
Buna ziua!Am nelamuriri daca asociatul unic al unui SRL care platea CASul cu op virat din contul SRL la Casa Judeteana de Pensii,trebuie sa vireze aceasta suma la ANAF incepaind cu 01.07.2012,nu am iteleas daca intra sau nu in aceasta categorie.Multumesc!
Răspuns la discuția TVA furt
conform art 128 cod fiscal,furtul nu reprezinta o livrare de bunuri.Si eu ma gandeam asa,dar cred ca se poate trece suma intr-un cont in asteptare,pana la gasirea faptasilor,daca se mai gasesc.Daca nu,de abia atunci cheltuiala devine nedeductibila,si se colecteaza TVA.Unde gresesc?
Discuție TVA furt
Buna ziua!As avea va rog urmatoarea situatie:La un magazin cu amanuntul,deci cu gestiune global-valorica,se constata un furt,pentru care exista proces verbal,intocmit la politie.Marfa nu era asigurata.Ce obligatii am din pdv al TVA colectat?Multumesc!
Buna seara!As avea va rog urmatoarea speta:In cazul in care un salariat a avut contact de munca pe perioada determinata,i s-a desfacut contractul cu art.56i are dreptul la somaj daca are 12 luni llucrate din ultime 24 de luni?Va multumesc
Buna ziua!As avea va rog urmatoarea speta:O societate din RO,inregistrata in scopuri de TVA,isi face publicitate pe facebook,si primeste facturi de la facebook Ireland,cu un cod valid VAT,la rubrica VAT scrie 0%rate.Intrebarea este,fac taxare inversa si o declar in Viess?Multe multumiri
Buna Ziua!Spuneti-mi va rog daca la incetarea unui contract de munca pe durata determinata se intocmeste decizie de desfacere sau acesta inceteaza de la sine.?Nu am facut decizie la un contract ce inceteaza in 03.05.2012 si nici nu l-am trimis prin REGES.Ce pot face?
Răspuns la discuția vanzare teren si constructie
Mii de multumiri!
Buna ziua!As avea va rog,urmatoarea speta :o societate comerciala platitoare de TVA cumpara in mai 2007 un imobil in valoare de 243684 lei,si terenul aferent in valoare de 362043 lei,de la o persoana fizica.Constructia serveste ca spatiu de depozitare.In decembrie 2011 se reevalueaza ajungandu-se la valoarea constructiei de 243242lei,iar terenul la 343416.In aprilie 2012 se doreste vanzarea acestora unei societati comerciale platitoare de TVA.Se pot factura,atat terenul cat si constructia fara TVA?
Discuție declaratia 307
Buna ziua!Nu sunt in clar cu declaratia 307.O societate neinregistata in scopuri de tva care are in derulare un contract de leasing financiar pt.un autoturism,trebuie sa depuna aceasta declaratie?Mentionez ca nu a efectuat nici o ajustare a TVA pt.ca nu avea de ce.Scuze,dar stiu ca decl 307 se depune cand se fac ajustari conf art 128alin4,art 148,149,161 cod fiscal.Va multumesc!