avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 498 soluții astăzi
Forum Activitate er0s22

Activitate er0s22

Buna seara

Vreau sa-mi deschid o pizzerie cu livrare la domiciliu si sunt aproape gata din punct de vedere al amenajarilor si angajarilor. Am incercat sa ma informez local la Registrul comertului si Camera de comert despre ce trebuie sa fac dpdv legal inainte de incep activitatea dar nu am avut niciun raspuns concret.
Am inteles din intrebat cunoscuti ca am nevoie doar de o autorizare de la inspectoratul teitorial de sanatate publica si dupa inceperea activitatii o sa fiu "vizitat" si de celelalte institutii ce trebuie sa ma avizeze dar de curand am citit ca si din punct de vedere al securitatii muncii trebuie sa fiu avizat (art. 13, litera c) din Legea nr. 319/2006) si deja incep sa-mi pun probleme.

Ma poate ajuta cineva cu o lista de institutii de la care trebuie sa-mi iau hartii inainte de inceperea activitatii? Multumesc aticipat
Buna ziua

Pentru ca m-am lovit e problema asta in trecut cu un spatiu al carui proprietar s-a schimbat fiind executat de ANAF iar noul proprietar mi-a marit chiria de 5 ori fiind nevoit sa plec, as vrea sa stiu ce anume trebuie sa includ in contractul de inchiriere astfel incat sa fiu protejat de situatii de genul (schimbari de proprietar, neachitare de taxe sau facturi din partea proprietarului, mariri a chiriei cu sume considerabile, etc.)?

Sunt in situatia de a inchiria un nou spatiu si nu vreau sa am probleme.

Va multumesc.
Răspuns la discuția Problema funciara si cu avocatul
Revin dupa cativa ani cu un mesaj aici deoarece problema mea s-a rezolvat numai partial, in sensul in care am recuperat actele.

Problema insa persista si dupa consultarea mai multor avocati care nu au gasit o solutie, revin aici in speranta ca ii vine cuiva o idee stralucita sau s-a confruntat cineva cu aceasta problema.

Intre timp insa a mai aparut o problema, comuna s-a "despartit" in doua comune diferite, terenul meu apartinand acum de comuna nou infiintata iar d ela primarie mi se spune sa merg sa mi se rezolve problema la vechea primarie pentru ca ei au incurcat lucrurile si ei au toate arhivele iar la vechea primarie nici nu ma baga in seama spunand ca nu mai este de competenta lor, terenul meu fiind pe teritoriul altei comune.

Pe cine trebuie sa actionez in instanta, in baza caror legi, articole? Revin si cu rugamintea unui sfat cu privire la un aparator pregatit in drept funciar, o recomandare catre cineva care sa ma reprezinte in instanta si sa aiba experienta necesara.

Va multumesc.
Răspuns la discuția Furt de continut
Va multumesc pentru sustinere. De aceeasi parere sunt si eu ca mai devreme sau mai tarziu, poate pe alt plan, se va plati pentru asta.

Pana atunci insa eu incerc sa opresc acest furt si, pe cat posibil, sa fiu despagubit. Pot realiza asta conform legilor in vigoare sau sa ma resemnez?
Buna ziua

Am nevoie de un sfat cu privire la furtul de continut.

Detin unul din cele mai mari site-uri de anunturi din tara, vechi de peste 7 ani si cu 4-5000 anunturi noi saptamanal.
Acum aproape o jumatate de an aveam nevoie de o firma de programare pentru dezvoltarea unui proiect online-offline, mai precis implementarea unei infrastructuri online pentru un ziar de mica publicitate. Pretul cerut insa de ei a fost mult prea mare si am renuntat la idee la acea data (nu am semnat niciun contract). Acum 3 saptamani insa am descoperit ca acea firma de programare a lansat propria revista de mica publicitate laudandu-se inca d ela primul numar cu aproape 4000 de anunturi. Mi s-a parut suspec si am inceput sa verific anunturile prin sarite. Din primele 10-15 absolut toate erau copiate aproape cuvant cu cuvant de pe site-ul meu.

I-am sunat sa-i intreb de ce au facut asta si mi-au raspuns printre altele: "nu am luat doar de la tine, am luat si de pe alte site-uri" sau "nu sunt toate anunturile preluate, avem si noi 17".

Ulterior au inceput sa sune persoane care dau anunturi pe site-ul meu sa le ceara permisiunea sa publice anunturile intr-o revista de mica publicitate (uneori nici nu mentioneaza numele lasand sa se inteleaga faptul ca revista ne apartine noua sau este realizata in colaborare cu noi.
Mentionez faptul ca site-ul meu este operator de date cu caracter personal cu toate actele in regula si conform legii nu am voie sa furnizez unor terti date cu caracter personal. De asemenea, in termenii si conditiile site-ului meu (text modificat cu cel putin 3 ani in urma) mentionez faptul ca ceic are posteaza pe site-ul meu sunt de acord ca am dreptul sa folosesc acel text ca si cum ar fi continut propriu, il pot modifica, procesa si distribui asa cum doresc, toate drepturile apartinandu-mi.

Intrebarea mea este: ce pot face din punct de vedere legal pentru a opri in primul rand aceasta practica si daca este o cale sa solicit despagubiri pentru prejudiciul cauzat.

Va multumesc anticipat.
Răspuns la discuția iesire din firma
pai si pur si simplu daca eu nu mai vreau sa fac parte dintr-o societate, nu pot sa renunt la calitatea de asociat?
Sau sa fortez inchiderea societatii?
Buna ziua

Am o problema legata de un SRL in care suntem asociati cu parti egale 6 persoane.
3 suntem administratori (eu si alte 2 persoane).

De 6 luni eu si un alt coleg ne'am retras formal din firma cu promisiunea celorlalti 4 ca urmeaza sa facem actele necesare in curand.

Ma amana saptamana de saptamana invocand diferite motive.
Nu as vrea s amai fac parte din aceasta societate mai ales ca nu sunt la curent cu modul in care este condusa.
Ce demersuri pot face pentru a iesi din SRL plecand de la premisa ca ceilalti 4 asociati sunt de rea credinta si nu vor semna actele de cesiune la notar respectiv la Registrul Comertului asa cum se procedeaza in mod normal?

Mentionez ca celalalt coleg nu este administrator, doar actionar iar sediul social al firmei este detinut de mine si inchiriat cu titlu gratuit societatii.

Va multumesc pentru lamuriri.
Răspuns la discuția Problema funciara si cu avocatul
Multumesc mult pentru ajutor.

Se pare ca am avut dreptate, cel putin din 2005 pana acum nu apare nimic legat de numele meu.
Răspuns la discuția Problema funciara si cu avocatul
Sincer am semnat doar o imputernicire, nici nu mai retin. Care a ramas la dansa. O chitanta pentru onorariu pe care zice ca a depus-o la dosar.
Dupa cum am spus mai sus din toate actele eu am doar un act de vanzare-cumparare in original.

Stiu ca a fost greseala mea, am avut incredere dar si situatia in care eram m-a determinat sa actionez asa. Fiind plecat din tara nu puteam sa urmaresc pas cu pas ce se intampla.
Ma numesc Lucian si am o problema destul de complicata, nu neaparat prin natura ei ci prin complicatiile aparute.

Chiar daca postul o sa fie lung sper sa-si gaseasca cineva avizat rabdarea sa citeasca si sa ma sfatuiasca.

Acum aproape 10 ani am achizitionat un teren de 6280mp. Vanzatoarea a fost de buna credinta, mostenind terenul de la sotul ei iar acesta mostenindu-l de la parinti/bunici care l-au detinut si inainte de colectivizare, in aceeasi tarla. tarlaua respectiva, in momentul achizitiei de catre mine, era lucrata de o asociatie. Toate proprietatile, in acte, insumau 22 hectare de teren iar asociatia, cultivand tot terenul, dadea cota parte fiecaruia in functie de suprafata detinuta. In perioada cand am achizitionat eu, s-au mai facut si alte tranzactii cu teren in acea tarla si au fost prorietari care au iesit din asociatie, avand alte destinatii pentru terenurile lor. Atunci au inceput sa apara problemele, diferitele parcele incepand sa se suprapuna. Desi am facut cadastru la momentul respectiv si desi scopul cadastrului este de a face o corelare intre suprafata din acte si cea din teren, cadastrul si implicit terenul meu se suprapune cu al altui proprietar care culmea, nici nu este vecin cu mine deci se suprapune si peste vecinul nostru comun (cel dintre noi). Aceasta a fost prima complicatie.
Practic, in momentul in care au fost pusi in proprietate cei din acea tarla, s-a masurat de la un capat intr-o zi iar a doua zi din celalalt capat si nu au observat ca undeva la mijloc se suprapun sau ca tarlaua respectiva are in fapt doar 18 hectare in loc de 22 (deci lipsesc 4 hectare).
Am consultat o doamna avocata care dupa cateva zile bune de analiza a dosarului m-a sfatuit sa-mi actionez in judecata vecinii pentru granituire.
M-am consultat si eu cu ambii vecini care au fost de acord. Unul dintre acestia era implicat in aceasta situatie (si terenul lui se suprapunea cu al celuilalt proprietar) iar cel din partea opusa avea de gand sa-si impresmuiasca proprietatea si a fost entuziasmat de faptul ca ar putea imparti cheltuielile.
Zis si facut. Numai ca intre timp avocata a ramas insarcinata si a intrat in maternitate, nu s-a mai putut ocupa iar eu eram pelcat din tara si deoarece nu s-a prezentat nimeni dintre cei care au deschis procesul cauza a fost inchisa.

Cand am aflat, am venit de urgenta in Romania, am luat actele si am mers la alta avocata, recomandata ca fiind cea mai buna pe drept funciar. I-am explicat situatia, i-am spus ca nu ma pot deplasa la procese. I-am lasat ABSOLUT toate actele avand deplina incredere, am semnat imputernicirea, i-am lasat o suma considerabila de bani reprezentand onorariul dansei, bani pentru expertize si pentru diferite "atentii". Spuneam ca am avut deplina incredere fiind recomandata de o cunostinta apropiata care m-a incurajat sa am incredere.
Aceasta avocata a spus ca o sa actioneze in justitie Oficiul de cadastru pentru greseala facuta, toti proprietarii din respectiva tarla pentru a se anula titlurile de proprietate si a se face repunerea in posesie precum si primaria pentru a nu mai emite alte avize, astfel sa nu se mai poata vinde nicio bucata de teren in aceasta tarla.
Mentionez ca nu am primit pe adresa de acasa niciodata vreo citatie, nu am stiut niciodata numarul dosarului. Discutam doar telefonic cu avocata care ma tinea la curent cu evolutia lucrurilor.
La un moment dat insa legatura s-a rupt, avocata refuzand sa-mi raspunda la apelurile telefonice. Ultimele informatii pe care le aveam erau legate de asteptarea expertizei si a masuratorilor pe care oficiul de cadastru le-au facut, acesta din urma fiind indreptatit dpdv legal sa propuna o noua aranjare a proprietatilor in tarla precum si propunerea de excudere de acolo a ultimilor veniti in ordinea emiterii titlurilor de proprietate.
Dupa aproape un an de la aceasta informatie am reusit sa discut iarasi cu avocata care mi-a dat acelasi raspuns ca mai sus.
Dupa o alta perioada destul de lunga, cunostinta comuna m-a informat de acelasi lucru. Deja lucrurile mi se parea suspecte.
In acea vara am revenit in tara si am aflat cu stupoare ca doamna avocata era acum judecatoare in alt oras si ca inchisese cabinetul. Nu am reusit s-o contactez telefonic, nu-mi raspundea niciodata.
Am reusit sa aflu numaruld e telefon al sotului pe care l-am sunat saptamana de saptamana si care m-a asigurat ca ma voi intalni cu sotia dansului "saptamana viitoare". Saptamana de saptamana acelasi lucru.

Situatia este deja prea complicata, eu nu mai am decat un act de vanzare-cumparate in posesie, nu mai am nicio copie a cadastrului, nicio copie dupa intabulare precum si alte acte pe care le stransesem referitor la titlurile de proprietate ale celorlalti din tarla, schite d ela primarie, copii dupa registrele agricole anterioare colectivizarii, etc.

Am nevoie de 3 sfaturi
1. Cum as putea proceda pentru a-mi recupera actele
2. Ce ma sfatuiti sa fac in continuare, presupunand ca-mi recuperez actele. De asemenea tind sa cred ca nu a fost inaintata nicio actiune in justitie de catre ultima avocata deci presupun ca trebuie s-o iau de la capat cu totul.
3. Avand in vedere ca am domiciliul in Craiova iar terenul este undeva langa oras, ma puteti sfatui in legatura cu un avocat bun, specializat pe drept funciar?

Multumesc anticipat.
Lucian.